Hups, nestihli ste to? Nevadí, aj zo suchej tekvice sa dá urobiť nádherná dekorácia, aha!

Môj byt | 03.10.2019

Domček pre vtáčikov zo sušenej tekvice? Dobrý nápad!

Máte chuť vytvoriť zo svojich tekvíc niečo viac než len vyrezávaný lampáš, ktorý vydrží zopár jesenných dní? Áno, tekvice je možné sušiť a používať na tvorenie. Stačí popustiť trošku fantáziu a zo sušenej tekvice môže vzniknúť mnoho zaujímavých projektov. Najprv si však poďme tekvicu správne vysušiť!

Pozrite si aj: Ak máte pred dverami nesprávnu rohožku, donesiete si domov vírusy, fúj!

Sušené tekvice majú dobrú trvanlivosť a budú vám slúžiť a robiť radosť po dlhé roky. Neveríte? V minulosti sa používali sušené tekvice pre svoj tvar ako nádoby na nápoje, misky či iné podobné účely. Robili sa z nich domčeky pre vtáčiky a dodnes ich používame na rozličné dekoračné účely. Sú tiež ideálnym materiálom pre rôzne techniky. Vyhliadnite si preto zopár zaujímavých tekvíc a poďte ich s nami dôkladne vysušiť.

 

Ako na to?

Správne ošetrenie a sušenie tekvice je základ. Ak sa podarí, vydrží tekvica dlhú dobu. Na sušenie je potrebné s ohľadom na veľkosť a podmienky vyhradiť miesto, potrvá to niekoľkých týždňov až pár mesiacov. Trpezlivosť a dôkladnosť je v tomto prípade na mieste. Prvým krokom bude umytie každej tekvice v mydlovej vode.

Pozrite si aj: TOP 4 nápady na jesenné dekorácie, ktoré nájdete vonku

Je potrebné, aby ste dôkladne, ale jemne umyli každú tekvicu mydlovou vodou, a potom ju opláchli. Dobre ju osušte bavlnenou utierkou alebo uterákom. Dôkladné umytie odstráni nielen špinu, ale hlavne baktérie, ktoré by čoskoro začali tekvicu rozkladať. Zaobchádzajte s tekvicou jemne, aby ste nepoškodili jej šupku, inak bude mať náchylnosť sa pokaziť.

Pozrite si aj: Toto povolanie vymiera, v minulosti to boli najbohatší ľudia. Ide o vašu prácu?

Pripravte si dezinfekciu

V druhom kroku tekvice postriekame alkoholom, použiť môžete napríklad alpu. Nezabudnite, že tekvice neponárame, ani nenechávame alkoholom nasiaknuť. Ak sa roztok zhruba do minúty z povrchu neodparí, do sucha tekvice poutierajte. Môžete použiť aj dezinfekčné utierky.

 

Teraz rozložte tekvice na rovný suchý povrch, podložte pod ne aspoň 4 vrstvy novinového papiera. Tekvice by sa nemali dotýkať navzájom. Dôležitá je dobrá cirkulácia vzduchu, sušiť ich môžete dokonca aj vonku, nie však na priamom slnečnom svetle, prirodzene ich treba chrániť pred dažďom a vlhkosťou. Tekvice môžete aj zavesiť za stopky alebo rozložiť na sito či mriežku.

Pozrite si aj: Máte rohožku pred dverami? Obrovská chyba, patrí totiž niekde úplne inde!

Pár minút pozornosti

Počas prvého týždňa kontrolujte tekvice denne a vždy ich otočte. Vlhký papier hneď vymieňajte. Bez ohľadu na to, ako dôkladne sa budete o tekvice starať, niektoré z nich sa počas procesu sušenia pokazia. Hneď ako spoznáte prvé známky plesne či rozkladu, tekvicu odstráňte. Správne vysušený plod je svetlý a tvrdý.

Pozrite si aj: Podľa TEJTO veci zistíte, či ste našli svoj štýl, alebo zariaďujete len podľa toho, čo je IN

To je chvíľa, kedy môžete začať so svojou tekvicou pracovať. Môžete ju pomaľovať, vyrezať alebo inak dotvoriť. Ak do nej spravíte dostatočne veľký otvor a vyberiete vnútro, vznikne vám milý domček pre vtáčiky, pokojne môže slúžiť na čisto dekoračné účely.

 

Aby tekvica dlhšie vydržala, ošetrite je povrch voskom alebo priehľadným lakom, takto ju dokážete uchovať niekoľko rokov.

Šup do našej GALÉRIE, odpadnete, keď uvidíte tie nádherné tekvicové výtvory!

Autor: Agáta

Focus Media

Video

Top 5 článkov

Diskusia