Ou, toto sú 4 najčastejšie a najhoršie chyby, ktoré robíte pri zariaďovaní

Môj byt | 16.07.2019

Toto sú najhoršie chyby pri zariaďovaní interiéru. Vyhnite sa im!

Máte už za sebou nepríjemné poučenie z chýb, ktoré ste spravili pri zariaďovaní svojho domova? Áno, niektoré chyby robíme stále dokola a neraz si ich vôbec neuvedomujeme. Žiaľ, znižujú nám radosť z nášho bývania, obmedzujú komfort a zároveň neraz stoja mnoho financií v rámci dodatočných úprav, ktorým ste sa mohli vyhnúť. Ktoré chyby by ste teda rozhodne nemali opakovať?

Pozrite si aj: Revolúcia v kuchyni: Preskleným kuchynským skrinkám odzvonilo!

Nie vždy vyjdú veci tak, ako si ich predstavujeme. Niekedy pre neskúsenosť, inokedy očakávame od seba príliš. Platí to pri plánovaní prerábok a zariaďovaní bývania. Je normálne, že človek chce ušetriť financie - napríklad na službách, ktoré sa na prvý pohľad zdajú byť luxusom. Avšak dobré rady odborníka vychádzajú z jeho odborných znalostí i z dlhoročnej praxe. Nemali by sme ich opomínať ani podceňovať.

 

Ktorým chybám sa vyhnúť?

Plánujete veľkú rekonštrukciu? Možno je jej súčasťou aj zmena dispozícií jednotlivých miestností. Kúpeľňu by ste potrebovali o čosi zväčšiť, kuchyňu chcete prepojiť s obývačkou alebo ju dokonca chcete presunúť do úplne inej miestnosti? Tieto zmeny si vyžadujú nielen mnohé technické riešenia, ale môžu narušiť aj logiku fungovania celej stavby.

Prečítajte si aj: Táto vec našich starých mám je opäť v móde: Máte odvahu vrátiť sa v čase?

Náš tip: Poraďte sa s odborníkom, remeselníkom, architektom, statikom. Nenechajte sa oklamať tým, že susedia si rovnakú úpravu v byte už dávno spravili. Možno ju spravili proti predpisom a bez patričných povolení, rovnako je na posúdení odborníka to, či je rovnaká úprava možná a bezpečná aj vo vašom byte.

Prečítajte si aj: (FOTO) Dokonalá čierna kuchyňa: Nie je depresívna, je noblesná

Nesnažte sa príliš

Mnoho domácností upadá do dvoch extrémov. Buď sa snaží farebnosť zladiť príliš a interiér začne pôsobiť nevýrazne až nudne vďaka neutrálnym farbám, alebo naopak majitelia zvolia prehnanú farebnosť a už od prvého pohľadu pôsobia miestnosti presýtene. Voľte zlatú strednú cestu, navyše, myslite na to, že vaša voľba pokojne môže mať menšie nedokonalosti, hlavne aby vyhovovala vizuálne vám.

 

Prehnať sa to dá aj v inej oblasti

Priveľa (i primálo) nábytku v miestnosti predstavuje problém. Nie je nutné každý voľný priestor obsadiť nejakým kusom nábytku, rovnako nie je nutné mať na každom voľnom mieste doplnky či zbierku rôznych predmetov.

Prečítajte si aj: TOTÁLNA PREMENA: Zo starej chalupy kráska na pohľadanie

Vizuálne bude miestnosť pôsobiť preplnene, bude sa vám po nej zle pohybovať a ešte ťažšie bude ju upratovať či udržiavať čistú. Dbajte na to, aby ste mali voľný prístup k oknám a k dverám, rovnako aj ku skriniam či k inému nábytku.

Prečítajte si aj: Manželia si takto prerobili svoje bývanie: Byt plný farieb (FOTO)

Nepríjemne však bude pôsobiť i úplná strohosť v miestnosti. Ak máte presne takýto dojem, skúste siahnuť aspoň po jednom doplnku, veľkú zmenu dosiahnete napríklad zavesením záclony alebo závesov.

 

Miestnosti vizuálne tiež narúšajú rôzne nezakryté káble a miesta či veci, na ktoré ste si nenašli čas, aby ste ich dotiahli do konca. Platí to pre rôzne dokončovacie či prechodové lišty, osvetlenie, vývody. Veľkou chybou je aj nezjednotenie podlahy v prepojených miestnostiach.

Prečítajte si aj: Máte nízky rozpočet? Tieto jednoduché zmeny prinesú vášmu interiéru nový štýl

Nekopírujte

Nekopírujte veci po svojich susedoch či podľa časopisu. Dané riešenie sa vôbec nemusí hodiť k vášmu štýlu života či fungovaniu domácnosti. Nechajte sa inšpirovať, vždy však prihliadnite na svoje jedinečné potreby.

Prečítajte si aj: 8 dôvodov, pre ktoré si nesmiete nechať ujsť júlové číslo časopisu Lepšie Bývanie

Posvieťte si na to!

Jednou z obrovských chýb je to, ak ponechávate riešenie osvetlenia až do poslednej fázy. Práve naopak, osvetlenie by ste mali premyslieť medzi prvými vecami. Takto môžete technicky vyriešiť ďalšie lampy, nové vypínače alebo ovládacie systémy či pridať ďalšie zásuvky.

Štýlovo zariadenými interérmi sa môžete inšpirovať v našej GALÉRII. Vo VIDEU prezradí odborníčka, ako nájsť najvýhodnejšiu pozíciu v priestore.

Autor: Agáta

Focus Media

Video

Top 5 článkov

Diskusia