TOTÁLNA PREMENA: Zo starej chalupy kráska na pohľadanie

Môj byt | 16.06.2019

Majitelia chalupy zvažovali, či si kúpia väčší byt, alebo ostanú v menšom a pozháňajú si chalupu na vidieku, aby mali kde tráviť víkendy.

Láska na prvý pohľad

Mladí manželia sa priebežne zaujímali o rôzne nehnuteľnosti, ale až malebný domček s malými okienkami a hrubými múrmi na Myjavských kopaniciach ich zaujal natoľko, že sa rozhodli pre kúpu. „Pamätám si, že som ho snáď nepotrebovala ani vidieť zvnútra," zaspomínala si naša hostiteľka na domček, pri ktorom sa akoby zastavil čas.

 

 

Nemáme sa kam ponáhľať

Chalupa bola zvonku i zvnútra spustnutá, ale dalo sa v nej ako tak bývať. Eva s Vilom sa pustili s nadšením do rekonštrukcie a o pár rokov už bola na nepoznanie. Odborné práce ako oprava strechy, zateplenie a omietky nechali na odborníkov, ale mnohé robili svojpomocne.

Prečítajte si aj: Rozprávková chalupa: Zrodili ju talianske Alpy 

Zachovali štýl i podobui

Predsavzatím majiteľov bolo ponechať domu čo najviac pôvodnú tvár a atmosféru. Stavba si vďaka tomu zachovala svoj štýl aj po citlivej výmene okien, strechy a zobytnenia podkrovia. Dokonca sasplnilo i Evino prianie aby v štíte namiesto jedného okna boli dve, pretože podľa nej by mal maťkaždý dom oči.

Prečítajte si aj: Aj vaša chalupa sa už teší na leto 

Vymenil sako za montérky

najviac sa Vilo narobil s palubovkou, ktorú sa snažil najskôr vybrúsiť. To bola najhoršia práca, oči som mal plné prachu," spomína na priebeh prác. „Chceli sme z domu čo najviac zachovať, ale podlahu sme napokon z obáv z červotočov museli kúpiť novú."

Prečítajte si aj: Praktické rady na zútulnenie chalupy 

Pravá romantika

Aby sa v starom dome dalo bývať dlhodobejšie, aj v zime, bolo potrebné vyriešiť kúrenie. Kuchyňu a obývaciu izbu vykuruje keramický sporák, chodbe a kúpeľni dodávajú teplo štýlové piecky. V podkroví, ktoré slúži na spanie sa kúri zasa kachľami.

 

 

Niečo staré, niečo nové

Sympatickí majitelia zachránili nielen chalupu, ale i nábytok. Babičkovskú atmosféru v celom interiéri navodzujú nielen drevené stropy, kachle a pece, ale aj staré kúsky zariadenia, ktoré Eva kupuje na blších trhoch za facku a im dáva nový šat dekoratívnymi farbami.

Prečítajte si aj: Akú strechu na chalupu 

Parketa domácej pani

Dobrý vkus majiteľov prezrádzajú dekorácie a rôzne doplnky. Maľované truhlice a komody, petrolejové lampy, keramické krčahy, staré drevené rádio či vysušené bylinky vytvárajú pocit, akoby sa tu zastavil čas.

Prečítajte si aj: Užívajte si leto na svojej terase 

Hojdanie pred spaním

Domáci si dali námahu aj so zachovaním trámov v podkroví. „Chceli sme ich priznať a preto museli sme zvoliť zateplenie zvonka. Stálo to viac námahy, ale okrem estetického dojmu sme ich využili aj na uchytenie hojdacích sietí.

Prečítajte si aj: Pustila nás k sebe: Takto vyzerá chalupárska pohodička u Katky Jesenskej 

Striedanie partií

Rodina trávi na chalupe každú voľnú chvílu. „Počas pekných dní ju využívame na striedačku. Jeden víkend sme tam sami, ďalší s rodinou alebo priateľmi. Pohodlne sa tu nej vyspí i viac ľudí. Chodí sem celá rodina, kamaráti našich detí i naši známi. Takmer každá návšteva, ktorá sa tu zdrží, povie: Tu je taká pohoda!

Všetky úžasné fotky nájdete v našej GALÉRII!

Autor: Daniela

Focus Media

Video

Top 5 článkov

Diskusia