5 pravidiel, podľa ktorých zistíte, akú posteľ potrebujete práve vy!

Nábytok | 14.03.2019

Vďaka týmto piatim tipom bude výber vašej novej postele hračka.

Stará pravda tvrdí, že ako si usteliete, tak budete spať. Lenže ešte pred tým všetkým je potrebné absolvovať výber vhodnej postele. Pretože aj s tými najlepšími perinami na zlej posteli nebudete mať dostatok pohodlia na sladké sny a dlhé noci.

Ostatní práve čítajú: Ako by mala vyzerať moderná kúpeľňa v 21. storočí? Pozrite sa na to!

Ide o veľkosť

Táto téma je v spálni často diskutovanou a mať správnu veľkosť je skrátka základom uspokojivých nocí. Čo sa postele týka, ideálnu veľkosť určíte jednoduchým vzorcom - k výške človeka pripočítajte minimálne 25 centimetrov.

 

Samozrejme, ak ide o manželskú posteľ, berie sa za mieru ten vyšší z dvojice. Na toto je potrebné myslieť aj pri posteli bez čela, ale ešte viac, ak je posteľ ohraničená z oboch strán.

Ostatní práve čítajú: Vďaka týmto 5 veciam sa vám bude v kuchyni ľahšie variť

Myslite na budúcnosť

Spálňa je to miesto, kde si veľa párov naplánuje budúcnosť s deťmi a tá so sebou prináša aj zvýšené požiadavky na priestor. Preto ak plánujete ostať ako dvojica, môžete voliť aj posteľ nízku alebo bez odkladacieho priestoru. No pragmatici siahnu práve po posteli s úložným priestorom.

Ostatní práve čítajú: Je lepšia matná kuchynská linka ALEBO lesklá? Zisťovali sme a výsledok vás prekvapí

Ak máte izbu menších rozmerov, hodí sa vyklápací systém. Vďaka nemu dostanete prakticky pod posteľou jednu veľkú skriňu, do ktorej toho vtesnáte skutočne dosť. Od topánok na zimu cez kabelky až po všetky tie veci, ktoré máte v kategórii, že sa vám raz zídu.

 

Čelo

Nie je len okrasnou záležitosťou. Je veľmi dôležité, aby plnilo aj praktickú úlohu. Napríklad práve o čelo si opriete hlavu pri čítaní knihy alebo si naň ukotvíte aj osvetlenie na čítanie. Voľte si čelo prakticky, nielen esteticky.

Ostatní práve čítajú: Varíte si v kuchyni maximálne kapučíno? Potom by vaša kuchyňa mala vyzerať takto!

Aj v závislosti od toho, čo máte v posteli radi. Len pokojný spánok alebo si chcete dopriať aj hry s povrazmi a putami? Čelo postele bude v tomto hrať dôležitú úlohu.

Ostatní práve čítajú: Klasika nás nudí: Tieto 3 netradičné kuchyne sú čoraz obľúbenejšie

Materiál

V princípe možno rozdeliť materiál postelí na tri základné. Drevo, kov a čalúnenie. Materiály sú zoradené podľa trvácnosti. Kvalitné poctivé drevo, to je posteľ, ktorá s vami zostarne. Zdalo by sa, že najtrvácnejší bude kov a hoci skutočne vydrží dlho, obvykle ho treba doťahovať a časom je takáto posteľ pomerne hlučná a značne vŕzga.

 

Najmenej životnosti majú postele čalúnené, kde tvorí základ drevo alebo drevotrieska a rôzne druhy tkanín. Tu je často problém s opotrebovaním čalúnenia a s čistením, ale pri správnej starostlivosti vydržia tiež roky. Ide skôr o to, čo sa vám najviac páči.

Ostatní práve čítajú: Neuspokojte sa s drevotrieskou: Toto sú dôvody, pre ktoré sa oplatí skutočný drevený stôl

Estetika

Na dĺžke sa šetriť neoplatí, ale čo sa týka šírky a spracovania, je dobré voliť posteľ takú, aby nepôsobila štýlom, že vyplní celú miestnosť. Na šírku je preto vhodné voliť priamo úmerný rozmer k miestnosti.

 

Začína sa pri rozmere 140 x 200, čo stačí bežným dvojiciam na pohodlný spánok. Obvykle sa končí pri rozmere 180 x 200, ak máte priestrannejšiu izbu. Do postele sa tak pohodlne zmestí aj malé dieťa s plyšovou hračkou.

Pozrite si v našej GALÉRII rôzne typy postelí. Ktorá vás zaujala najviac? 

Autor: Marcos

Focus Media

Video

Top 5 článkov

Diskusia