Zima je pre koženú sedačku krízová: Tieto 4 veci robte inak ako v lete

Nábytok | 14.11.2019

Počas zimy je vaša kožená sedačka vystavená väčším záťažiam. Potrápi ju suchý vzduch a prudké zmeny teplôt.

Koža na sedačke v obývačke môže ostať večne mladá, ak sa o ňu viete správne starať. Koža totiž podobne ako drevo ostáva do istej miery stále živým materiálom, preto sa nevšímavosť k nej môže vypomstiť.

Pozrite si aj: Muž v TOMTO znamení je veľký samotár a nechcite ho rozčúliť!

Zima je ťažké obdobie

Aj ľudia počas zimy menia svoje zvyky a vymieňajú oblečenie za také, ktoré ich ochráni pred chladom. Pre koženú sedačku v interiéri však nie je chlad najväčším nepriateľom. Poškodiť ju môže hlavne suchý vzduch, ktorý je doménou vykurovaných priestorov.

 

Navyše, ak máte sedačku blízko okna, tak jej neprospieva ani priame slnečné svetlo, ktoré na ňu dopadá cez sklo a následné vetranie a mínusové teploty. Platí, že sedačku netreba vystavovať extrémom, inak sa rýchlo opotrebuje.

Ostatní práve čítajú: Vďaka maľovaným žaluďom váš byt zažiari - takto si ich vyrobíte

Pozor na lámanie kože

Už keď kupujete koženú sedačku je vhodné vybrať jej optimálne miesto. Ak ju vystavíte priamemu slnečnému žiareniu, rýchlo stratí zdravý lesk. Slnečné žiarenie vytvára neželané a hlboké praskliny. Preto šup zo svetla do príjemného tieňa, ale rozhodne nie k radiátoru, pretože ten vám kožu vysuší a zošuverí ešte rýchlejšie ako slnko.

Mohlo by vás zaujímať aj: Ak máte v domácnosti Leva, obklopte sa TÝMITO vecami, aby všetko fungovalo

Venujte jej trochu vlhkosti

Kožená sedačka nie je náročná spoločníčka, ale vždy jej prospeje, ak ju od prachu, omrviniek aj nečistoty aspoň raz do mesiaca očistíte vlhkou handričkou. Počas zimy môžete zvýšiť počet čistení na dve do mesiaca. Tým aspoň čiastočne eliminujete negatívny vplyv suchého vzduchu.

 

Nečistite bez impregnácie

Tu robí mnoho ľudí chybu, kvôli ktorej im kožená sedačka doslova chradne pred očami. Čistenie vlhkou handričkou síce kožu osvieži, ale zároveň z nej odstráni aj ochranné látky, a preto je po čistení a uschnutí sedačky nutná impregnácia. Ideálne prípravkami priamo od výrobcu alebo vhodnými na typ kože, ktorý máte.

Prečítajte si aj: Biela sedačka v obývačke: Omyl alebo nadčasová klasika? Poznáme odpoveď

Impregnácia sedačku nielen ochráni, ale v prípade „tekutej nehody" zabráni, aby rozliate nápoje prenikli hlboko do štruktúry kože. Pozor, na impregnáciu koženej sedačky je nutné použiť špeciálny prípravok, nie ten, ktorým impregnujete kožené topánky do dažďa.

Toto je super: Vďaka TEJTO veci bude vaša milovaná káva chutiť omnoho lepšie

Olej, mydlo, alkohol majú STOP

Pri čistení koženej sedačky nikdy nepoužívajte mydlo ani čistiace prostriedky s obsahom oleja. Rovnako nikdy nečistite povrch kože alkoholom a prípravkami na báze liehu. To by ste krásnu a jemnú štruktúru kože pochovali a ešte ju aj nenávratne poškodili.

 

EKO koža

Za zmienku stojí aj ekologický aspekt. Pri výrobe kožených sedačiek trpia zvieratá a sú obetované pre náš komfort. Skúste sa zamyslieť, či by nebol vhodnejší materiál, napr. eko koža alebo klasická látková sedačka.

Pozrite si v GALÉRII, ako vyzerajú kožené sedačky a porovnajte ich s tými látkovými. Ktoré sa vám páčia viac?

Autor: Marcos

Focus Media

Video

Top 5 článkov

Diskusia