Pohrabte sa babke na povale, nájdete tam retro kúsky, ktoré sú opäť IN (FOTO)

Nábytok | 19.09.2019

Retro dizajny sú skutočne čarovné. Nebojte sa ich!

Všimli ste si, koľko ľudí miluje retro? Áno, retro dizajny už zďaleka nemusíte obdivovať iba v časopisoch alebo na starých fotkách. Ak máte chuť preniesť sa do dekád, ktoré už dávno uplynuli, nebude to ani pri zariaďovaní vašej domácnosti problém. Toto sú čarovné retro dizajny, po ktorých sa oplatí obzrieť.

Ostatní práve čítajú: Wau, z týchto chalanov raz budú svetoví dizajnéri!

Stačí sa prejsť po obchodoch alebo si prelistovať aktuálnu ponuku s elektronikou. Všade na vás budú vyskakovať retro dizajny, a to nielen čo sa týka farebných kombinácií, imitácií dreva, ale aj oblých a výrazných tvarov typických pre viaceré trendy 20. storočia. A nielen to. Ak už doma nemáte plne funkčný gramofón či rádio po starom otcovi, môžete si ich zakúpiť v retro dizajne a aj s „retro" funkciami.

 

Prečo sa vraciame k týmto trendom?

Dôvodov je podľa odborníkov viacero. V prvom rade je to istá nostalgia za časmi, ktoré sme prežili ako deti, druhým dôvodom je snaha vrátiť sa do dávno minulých čias, ktoré sú prezentované v médiách neraz idylicky a s poriadnou dávkou ružových okuliarov. Tým najvýraznejším dôvodom je však to, že zvyčajne nejde o kvalitné nadčasové dizajny, ktoré sa vracajú do módy opakovane.

Ostatní práve čítajú: Tieto 2 maléry sa stávajú v 80 % domácností: Ako ich čo najrýchlejšie vyriešiť?

Aktuálne vládnu...

Uhádli ste - spotrebiče! Spájajú v sebe totiž estetickú, ale aj praktickú funkciu. Hitom sú predovšetkým tie s oblými tvarmi a v odvážnych farbách alebo s imitáciou dreva. Áno, pamätáte? Drevená skrinka televízora, rádia alebo gramofónu boli v minulosti úplnou samozrejmosťou.

Ostatní práve čítajú: Toto muži ŠKORPIÓNI doma neznesú: Máte to tam?

Úspechy žnú aj spotrebiče s pochrómovanými ovládacími prvkami a s povrchom z nerezu. Skombinovať tieto kúsky s ostatným zariadením kuchyne, prípadnej inej miestnosti nebude problém. Mali by totiž pútať (zaslúžene) plnú pozornosť každého návštevníka vašej domácnosti, a tak môžu tvoriť prirodzený kontrast k ostatnému zariadeniu.

 

K slovu sa hlásia kovy

Mosadz a zlato ešte stále hrajú prím. Pôsobia hrejivo a tiež dodávajú punc luxusu, ak ste však dostali chuť na niečo iné, pokojne siahnite po studených kovoch. Cenovo sú opäť dobre dostupné nielen mosadzné, ale aj oceľové a pochrómované doplnky, kohútiky, svetlá či kovania na nábytku.

Ostatní práve čítajú: Kto by mal zvážiť čističku vzduchu?

Náš tip: Pokojne ich podľa svojej chuti a vkusu kombinujte.

 

Výrazné farby

Hurá horčicovej a všetkým jej variáciám. Je stále hitom a okrem bytového dizajnu ju už tretiu sezónu nájdeme aj na rôznych textíliách. Nevieme sa jej po rokoch znova nasýtiť. Ak sa vám zdajú farebné trendy 70. rokov príliš divoké, aplikujte ich len na jeden menší kus nábytku či na doplnky. S trochou odvahy vám bude obývačku presvetľovať krásna žltá pohovka!

Ostatní práve čítajú: V takomto bývaní bude vášnivá ŠKORPIÓNKA šťastná každý deň

Do vzduchu

Áno, miestnosti musia pôsobiť odľahčene, preto je jedným z retro trendov na výslní nábytok zavesený na stenách a šikovne zbavený zbytočných nožičiek. Praktické nielen v kúpeľni, ale hoci aj v obývačke.

Pozrite si v našej GALÉRII tie najkrajšie retro kúsky, ktorým zaručene neodoláte!

Autor: Agáta

Focus Media

Video

Top 5 článkov

Diskusia