Wau, z týchto chalanov raz budú svetoví dizajnéri!

Môj byt | 06.09.2019

O recyklácii a potrebe znižovania množstva odpadu sa hovorí čoraz viac. Mykola Zoliak učí mladých, ako vdýchnuť nový život starému nábytku.

Pár slov o učiteľovi

Mykola Zoliak študoval drevárske inžinierstvo na TU vo Zvolene, kde po ukončení vzdelania ostal na doktoranskom štúdiu. Momentálne učí na SŠ Tokajícka a spolupracuje ako interiérový dizajnér s AAA ateliérom, ktorý umožnil študentom vystavovať svoje výrobky v ich predajni. Mykola má zaujímavého koníčka - vyrába vábničky na lov sumcov.

 

Nič nevyhodia

Obľúbený učiteľ si svoje umenie nenecháva iba pre seba, ale do tajov renovácie zasväcuje aj ďalších nadšencov krásneho dizajnu - študentov odbornej školy v Bratislave. Študenti vďaka svojmu učiteľovi vracajú život starému nábytku, ktorý by inak skončil na smetisku a vytvárajú z neho nádherné kúsky.

Skúste toto: DIY lampy: Dizajn máte zadarmo 

Každý je originál

„Snažím sa ich naučiť aby žili ekologicky a ukázať im, že netreba míňať peniaze na drahé nábytky. Aj ten starý sa dá poľahky prispôsobiť novým potrebám," skonštatoval s úsmevom obľúbený pedagóg, ktorého baví najmä práca s drevom.

 

Niečo úplne iné

I keď sa Mykola tohto projektu spočiatku trochu bál, zistil, že mladí ľudia majú poriadnu dávku fantázie a starý nábytok nie je pre nich odpad, ale priestor pre kreatívny svet. Niektoré kúsky slúžia, po tom ako ich chytia do rúk, úplne inému účelu ako pôvodne.Zo skejtu urobia lavičku, priemyselných cievok stolík alebo kreslo, z rámu okna obraz...

Toto dokážete sami: Industriálne bytové doplnky: Len za pár centov! 

Robia to inak

Keďže do dielne sa dostane väčšinou poškodený nábytok, Mykola učí svojich študentov, aby bol každý kus majstrovsky spracovaný, či už ide o vzájomné spájanie jednotlivých dielov, prepracované detaily či drobnosti, ktoré každému kúsku dávajú výnimočný charakter. Skrátka, aby sa odlíšil od nábytku vyrábanom vo veľkom, ktorému chýba detail a trvácnosť.

Nezabudnite vyskúšať aj toto: DIY doplnky: Tento výber nás najviac zaujal 

O materiál nie je núdza

V dielni najčastejšie používajú drevo. Nielen preto, že je pre nich najprístupnejšie a že je to prírodný materiál, ale je jednoducho opracovateľné a výsledky sú efektívne. To však neznamená, že občas nevyskúšajú aj kov, plasty a iné materiály.

 

Drevené motýliky

Jeden zo študentov - Samo Kratochvíl začal vyrábať drevené motýliky. Nielenže je jeden krajší ako druhý, ale Samo má dobre premyslený aj marketing. Balí ich do originálnych krabičiek s hoblinami a svoj „biznis" stále vylepšuje. Marek Tóth zasa vyrába šperkovnice.

Toto vyskúšajte: Fenomén DIY: Chráni vašu peňaženku 

Viac ako dizajn

Marekom a Samom nezaostávajú ani ostatní študenti. O dizajn, reusing, recykling a upcykling majú veľký záujem. Uvedomujú si, že dopad konzumného života a oveľa cennejšie sú pre nich dokonca také výrobky, na ktorých je priznaná ich história.

Neváhajte a pozrite si viac fotografií v našej GALÉRII.

Pripravila: Daniela Mýtna

Focus Media

Video

Top 5 článkov

Diskusia