Poličky ako dizajnové vychytávky

Nábytok | 21.10.2011

Aj niečo tak zdanlivo obyčajné a bezvýznamné, ako sú police, sa môže stať skutočným dizajnovým doplnkom interiéru. Poďme sa pozrieť na také kúsky, ktoré tomuto výrazu plne zodpovedajú.

Zátvorková polička
Dizajnéri majú radi police. A to jednoducho preto, lebo sa na nich môžu doslova vyšantiť. O tom svedčí napríklad aj táto zátvorková polička od Marcosa Bredera. Jej jednotlivé oddelenia sú jednoducho rozložené a oddelené vzhľadom k priorite predmetov, aké sa na ňu kladú. Napríklad váza je v tomto ohľade najdôležitejším komponentom a tak sa nachádza v strede. Alebo knihy, ktoré potrebujete častejšie, sú v hlavnej zátvorke.

Polica, ktorá sa volá polica


Ako inak sa vlastne polica dá nazvať? Jednoducho polica. Síce je to niečo podobné, ako keď psa voláte menom pes, ale na druhú stranu, polica iné meno ani nepotrebuje. Skôr, ako sa v tomto názvosloví dokonale zamotáme, vám chceme ukázať policu, ktorej tvar svojmu menu pasuje jednoducho bezchybne. Je totiž vyrobená ako podoba tohto slova. Samozrejme v angličtine, takže vyzerá ako slovo „shelf“. Vytvoril ju dizajnér Da-Eun Song.

Oddychová polico-lavica z Litvy
Je síce pravda, že táto polica zaujme hneď na prvý pohľad, veď vyzerá naozaj „cool“, ale či je skutočne taká pohodlná, ťažko povedať. No možno v Litve majú ľudia takéto kúsky radi. Prečo práve v Litve? Pochádza z nej totiž dizajnér, ktorý má tento výtvor na svedomí a jeho meno je Stanislav Katz.

Ako si ju poskladáte, takú ju budete mať


Ďalším z kúskov zo svete dizajnových políc je táto nevšedná flexibilná hromada, povedzme, tubusov. Jej najväčšia výhoda, samozrejme okrem zaujímavého vzhľadu, je v tom, že si jednotlivé časti môžete zložiť, ako to vyhovuje vám. Dizajnérka Doris Kisskalt teda myslela v prvom rade na priestorové možnosti potenciálnych užívateľov tejto poličky.

Magnetická polička
Svojím spôsobom je jej podobná aj táto magnetická polička, aspoň z pohľadu jej flexibility. Dizajnér Nils Holger Moorman to jednoducho vymyslel tak, že na stenu si pripevníte magnetický pás, na ktorý si podľa svojej vôle môžete pridávať jednotlivé časti. Magnet je tak silný, že sa rozhodne nemusíte báť, že by zopár knižiek neuniesol.

Knižný červ


To nie je názov pre človeka, ktorý sa nedokáže odlepiť od kníh, čiže knihomoľa, ale týmto menom, po anglicky „Bookworm“, nazval dizajnér Ron Arad svoj výtvor. A nielenže úžasne vyzerá samotná polička, ale aj spôsob, ako sú na nej uložené knihy, je vskutku nevšedná. Takéhoto červíka by veru nebolo na škodu mať doma.

Autor: Andrej

Focus Media

Video

Top 5 článkov

Diskusia