Ak chcete predĺžiť životnosť dreveného nábytku a terasy - čistite ich výlučne takto

Nábytok | 13.02.2019

Máte drevenú terasu? Už čoskoro ju budete musieť pripraviť na novú sezónu. Ak ste jej nevenovali dlhšiu dobu pozornosť, je najvyšší čas nielen ju zbaviť nečistôt, ale aj pripraviť na ďalšie ošetrenie. Ako na to bez poškodení a jednoducho?

Tlakový čistič

Čistenie tlakovým čističom pomocou prúdu vody vyzerá na obrázkoch jednoducho. V zásade skutočne ide o jednoduchú techniku, ktorá vám pomôže drevo dôkladne vyčistiť a pripraviť na ďalšie ošetrenie, veď v exteriéroch je potrebné túto činnosť vykonávať pravidelne.

Pozrite si aj: Prichádzajú prekvapivé zmeny: Aké budú kúpeľne v roku 2019?

Avšak ak sa do tlakového čistenia pustíte príliš zhurta, môžete svoju krásnu terasu, zábradlia či nábytok nenávratne poškodiť. Prvým krokom, keď si požičiate či zakúpite tlakový čistič, bude správne nastavenie. Pri čistení vždy zvoľte najmenší možný tlak, ktorý je ešte efektívny. Jemné drevá znesú totiž omnoho nižší tlak ako tvrdé drevo.

 

Použite nástavec s rozprašovaním v uhle 40 - 60 stupňov. A samozrejme, staré zlaté pravidlo, najprv odskúšajte čistič na nenápadnom mieste, napríklad na schodoch. Ak by sa drevo poškodilo, je jednoduchšie vymeniť menší kus dreva.

Pozrite si aj: Kúpeľňa s WC: Kedy ich spojiť a kedy radšej rozdeliť?

Samotné čistenie začnite vo väčšej výške a postupne vzdialenosť smerom k povrchu zmenšujte, nakoľko je to potrebné. Čistiace pohyby by sa mali podobať na zametanie, vždy jedným smerom, nie krúživo. Aby ste povrch nepoškodili, neaplikujte tlak dlhšie na jedno miesto.

Pozrite si aj: Drobné obkladačky v kúpeľni: Povýšia ju na elegantný wellness

Kde začať?

Čistenie začnite pri dome a postupujte smerom od neho, čiže von. Zvoľte si dobré svetelné podmienky, aby ste na povrch dobre videli, inak sa môže stať, že vzniknú na jednotlivých miestach fľaky podľa intenzity tlaku.

 

Čo po čistení?

Pri čistení tlakovým čističom by sa nemalo stať, že sa začnú jednotlivé vlákna dreva oddeľovať či dokonca odpadávať. Je dobré po čistení drevenú podlahu či iné súčasti terasy znova ošetriť, čo dodá drevu nielen na vizuálnej atraktivite, ale hlavne ho ochráni a predĺži životnosť. Po čistení sa preto odporúča prebrúsenie a následné ošetrenie podľa vašej voľby.

Pozrite si aj: Najhorúcejšia kúpeľňová vychytávka znie: Sprcha a práčka v jednom! Pozrite si ju

Je to potrebné?

Táto námaha sa rozhodne vyplatí. Vyčistením sa môže drevo zmeniť o mnoho odtieňov - zo zašlého tmavošedého k svojmu pôvodnému. Ak ho následne kvalitne ošetríte, bude vám dlho slúžiť bez výraznej nutnosti sa o neho starať.

Ako vyzerá v praxi práca s tlakovým čističom, si pozrite v našej galérii. 

Autor: Agáta

Focus Media

Video

Top 5 článkov

Diskusia