Nie je to nezmysel z filmov: Ľudia v zahraničí sa doma naozaj neprezúvajú - prečo?

Môj byt | 15.07.2019

Iste to poznáte nielen z telenoviel - ľudia chodia v zahraničí po dome obutí. Prečo je to tak?

Veľká dilema: Kde sa vyzúvať?!

Kde nechávate svoje topánky? Pred či za dverami?! Ak bývate v rodinnom dome, je jasné, že pred vaším hlavným vchodom žiadne topánky nenájdeme alebo predsa? Aspoň občas? A čo v bytovkách? Majú vaši susedia zvyk nechávať topánky pred dverami alebo ste to práve vy? Prečo sa vlastne vyzúvame a má to vôbec nejaký zmysel?

Prečítajte si aj: 80 % z vás má doma zlé umývadlo! Ako si vybrať to správne?

Ak ste si doteraz mysleli, že ľudia v zahraničných filmoch sa po príchode domov nevyzúvajú preto, že by to predstavovalo zbytočnú komplikáciu v deji, nie je to tak. Oni sa skutočne za bežných okolností neprezúvajú. To, čo u nás predstavuje prvý a navyše úplne automatický úkon, je v mnohých krajinách úplná neznáma.

 

Kde sme teda tento zvyk nabrali a má vôbec logiku? Samozrejme, že má, inak by sa tak hlboko nezakorenil v našich mysliach. Prezúvanie nás v bývalom Československu sprevádza už takmer sto rokov. Tušili ste, že išlo o veľmi šikovný obchodný ťah slávneho Baťu? Áno, aby predal viac kusov svojho nového výrobku - papúč, pomáhal zaviesť intenzívnou reklamnou kampaňou prezúvanie do života (a domácností) najširších vrstiev obyvateľstva.

Prečítajte si aj: Už nikdy viac obyčajná vaňa! Keď zbadáte týchto 7 druhov, odpadnete!

Má to zmysel?

Aj tu znie odpoveď - áno. Dôvodov prečo si obuv dávame dole z nôh hneď po vstupe do domácnosti (či do iných priestorov), je viacero, tým hlavným je však hygiena. Na podrážke topánok ostáva mnoho špiny, blata, kamienkov, prachu i rôznych vírusov a baktérií, ktoré si nikto z nás neželá mať roznesené po celej domácnosti.

Prečítajte si aj: Ak máte radi prírodu, toto neprežijete! Inšpirujte sa kúpeľňami, ktoré dýchajú zeleňou

Vďaka prezúvaniu tak možno udržať domácnosť čistejšiu, chránime aj podlahy pred poškrabaním či iným mechanickým poškodením. Zabúdať netreba ani na koberce, ktoré pri prezúvaní nie je potrebné tak často vysávať.Mnohí si však hovoria, či to skutočne má zmysel, ak žijeme v meste a obuv nemáme viditeľne znečistenú.

 

Aj domáce spotrebiče a čistiace prostriedky, ktoré dnes používame na upratovanie, sú výrazne účinnejšie ako pred päťdesiatimi a viac rokmi. Rozhodnutie je v tomto prípade výlučne na vás. Ak vám prezúvanie alebo vyzúvanie nevyhovuje, nemusíte sa ho doma držať.

Prečítajte si aj: Vznikol second hand kuchýň: Chceli by ste kuchyňu z druhej ruky?

ABC prezúvania

Pred dverami či za nimi?U seba doma môžete rozhodnúť sami. Ak máte v okolí svojho domu silno znečistené prostredie, je vhodnejšie obuv vyzuť ešte pred vstupnými dverami, takto nevnesiete sneh či špinu až do bytu. Či však nechávať vyzuté topánky pred vstupnými dverami, to musíte zvážiť sami, dnes už také riziko ukradnutých topánok nehrozí.

Prečítajte si aj: Nemáte na kuchyňu miesto? Super! Mini kuchyne sú absolútnym hitom

Náš tip: Mokré, veľmi zablatené, zasnežené či inak znečistené topánky rozhodne patria mimo byt. Po vyzutí ich čo najrýchlejšie očistite a usušte.

Musím do papúč?Opäť je rozhodnutie iba na vás. Zmyslom vyzúvania sa je aj poskytnutie voľného pohybu pre vaše nohy, ktoré sú inak dlhé hodiny uväznené v obuvi, napríklad v práci. Pokojne sa vzdajte papúč, ak vám doma nevyhovujú.

 

A čo návšteva?Etiketa velí, že od návštevy by sme vyzúvanie nemali žiadať. Keď nás totiž niekto navštívi v spoločenskom odeve, je nevhodné, aby u nás trávil čas naboso či bez vhodnej a pasujúcej obuvi. Platí to aj naopak, ak si hostiteľ neželá, aby ste sa vyzúvali, nerobte to.

Inšpirujte sa v našej GALÉRII, ako si vkusne zariadiť predsieň. Vo VIDEU sa naučíte, ako rýchlo upratať predsieň plnú topánok.

Autor: Agáta

Focus Media

Video

Top 5 článkov

Diskusia