Málo miesta na nočný stolík? Zaveste ho!

Nábytok | 22.02.2019

Nočný stolík je stabilnou súčasťou spálne. Malý, ale nadmieru užitočný kus nábytku esteticky vymedzuje hranice postele. Bez neho pôsobí spálňa akosi neúplne.

Preto by v nej nemal chýbať ani vtedy, ak je v nej minimum miesta. Nočný stolík totiž môže mať rôzne podoby. Jednou z nich je závesný stolík.

Viac miesta
Zavesenie je vynikajúci spôsob, ktorý pomôže odľahčiť priestor a tiež dokonalo využiť potenciál miestnosti. A to najmä vtedy, ak ide o rozmerovo menšiu spálňu. Ak pri umiestňovaní nábytku zapojíte do hry aj steny alebo strop, priestor sa vizuálne „vyčistí" a bude pôsobiť väčšie. Závesný stolík v spálni určite upúta pohľad, ušetrí miesto na zemi, zjednoduší a zrýchli upratovanie. Máte tri možnosti ako stolík zavesiť - priamo na posteľ, na stenu alebo zo stropu.

Pozrite si aj: Malé spálne s dômyselným zariadením - zmestí sa do nich viac, než si myslíte!

Priamo na posteli
Na trhu nájdete alternatívne nočné stolíky, pre ktoré sa možno hodí skôr výraz odkladací pult. Majú menšie rozmery, ale zmestí sa na nich všetko potrebné. Vešajú sa na rám postele a plnohodnotne zastúpia nočný stolík. Ich výhodou je, že ich môžete ľubovoľne prekladať a vešať na tú stranu postele, kde práve potrebujete.


Na stene

Nočný stolík určený na zavesenie na stenu môže mať rôzne veľkosti a tvar. Môže mať podobu jednoduchej police i stolíka so zásuvkou. Dôležitá je však hĺbka, ktorá by nemala presiahnuť 60 cm. Nočný stolík zaveste na stenu pri záhlaví postele vo výške matraca, prípadne len o pár centimetrov vyššie. Len tak bude manipulácia s predmetmi pohodlná aj bezpečná. V prípade, že nemáte dosť miesta na zavesenie stolíka vedľa postele, skúste ho zavesiť na stenu nad posteľou. Vtedy však radšej siahnite po menšom type alebo úzkej polici.

Prečítajte si: 5 chýb, ktorým sa vyhnite v malej spálni

Len tak si visí na lane
Netradične a pútavo vyzerá nočný stolík zavesený zo stropu na lane alebo tenkom oceľovom drôte. Najlepšiu stabilitu získa vtedy, ak stolík uchytíte lanom v troch alebo štyroch bodoch. Zavesený stolík, ktorá doslova pláva v priestore výborne doplní rovnako zavesenú posteľ. Spánok na „levitujúcej" posteli je zážitok, ktorému sa nič nevyrovná. Mierne hojdanie pomáha odstrániť problémy s nespavosťou.


V súlade so štýlom spálne

Už dávno neplatí, že nočný stolík musí korešpondovať so vzhľadom postele. V každom prípade by mal ladiť s celkovým štýlom spálne. Dokonca ani manželská posteľ si nevyžaduje prítomnosť dvoch navlas totožných stolíkov. Pre lepší dizajnový výsledok by mali mať aspoň jeden prvok spoločný - napríklad tvar, farbu alebo materiál.

Pozrite si viac inšpirácií v galérii pod článkom.

Autor: Radomír

Focus Media

Video

Top 5 článkov

Diskusia