Toto ste nevedeli: Každý jeden kus vášho nábytku potrebuje správne zazimovať: Ukážeme vám ako

Nábytok | 30.09.2019

Viete správne zazimovať záhradný nábytok?

Máte na záhrade nábytok? Zrejme áno, aj keby malo ísť len o ležadlo, stolík či tradičnú lavicu na priedomí. Je jedno, či máte zariadené pohodlné posedenie na terase, alebo len dve malé skladacie stoličky na balkóne, každý jeden kus vášho nábytku potrebuje správne zazimovanie. A nebudú to len stoličky!

Ostatní práve čítajú: Bez tohto doplnku nemôžete prežiť jeseň: Odporúča ho aj najšťastnejší národ na svete

Rozmýšľali ste niekedy nad tým, že rovnakú pozornosť ako „typický" záhradný nábytok v podobe stola, stoličiek či kresiel si zaslúži napríklad aj pieskovisko, detská šmykľavka či váš slnečník?

 

Áno, aby ste ich mohli na jar znovu vytiahnuť a aby vám dobre slúžili, venujte im na jeseň dostatočnú starostlivosť. V niektorých prípadoch pôjde o pár minút pri čistení a odkladaní, niektoré druhy nábytku sú však náročnejšie.

Ostatní práve čítajú: Tento krásny interiér speváčky Mishe je už minulosťou. Čo sa stalo?

Aký máte nábytok?

Ideálny spôsob starostlivosti a zazimovania vášho nábytku záleží od materiálu, z akého je vyrobený. Premýšľali ste nad týmto aspektom pri výbere? Ak nie, nevadí, možno sa vám podarilo vybrať si kúsky s nenáročnou opaterou. Takýmto je napríklad nábytok vyrobený z plastov. Či už ide o najlacnejšie plastové kúsky, alebo o drahšie, ale efektnejšie napodobneniny ratanu, údržba je v zásade jednoduchá.

Ostatní práve čítajú: Ako býva hviezda z obľúbeného seriálu Oteckovia? Tak malý byt ste dávno nevideli!

Dôkladne ich očistite - áno, aj odspodu a na miestach, ktoré sú bežne zraku ukryté. Zatiaľ čo rovné plastové plochy stačí len omyť hubkou s čistiacim prostriedkom, imitácie ratanu jednoduchšie vyčistíte pomocou parného čističa. Umožní vám preniknúť aj do miest, ktoré by ste inak nevyčistili. Po uschnutí uložte nábytok pod prístrešok.

 

Opakom starostlivosti o plastový nábytok je drevo. Drevený nábytok má charizmu a na záhradu sa rozhodne hodí. Ak túžite po drevenom nábytku, určite odporúčame, aby ste na ňom nešetrili. Hľadajte nielen kvalitné drevo, ale aj jeho kvalitnú úpravu. Napriek tomu po niekoľkých sezónach budete musieť okrem klasického očistenia drevných povrchov od špiny a prachu jeho povrch znovu ošetriť.

Ostatní práve čítajú: Chcete ekologickejší domov? Začať môžete pri svojej garáži

Náš tip: Lakované drevo ošetrujeme znova lakom, povrchy pôvodne ošetrené lazúrou môžeme opätovne ošetriť lazúrou, olejom alebo aj lakom. Okrem tohto ošetrenia práve pri drevnom nábytku nezabúdajte na spoje, kĺby či iné (zvyčajne kovové) skladacie časti. Je potrebné ich pravidelne doťahovať, inak sa vplyvom teplotných a vlhkostných výkyvov uvoľnia.

Ostatní práve čítajú: Pomóc, všade opadáva lístie a ihličie? Takto to vyriešite raz a navždy!

Keď je nábytok z kovu alebo z ocele, nemusíte si robiť mnoho starostí. Ak povrch nie je zasiahnutý hrdzou či mechanickým poškodením, postačí pred zimou bežné zbavenie nečistôt a uloženie pod prístrešok. Pozor, ak nájdete poškodenia alebo hrdzu, musíte zasiahnuť čo najskôr, inak sa bude rozširovať.

 

Náš tip: Zbadali ste hrdzu? Zamierte do obchodu po antikorózny prípravok. Jeho aplikáciu zbytočne neodkladajte.

A čo rôzne detské hračky a športové pomôcky? Rozlišujte medzi tými, ktoré sú určené na celoročné vonkajšie použitie a tými, ktoré by bolo vhodné buď dodatočne ošetriť, aby prečkali zimu vonku a tými, ktoré radšej zazimujete pod prístreškom.

Ostatní práve čítajú: Šmahel v priamom prenose: „To je hrozné, ja som v mínusoch, mám dlhy, nemám peniaze."

Plastové domčeky, šmykľavky a ostatné hračky najneskôr ku koncu jesene omyte a skontrolujte. Ak ich v zime nebudete používať, tak ich odložte. Drevné pieskoviská je vhodné ošetriť prípravkom proti vlhkosti, namaľovať a zalakovať. Ak ste to neurobili pred inštaláciou, spravte tak čo najskôr.

Inšpirujte sa záhradným nábytkom v našej GALÉRII.

Autor: Agáta

Focus Media

Video

Top 5 článkov

Diskusia