Máte vstavanú skriňu v predsieni? Čo ak robíte chybu? Prezradíme vám!

Nábytok | 01.08.2019

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, ako by mala správne vyzerať vstavaná skriňa?

Máte pocit, že vám veci prerastajú cez hlavu? Ak vám obyčajné skrine už nestačia, máme pre vás riešenie. Žiadny moderný priestor sa v dnešnej dobe nezaobíde bez vstavanej skrine. Vďaka trendom a pokročilým technológiám sú totiž praktickou a zároveň elegantnou súčasťou interiéru.

Prečítajte si aj: Inšpirujte sa najkrajšími knižnicami. Môže tak vyzerať aj vaša!

Umiestnenie vstavanej skrine do predsiene, prípadne do chodby má svoje špecifiká. Je to miestnosť, ktorá sa mimoriadne hodí na umiestnenie tohto kusu nábytku - avšak za jedného hlavného predpokladu, musí mať tie správne rozmery.

 

Než teda pristúpite k objednávke vstavanej skrine, dokonca skôr než navštívite firmu, ktorá vám túto skriňu na mieru vyrobí, mali by ste mať pokope hneď niekoľko dôležitých informácií.

Prečítajte si aj: Pozrite sa na krb na 7 spôsobov!

Využite správne miesto

Práve pri vstavaných skriniach je ideálne, ak využívajú priestor od podlahy až po strop. Získate mnoho dodatočného miesta oproti bežným skriniam, zároveň nemusíte dávať vyrábať vrchnú dosku. Rovnako sa riaďte aj v horizontálnej línii skrine.

Prečítajte si aj: Zistite, ako okenné siete s protipeľovou sieťovinou znižujú množstvo alergénov v domácnosti

Ak máte možnosť skriňou vyplniť výklenok alebo ju „zapasovať" do rohu miestnosti, využite to. S týmito rozmermi súvisí aj ideálna hĺbka skrine, ktorá by mala predstavovať 60 centimetrov. Tento rozmer je vhodný aj pre vešanie oblečenia, aj pre ukladaciu hĺbku - v zadnej časti skrine sa vám prosto nič nestratí.

 

Náš tip: Posuvné systémy vstavaných skríň vedú na lištách, ich operačný priestor je zhruba 10 centimetrov. Túto vzdialenosť treba pripočítať k hĺbke skrine. Druhým rozmerom, ktorý by vás mal zaujímať, je priestor pred skriňou. Aby ste k nej mali dostatočný prístup, mal by byť priestor pred skriňou voľný pre manipuláciu i pohyb, neumiestňujte preto do jej bezprostrednej blízkosti ďalší nábytok a ponechajte aspoň ďalších 60 centimetrov.

Prečítajte si aj: Ekozáhrada: Málo práce, veľa úžitku

Čo do skrine?

Skriňa v predsieni by primárne mala slúžiť na odkladanie obuvi, vrchného oblečenia, doplnkov a mimosezónneho oblečenia. Zatiaľ čo obuv je vhodné skladovať na špeciálnych policiach, stojanoch alebo v krabiciach, kabáty a bundy radšej zaveste. Do vyšších častí skrine môžete umiestniť športové pomôcky a vybavenie, ktoré nepotrebujete pravidelne.

Prečítajte si aj: Ako vyzerá dom, ktorý Sandra Bullock predala za viac ako 2 milióny dolárov?

Vhodné je preto, aby ste do svojej skrine umiestnili police aj vešiaky. Pri výsuvných systémoch nezabúdajte na priestor, kam budete zariadenie vysúvať. Neopomeňte tiež vhodné osvetlenie priestorov skrine - buď priamo v skrini, alebo inštalujte vhodný zdroj osvetlenia blízko skrine.

 

Nezabudnite: Keďže sa vstavané skrine zvyčajne skladajú len z dverí a z bočných dosiek alebo dosky, budete musieť pred inštaláciou samotnej skrine steny vhodne pripraviť. Oblečenie a iné predmety by sa nemali šúchať o stenu, môže ich to poškodiť alebo zafarbiť. Steny vnútri budúcej skrine natrite vodeodolnou farbou v jednej vrstve, prípadne použite tapetu alebo fóliu.

Prečítajte si aj: Julia Roberts prenajíma v Amerike hájovňu!

A čo dvere?

V malých priestoroch je vhodné, ak práve na dvere vstavenej skrine umiestnite zrkadlo, nemusí to však byť podmienkou. Keďže ide o veľkú vertikálnu plochu, nemala by vám opticky zmenšovať alebo zužovať malé predsieňové, či chodbové priestory, práve naopak, snažte sa dosiahnuť opačný dojem.

Prečítajte si aj: 3 praktické vychytávky ako mať v predsieni VŽDY upratané topánky

Čaká nás nejaká údržba?

Údržba vstavanej skrine je vcelku jednoduchá. Postupom času však skontrolujte lišty a silikónové tesnenia - ak boli pri inštalácii použité. Po niekoľkých rokoch budú zrejme potrebovať vymeniť, resp. vyčistiť. V posuvných drážkach sa ukladá prach a mastnota, preto ich raz ročne skontrolujte.

Ako rozdeliť priečky vo vstavanej skrini? Dozviete sa v našej GALÉRII. Na montáž vstavanej skrine sa môžete pozrieť vo VIDEU.

Autor: Agáta

Focus Media

Video

Top 5 článkov

Diskusia