Rýchle a lacné SOS: Čistíme fľaky na pohovke

Nábytok | 11.11.2019

Pohovka nepatrí ani k najmenším, ani k najlacnejším kusom nábytku vo vašej domácnosti. Ako teda rýchlo a účinne odstraňovať zákerné škvrny?!

Navyše, neraz tvorí ústredný a dominantný prvok obývacej miestnosti. A tak je jasné, že si ju chcete uchovať v dobrom stave a, prirodzene, aj čistú. Každodenný život však na nej neraz zanecháva poriadne nepríjemné stopy.

Pozrite si aj: Máte celý život biely strop? Chyba!

Je úplne jasné, že žiadna pohovka neostane bez škvŕn či znečistenia omrvinkami. Tie môžu spôsobiť nepríjemné mastné fľaky znehodnocujúce váš obľúbený kus nábytku. Aby znečistenie nebolo trvalé, je dobré poznať základné SOS triky, pomocou ktorých môžete všetky bežné fľaky odstrániť, než si pozvete domov odborníkov na čistenie.

 

Deti, domáce zvieratá, ale aj úplne bežná návšteva, ktorá sa len zastavila na kávu, vám môže spôsobiť hlavy bolenie, hlavne ak sa prihodí nejaká nehoda. Nevadí! Je dobré vedieť, že pri väčšine fľakov najlepšie funguje rýchly zásah. Je to hlavne z toho dôvodu, aby sa špina - zvyčajne tekutá, nedostala príliš hlboko do útrob čalúnenia.

Ostatní práve čítajú: Túžite mať rodinný dom a zároveň neodísť z hlavného mesta? Máme riešenie!

Náš tip: Pri čistení na fľak nepoužívajte tlak, inak špinu zatlačíte hlbšie. Z týchto miest potom nečistotu nevytiahne ani profesionálny stroj. Povrch čistite jemnou hubkou alebo bielou handrou, jednoducho, pomôckou, ktorá rozhodne nepúšťa farbu. Najprv čistite okraje škvrny, potom smerujete k jej stredu.

Kliknite si aj na: Toto musíte vidieť: Keď chýbajú pozemky, domy stoja na streche budov!

Správny materiál

Áno, sú materiály, ktoré sa čistia jednoduchšie a škvrnám sa vyhýbajú, a potom také, ktoré vám „horúce" chvíľky pripravia doslova denne. Je dobré, ak sa už pred kúpou pohovky informujete, aký je najvhodnejší spôsob starostlivosti o daný povrch a aké prostriedky sú vhodné na odstraňovanie nečistôt bez rizika poškodenia. Kvalitnému výrobcovi na týchto veciach záleží.

 

Dobrí pomocníci

V domácnosti by ste na škvrny rôzneho pôvodu mali mať prichystané lacné, ale za to účinné prostriedky. Patrí k nim úplne bežný saponát na riady, šampón, žlčové mydlo či vínny ocot na osvieženie farieb. Soľ a sóda bikarbóna by tiež v základnej výbave nemali chýbať.

Mohlo by vás zaujímať aj: Wau, televízia, ktorú nie je vidno: Tú v obývačke určite potrebujete!

Čo s čím?

Tak napríklad rozliate kakao alebo čmáranice perom odstránite prostriedkom na riady. Aplikujte bez riedenia a nechajte aspoň chvíľu pôsobiť. Nemusíte použiť veľa prostriedku, pri odstraňovaní by značne penil. Tento postup vám môže pomôcť pri väčšine mastných fľakov.

Pozrite si aj: Tieto retro veci sú stále cool: Zoberte ich babke z povaly

Ako na víno?

Hneď škvrnu zasypte sódou alebo soľou. Prikryte ju papierovou utierkou a jemne vysajte, avšak neodstraňujte, ideálne ak necháte soľ pôsobiť aj niekoľko hodín. Až potom sypkú časť povysávajte. Tento postup pomôže aj na škvrny od kávy, čaj odstraňujte potretím citrónom. Ten je totiž účinným prostriedkom na rôzne fľaky prírodného pôvodu. Odporúčame ho vyskúšať aj na škvrny od ovocia.

 

Vajíčko, majonéza i krv

Áno, môže sa stať. Tento typ škvŕn vždy odstraňujte na studeno. Platí to aj pre nehody so žuvačkami, na ktoré je dobré aplikovať kocku ľadu.

Prečítajte si aj: Toto je 5 najkrajších kúpeľňových inšpirácií: Osvojte si ich aj vy

Náš tip: Rovnako ako na žuvačku, pôsobí ľad dobre aj na detské plastelíny či tzv. „sliz na hranie". Prudkým schladením stuhne a bude sa dať jednoduchšie odstrániť. Ak zanechal mastné stopy, odstráňte ich následne pomocou saponátu.

Keď už viete ako na to, inšpirujte sa v GALÉRII nádhernými kusmi sedačiek. Budú hviezdou obývačky!

Autor: Agáta

Focus Media

Video

Top 5 článkov

Diskusia