Stoja pár centov a môžete si z nich vyrobiť nábytok do celého bytu!

Nábytok | 08.11.2019

Určite ste o nich už veľa počuli aj čítali. Teraz to už ale naozaj musíte skúsiť!

Obdivujete zaujímavé nápady z drevených paliet? Zatiaľ ste sa neodvážili spraviť si z nich originálny a inovatívny kúsok nábytku? Teraz je ten najvyšší čas, aby ste to nielen zvážili, ale aj skúsili! Áno, nábytok z paliet sa tvári ako lacná možnosť, ak hľadáte niečo praktické, zaujímavé alebo len prosto iné. V realite to však môže byť aj inak. Ako sa teda popasovať s paletami a vytvoriť z nich úžasné kúsky?

Pozrite si aj: Neuveríte: Už sa vyrába aj nábytok z novín

Čo treba vedieť?

Nie je to síce nič zložité, je však zopár vecí, ktoré by ste nemali podceniť. Použité palety zoženiete viacerými spôsobmi za pomerne rozumené ceny. Nenechajte sa odradiť na prvý raz, nakoniec iste nájdete tie pravé. Hľadajte vo výkupoch paliet, ale pokojne sa opýtajte aj v obchodoch vo vašom okolí. Na paletách im zvyčajne vozia tovar a prázdne palety im zbytočne zaberajú miesto v skladoch.

 

Náš tip: Obvykle sú dostupné palety s rozmermi - 600 x 400 mm, 800 x 600 mm, 1 200 x 800 mm a 1 200 x 1 000 mm, avšak možno natrafíte aj na atypické rozmery. Použite svoju fantáziu a poriadne sa s nimi „pohrajte". Palety tiež majú rôznu nosnosť, zvyčajne však minimálne 50 kg. To by ste pri skladaní nábytku z paliet nemali podceniť.

Ostatní práve čítajú: Za málo peňazí, veľa muziky: Dekorujte vintage písmenami

Výhody a nevýhody?

Samozrejme, tak ako pri všetkom. Na jednej strane získate neobvyklý nábytok, na druhej treba počítať aj s istými nevýhodami. Palety si musíte opracovať, obrúsiť, ošetriť a prípadne aj namaľovať. Nezabudnite, že nábytok poskladaný z viacerých kusov paliet bude mať svoju hmotnosť, pohovky či postele z drevných paliet sú pomerne veľké.

Mohlo by vás zaujímať aj: Tak si to raz a navždy vyjasnime: Patria motivačné citáty do interiéru?

Na druhej strane môžete pri paletách naplno využiť svojho kreatívneho ducha. Vytvoriť z nich môžete prakticky čokoľvek - hranicou je len vaša fantázia. Ak ju nemáte obzvlášť bohatú alebo nemáte špeciálne zručnosti, nájdite si zaujímavé projekty i s návodmi priamo na internete. Je to miesto, kde získate mnoho inšpirácií, ale aj tipov ako si poradiť (za pár centov).

 

Prvé kroky

Keď už máte svoje palety pekne pokope, poskladajte ich takým spôsobom, aby tvorili vami želaný nábytok. Takto zistíte presné rozmery, miesta potrebných spojov, ale aj prebytočné časti. Následne budete musieť palety zbaviť prípadných klincov, spiniek či iných „doplnkov", dobre tiež skontrolujte nosnosť, stabilitu a prípadné praskliny či iné poškodenia.

Kliknite si aj na: Najkrajšie jesenné dekorácie! V hlavnej úlohe tekvica na tisíc spôsobov

A teraz príde tá pomerne náročná časť, očistiť a zbrúsiť povrch paliet. Cieľom je eliminovať zdroje triesok a nerovností, hlavne v častiach, s ktorými prídete pri používaní do styku a tiež častí, ktoré sú viditeľné. Následne drevo ošetrite chemicky - predovšetkým ak plánujete nábytok umiestniť do exteriérov. Teraz už vyberte farbu alebo lak.

Pozrite si aj: Vďaka tomuto doplnku bude pre vás jeseň farebná, teplá a príjemná: Máte ho?

Ošetrené palety zmontujte. Možností ako ozvláštniť tento druh nábytku existuje nespočet. Napríklad pridajte LED osvetlenie, kolieska či výsuvné diely. Šikovná krajčírka vám aj svojpomocne dokáže ušiť vhodné vankúše alebo poťah na matrac či molitan, ktorý poslúži pre mäkké sedenie. Na spodok paliet umiestnite mäkké podložky, aby ste si nepoškodili podlahy.

 

A čo z paliet?

Základňu pre pohodlnú posteľ si môžete vytvoriť z viacerých vrstiev paliet tak, aby ste do nej integrovali napríklad nočné stolíky. Rovnako palety poslúžia ako zaujímavé police, stolíky, stoličky či odkladacie priestory. Dobrý dojem spraví aj televízna stena z drevených paliet. Nebojte sa siahnuť po pílke, získate tak nábytok presne na mieru.

Z paliet sa toho dá spraviť neuveriteľne veľa! Pozrite si našu bohatú GALÉRIU.

Autor: Agáta

Focus Media

Video

Top 5 článkov

Diskusia