Rozmýšľate nad nábytkom na mieru? Nezabudnite na tieto 2 zásadné veci

Nábytok | 15.07.2019

Nábytok na mieru je dokonalá originalita, ktorá k vám pasuje ako "zadok na šerbeľ", ale má aj svoje úskalia...

Chcete mať doma niečo úplne iné ako vidno bežne v obchodoch? Alebo sú vaše priestory - a potreby také netypické, že to vyrieši iba nábytok vyhotovený na mieru? Tak či onak, než si po prvý raz budete môcť vychutnávať svoje originálne kúsky, treba prejsť cestou výberu výrobcu, plánovaním, čakaním i finálnou montážou. Ako to všetko zvládnuť, aby ste na konci boli maximálne spokojní?

Prečítajte si aj: Rafinované triky ako čo najlepšie využiť úzku, koridorovú kuchyňu

Dať si vyrobiť nábytok na mieru má mnoho výhod. Nemusíte robiť kompromisy pri kúpe, ako je zvyčajne potrebné pri objednávaní z obchodov a rovnako nemusíte robiť kompromisy vo svojom interiéri. Ak je práca urobená kvalitne, vaša spolupráca s odborníkom prinesie kvalitný nábytok na mieru, ktorý vám bude dlho a dobre slúžiť.

 

Rozpočet

Áno, aj v tomto prípade ide o peniaze, preto vás bude rozpočet isto zaujímať hneď od počiatku. Suma, ktorú za nábytok na mieru zaplatíte, môže byť na prvý pohľad o niečo vyššia ako v prípade bežného „hotového" nábytku z obchodu. Avšak okrem samotného nábytku v konečnej sume platíte aj viacero služieb - od kalkulácie, návrhu, výroby až po samotnú montáž.

Prečítajte si aj: 3 čistiaci pomocníci, ktorí nesmú v kuchyni chýbať

Ak si vyberiete spoľahlivého dodávateľa, bude vám ako zákazníkovi venovať pozornosť. V konečnej sume sa teda premietne jeho personalizovaný prístup k vašim potrebám i mnoho jeho odborných skúseností pri podobných zákazkách v minulosti. Niekedy je rada odborníka doslova na nezaplatenie - treba na to myslieť, keď budete pozerať na účet.

Prečítajte si aj: KitchenAid oslavuje sté výročie limitovanou edíciou robota prémiovej rady Artisan

Čas

Počítajte, že budete potrebovať trpezlivosť. Ak zadávate majstrovi výrobu nábytku na mieru, počkáte si na realizáciu rádovo týždne až mesiace. Po odsúhlasení návrhu i rozpočtu k vášmu projektu je potrebné objednať jednotlivé materiály, následne istý čas vyžadujú aj samotné práce. Niektoré technologické postupy môžu byť časovo náročné, trpezlivosť je v tomto prípade na mieste. V konečnej fáze istý čas zaberie i montáž.

 

Náš tip:Čas, ktorý vám ostáva do finálnej montáže, využite na prípravné práce - maľovanie, drážkovanie, uloženie podlahy, atď. Nezabudnite s dodávateľom prebrať postup prác pri montáži, aby ste niektoré kroky nemuseli robiť dvakrát, jednotlivé práce by mali na seba logicky nadväzovať, ideálne bez veľkých časových odstupov.

Prečítajte si aj: Kuchyne: Je lepšia svetlá pracovná doska alebo tmavá?

Všetko na papieri

Tento krok rozhodne neopomeňte. Iste vám netreba hovoriť, aby ste si svoje práce i finálny rozpočet spolu so zálohami a s konečnou platbou dohodli písomne. Písomne však treba zdokumentovať aj všetky následné zmeny - nielen čo sa týka vyhotovenia samotného nábytku, ale i pri použitých materiáloch či zmenách dodacích lehôt.

Prečítajte si aj: Históriu dizajnu kuchynských robotov začali písať v USA

Len takto sa vyhnete nedorozumeniam, ktoré môžu čisto ústne dohody spôsobiť. Nebojte sa, profesionálne firmy alebo zodpovedný majster s tým žiadny problém mať nebudú, zmluvy a dodatky slúžia totiž na ochranu oboch strán.

Náš tip:Hľadajte referencie na webe i od skutočných zákazníkov. A nebojte sa zadať cenovú ponuku na rovnaký produkt viacerým dodávateľom, mať možnosť výberu sa rozhodne oplatí.

Ako vyzerajú nábytky na mieru nájdete v našej GALÉRII. Prečo si vybrať nábytok na mieru, vám prezradí architektka vo VIDEU.

Autor: Agáta

Focus Media

Video

Top 5 článkov

Diskusia