V predsieni väčšinou nemáme okno, o to dôležitejšie je jej správne osvetlenie!

Môj byt | 29.08.2019

Ak ste sa nad osvetlením vašej predsiene doteraz veľmi nezamýšľali, povieme vám, že už je čas...

Predsieň nepatrí k najsvetlejším priestorom v žiadnej domácnosti. Namiesto okien sú prítomné skôr dvere, ktoré príliš prírodného svetla neprepustia. Našťastie, máme svetlá umelé a pri správnom rozmiestnení môže aj tmavá predsieň doslova zažiariť.

Prečítajte si aj: Fenomén v bývaní: Industriálny štýl je elegantný, nadčasový a svojrázny

Komplikované priestory

Predsiene a chodby sú väčšinou úzkeho a dlhého tvaru. Aj preto si vyžadujú špecifické osvetlenie. V opačnom prípade môže úzky priestor sám vyvolať psychickú úzkosť, inak povedané, ľahkú klaustrofóbiu. To pomôže odstrániť správne naaranžované svietenie. Prídete síce do úzkeho priestoru, ale stačí dotyk s vypínačom a úzkostné stavy sú preč.

 

Svetlo zažína pri podlahe

Znie to paradoxne, ale ani to najlepšie svietenie nepomôže príjemnej atmosfére predsiene, ak na to nepripravíte podlahu. V preklade to znamená, že hoci si doprajete kvalitné svietenie, bez dobrej podlahy vyjde nazmar. Podlahu v predsieni netreba vyložiť skrinkami a odkladacím priestorom na topánky, ale skôr lesklými a veľkorozmernými dlaždicami. Okrem optického efektu majú aj efekt odrazu, ktorý sa určite zíde.

Prečítajte si aj: Ak vás priťahuje TENTO štýl bývania, ste kreatívni a svojskí 

Viac zdrojov

Ak stavíte na jeden silný zdroj, svetlo bude silné a aj tak sa nedočkáte dobrého osvetlenia. Preto je skvelým riešením viac bodov pozdĺž celej chodby. Ideálne sú bodové svetlá a skvelé na dotvorenie atmosféry sú teplé LED pásiky na viacerých miestach predsiene.

Prečítajte si aj: Vypite víno a z korkových štupľov postavte dom. Neveríte? Táto rodina to dokázala (FOTO)

Svetlo zaveste

Veľmi rozumné riešenie, pretože závesné osvetlenie spraví priestor ľahším. Je to omnoho príjemnejšie, ako mať svetelné zdroje umiestnené priamo na stene. Minimálne čo sa stropu týka. Prirodzene bočné lampy imitujúce napríklad starodávne lampáše na stenách potešia oko aj dušu.

 

Kombinácia osvetlenia

Keďže chodba je priestor obvykle tmavý, môžete voliť kombináciu silnejšieho zdroja aj chladnejšieho svetla a jemnejších bočných zdrojov s teplejším svetlom. Dosiahnete tak efekt, kedy svetlo nebude príliš sterilné, ale bude zároveň dostatočne svieže, a pritom nasvieti aj príjemný pocit domova. Navyše, aj zdroje svetla môžu byť rozdielne. Získate tak veľmi zaujímavý svetelný aj estetický efekt.

Prečítajte si aj: Oblúkové okná a dvere nepatria do minulosti: Opäť ožívajú a pôsobia fakt luxusne

Dva a pol metra

Toto je tá správna vzdialenosť, ktorú je vhodné dodržať, ak chcete mať dostatočne osvetlené dlhé chodby a predsiene. Na každého 2,5 metra by mal pripadať zdroj svetla, aby nebol priestor tmavý.

Ako zariadiť predsieň? Inšpirujte sa v našej GALÉRII! Ako ju správne usporiadať, sa dozviete vo VIDEU.

Autor: Marcos

Focus Media

Video

Top 5 článkov

Diskusia