Romantický krb vytvára atmosféru, ALE my sme zisťovali, či hreje lepšie ako klasický krb

Môj byt | 14.11.2019

S kozubom zvládnete zimu hravo!

Najlepšie sa zohrejete pri ohníku. A hoci dom dokážete vyhriať plynom i elektrinou, mnohí pri stavbe rodinného domu uvažujú aj o kozube. Poskakujúcim plamienkom a zvuku praskajúceho dreva sa nič nevyrovná a domov je s kozubom útulnejší. Bez ohľadu na ročné obdobie je pútavým dizajnovým prvkom interiéru.

Pozrite si aj: Stoja pár centov a môžete si z nich vyrobiť nábytok do celého bytu!

Moderný vs. klasika

Najprv si musíte ujasniť, čo hľadáte. Nie je kozub ako kozub. Chcete moderný kozub do elegantnej obývacej izby alebo klasickú kachľovú pec do kuchyne, na ktorej môžete aj variť? Základom je komín, takže o kozube treba uvažovať už vo fáze projektu. Úlohu zohráva tiež konštrukcia podlahy a stropu pod telesom. Predpisov, ktoré súvisia s inštaláciou spotrebiča na tuhé palivo, je množstvo, preto odporúčame obrátiť sa na odborníkov.

 

Otvorený kozub

Spája sa vám otvorený oheň so starými šľachtickými sídlami a chcete zažiť ich atmosféru na vlastnej koži? Klasické otvorené kozuby sú v rodinných domoch zriedkavosťou, majú totiž nízku tepelnú účinnosť. Zohrejete sa, len keď ste pri nich blízko a kým oheň nevyhasne, majú tiež vysokú spotrebu paliva.

Ostatní práve čítajú: Advent sa blíži! Toto sú tipy na najkrajšie adventné svietniky

Romantickej duši to však neprekáža. Myslite na to, že kúrenie v otvorenom kozube znamená dym, víriaci sa popol v prípade vetra a zvýšené nebezpečenstvo požiaru. V čase, keď nekúrite, vám cez otvorený kozub môže do miestnosti fúkať studený vietor, preto musí mať komín klapku.

Toto je super: Videli ste už takéto nezvyčajné ozdoby na vianočný stromček?

Romantika vs. moderna

Túžite po tradičnom kozube s drevenou alebo s kamennou rímsou? Takýto kozub dodá miestnosti nadčasovú eleganciu, pričom rímsu môžete využiť na umiestnenie rôznych dekoračných predmetov. Stena nad kozubom je stvorená pre umelecké dielo alebo zrkadlo. Modely moderných kozubov s otvoreným ohniskom majú zaujímavé dizajnové tvary. Vybrať si môžete stenový alebo stredový typ, ktorý môže stáť na podlahe, alebo visieť zo stropu, prípadne ho môžete umiestniť do rohu miestnosti.

 

Kozubová vložka

Kozubová vložka je v rodinných domoch najčastejšou voľbou. Zabudovať môžete dlhú a úzku alebo širokú štvorcovú vložku. Výsledkom je jednoduchý moderný kozub, ktorý umožňuje rôznu estetickú úpravu - od použitia jednoduchej omietky až po obloženie rôznymi druhmi obkladov (tehla, kameň).

Kliknite si aj na: Rýchle a lacné SOS: Čistíme fľaky na pohovke

Pri výbere obkladu zohráva úlohu štýl zariadenia. V závislosti od umiestnenia komína môže byť kozub prístupný zo všetkých štyroch strán, čo je vítané najmä v otvorenej dispozícii domu.

Mohlo by vás zaujímať aj: Fotky PRED a PO: Takto dopadla elegantná renovácia nudných priestorov

Kachľová pec

Kachľová pec rozhodne nie je starobylý artefakt, v modernom prevedení pristane i súčasnému interiéru. Postaviť vám ju dokáže skúsený kachliar. Tento typ vykurovacieho telesa v sebe spája funkčnosť, účinnosť, bezpečnosť a krásu. Má najvyššiu účinnosť, nízku spotrebu dreva a dlhú výhrevnosť. Teplo do miestnosti odovzdáva sálaním, čím vytvára v interiéri útulné teplo a zdravú klímu.

Pozrite si, aký dizajn krbov existuje a okrem toho sme vám do GALÉRIE nahrali aj falošné krby pre ľudí, ktorí žijú v paneláku.

Autor: Radomír

Focus Media

Video

Top 5 článkov

Diskusia