Nemusí na ne sadať prach: Pozrite si domácu knižnicu 12x inak!

Môj byt | 08.11.2019

Kniha je spoločník, ktorý prosto neomrzí. Ale nezabúdajte, že dobrá knižnica je nielen pekná, ale aj funkčná.

Mali by ste mať doma minimálne zbierku niekoľkých kníh, po ktorých možno siahnuť v každej situácii. Avšak vo chvíľach, keď ich práve nečítate, vám môžu robiť zaujímavý doplnok interiéru nielen knihy samotné, ale aj police či knižnica tvoriaca výrazný prvok obývačky, či vašej pracovne. Možností je nekonečne veľa.

Pozrite si aj: Biela sedačka v obývačke: Omyl alebo nadčasová klasika? Poznáme odpoveď

Nároky, ktoré by ste mali mať na tento kus nábytku alebo lepšie povedané na túto časť domácnosti sú omnoho vyššie ako kedysi. Knižnica musí slúžiť roky, a to bez výrazného opotrebovania. Na čo by ste pri nej mali myslieť a ako sa nechať inšpirovať?

 

ABC knižnice

Hneď na začiatok je potrebné povedať, že základom dobrej knižnice sú police s dostatočnou nosnosťou. Aj keď sa to nezdá, tucet kníh dokáže vytvoriť slušnú záťaž, ktorú z dlhodobého hľadiska nemusí vaša polica znášať dobre. Výsledkom bude už po pomerne krátkom čase prehnutý materiál, v tom horšom poškodenie steny a závesného mechanizmu, nehovoriac o riziku zranení a škôd pri páde knižnice.

Ostatní práve čítajú: Vďaka TEJTO veci bude vaša milovaná káva chutiť omnoho lepšie

Náš tip: Na police alebo skrinky, pri ktorých predajca neuvádza nosnosť, rýchlo zabudnite. Sú určené na ozdobu alebo drobnosti, knižnicu s nimi však nevyskladáte.

Prečítajte si aj: Staré a ošumelé schody? Nezakrývajte ich kobercom, oživte ich TAKTO

Okrem vašej bezpečnosti by však dobrá knižnica mala poskytovať isté bezpečie aj pre knihy, veď tu máte uložené stovky, možno aj tisícky eur. Praktická knižnica sa ľahko udržiava od prachu, prípadne iných nečistôt.

 

Za dverami

Zadovážiť si otvorené alebo zatvorené knižnice? To je otázka! Na knihy chránené napríklad sklenenými dvierkami sa práši omnoho menej, sú viac chránené aj pred prípadnou vlhkosťou, môžete mať však pocit, že nie sú až tak na dosah ruky. Rovnako sú knižnice s dvierkami zvyčajne o čosi drahšie.

Kliknite si aj na: Neviete, ako zavesiť obrazy? Poradíme vám, ako si vytvoriť domácu galériu

Otvorenú knižnicu, ktorá netvorí samostatný kus nábytku, môžete umiestniť prakticky kamkoľvek. Mimoriadne sa na to hodia inak málo využívané či atypické priestory, napríklad vo výklenkoch, pod schodmi alebo pod stropom. Vytvoríte tak zaujímavý doplnok miestnosti.

Mohlo by vás zaujímať aj: Spravte si Halloween po slovensky: Týchto 5 dekorácií sa k vám určite hodí

Náš tip: Máte veľa kníh? Spravte si z nich stenu. Bude to zaujímavá dominanta izby, pričom sa môžete pohrať aj s farebnosťou a veľkosťou uložených kníh, čím vytvoríte zaujímavý dojem. Mimoriadne efektne vyzerá knižnica z masívneho dreva.

 

Naopak, ak chcete ľahký a vzdušný dojem, siahnite po bielej knižnici, lesklých kovových materiáloch alebo po sklenených policiach. Knižnicu tiež môžete umiestniť do samostatného policového dielu, ktorý bude tvoriť predelenie priestoru v miestnosti, hoci aj na kolieskach, aby ste ho mohli premeniť za pár sekúnd podľa aktuálnej potreby.

Neprišli ste knižniciam na chuť? Inšpirujte sa v našej GALÉRII, sú to skvosty domácnosti!

Autor: Agáta

Focus Media

Video

Top 5 článkov

Diskusia