Fľak od vína? Toto sú prírodné čističe kobercov, ktoré máte určite doma

Môj byt | 22.10.2019

Aj na tie najťažšie škvrny má riešenie prakticky každá domácnosť v kuchyni. Neveríte?

Víno, káva, čaj aj malinovky prestanú byť obľúbenými nápojmi vo chvíli, keď sa ocitnú na koberci. Hoci je na trhu množstvo chemických čistiacich prostriedkov na čistenie škvŕn, vy potrebujete hasiť situáciu ihneď a nie utekať do obchodu.

Prečítajte si aj: Nekupujte si veľký dom, ani ak máte peniaze! Toto je 5 dôvodov, pre ktoré je lepší ten malý

Káva a čaj neodolajú pivu

Mať doma jedno chladené pivo je dobré nielen ako osviežene po večeri, ale hodí sa aj na čistenie od škvŕn. Hlavne ak ide o kávu a čaj, ktoré po sebe zanechávajú fľaky. Tie sa zdajú nezničiteľné, kým nepríde na rad pivo. Stačí zaliať a dobre vyčistiť. Možno bude nutné proces opakovať niekoľkokrát, ale jedna fľaša by mala stačiť na to, aby nevznikla na koberci trvácna škvrna. Hoci potom budete musieť koberec dobre vyprať, aby to u vás nebolo cítiť ako v nevetranej krčme.

 

Amoniak

Je to lacná chémia, ktorú je vhodné mať doma, pretože tejto zlúčeniny sa bojí aj červené víno v koberci. Doslova zbledne strachom, keď sa objaví roztok zložený z jednej šálky amoniaku a dvoch litrov horúcej vody. Týmto roztokom vyčistite mnohé fľaky. Obvykle vyblednú aj bez toho, aby poškodili tkaninu.

Ostatní práve čítajú: Nie je jedno, kam v obývačke umiestnite svoju sedačku

Vínny ocot

Vínny ocot je superhrdina v boji so škvrnami. Ako už jeho názov prezrádza, vie si poradiť aj s vínom. Nie je však vhodné ho aplikovať čistý, ale v správnom pomere. Pol šálky vínneho octu rozmiešajte s dvoma lyžicami soli a aplikujte. Nechajte vyschnúť a následne soľ vyprášte. Malo by byť do veľkej miery po probléme.

Prečítajte si aj: Vyrobte si geniálne vône do bytu za pár centov

Pena na holenie

Jednou z jej funkcií je čistenie. Unikátne funguje aj na ovocné šťavy. Tie z tkaniny čo najskôr odstránite práve tak, že na fľak nastriekajte penu na holenie. Poškodené miesto poriadne premasírujte špongiou, kým pena nevsiakne a následne použite vodu na vymytie. Vymyť by ste s penou mali aj fľak.

 

Sóda bikarbóna

Je ideálna na škvrny od jedla, ale aj zvratkov či na „nehody" po domácich zvieratách. Sóda bikarbóna však nielen čistí, ale aj dezinfikuje. Stačí ak do vlhkého miesta aplikujete čistú sódu bikarbónu, aby fľak prekryla. Potom miesto zakryte papierovou utierkou a nechajte 4 - 5 hodín odpočívať. Následne sódu bikarbónu vysajete a preč by mal byť aj fľak, aj zápach.

Autor: Marcos

Focus Media

Video

Top 5 článkov

Diskusia