Čistá domácnosť a zviera sa nevylučujú: Tieto triky sú voči chlpom najúčinnejšie!

Naši miláčikovia | 28.11.2018

Láska k zviratku je silná, ale všade poletujúce chlpy sú doslova na zbláznenie! Ako ich teda čo najúčinnejšie odstrániť?

Ak máte domáceho maznáčika, viete, aké náročné je udržať čistú domácnosť. Chlpy sú na podlahe, na koberci, oblečení... Lietajú doslova všade, a to môže byť frustrujúce. Chovatelia preto hľadajú čo najefektívnejšie spôsoby, ako si s nimi poradiť.

Na začiatku je fér povedať, že čarovné riešenie neexistuje. Ponúkame vám však niekoľko tipov od chovateľov domácich zvierat, ktoré im pomáhajú najviac.

Prečítajte si aj: Tento rok nie sú v móde adventné vence na stôl, ale na dverách! Tieto sú naj 

Sú všade

K najhorším veciam patrí sezónne pĺznutie, kedy dochádza k výmene srsti, no „chlpáči" strácajú chlpy viac či menej po celý rok. Mnohí majitelia domácich miláčikov považujú za najproblematickejšie chlpy na kobercoch a na podlahe, nasledujú chlpy na nábytku a na oblečení, v aute ich mnohí často ani neriešia. Na boj s nimi ľudia používajú rôzne pomôcky, od vysávačov až po lepiace pásky.

 

Kvalitný vysávač

Metóda číslo jeden je vysávanie. Ním odstránite veľké množstvo chlpov. Podmienkou je vysávač s niekoľkostupňovým filtrom. Nekontrolovanému poletovaniu chlpov účinne zabránia čističky vzduchu. Dôležitá je pravidelná výmena vzduchových filtrov a časté čistenie zvieracích pelechov.

A čo podlaha?

Najlepšie sa udržiava podlaha z umývateľnej krytiny, drevená alebo laminátová podlaha a dlažba. Pri mokrom čistení nedochádza k víreniu chlpov a k ich následnému usadzovaniu - opäť na podlahe. Pomerne náročné je odstrániť chlpy z hustého koberca, pomôže jedine pravidelné vysávanie a kefovanie. Mnohým majiteľom zvierat sa osvedčila metla s gumenými štetinami. Viditeľnosť chlpov môžete znížiť, ak zvolíte podlahu alebo koberec vo farbe srsti vášho miláčika.

Prečítajte si aj: Už nechcete plastový vianočný stromček a so živým je veľa práce? Skúste TIETO alternatívy

Poťah na sedačku

Základným odporúčaním je používanie poťahov na nábytok, ktoré budete pravidelne prať. Mnohí zvierací miláčikovia radi leňošia na sedačkách či na stoličkách, ba dokonca vo vašej posteli. Na chlpy z čalúneného nábytku výborne funguje gumená rukavica.

 

Stačí rukou v rukavici prechádzať jedným smerom a uvidíte, akú „hrču" chlpov zozbierate. Vyskúšať môžete aj suchú alebo mierne vlhkú špongiu. Podobne funguje utierka z mikrovlákna.

Kvalitná strava a starostlivosť

Mnohí majitelia chlpatých zvierat tvrdia, že kvantitu pĺznutia ovplyvňuje i strava. Kvalitná a vyvážená strava plná vitamínov prispieva k dobrému zdravotnému stavu. Množstvo chlpov v domácnosti účinne znížite, ak doprajete kozmetickú starostlivosť aj svojmu zvieratku. K starostlivosti patrí pravidelné vyčesávanie, kefovanie, kúpanie. Veľké množstvo nežiaducich chlpov zo zvieraťa dostanete už pri kúpaní.

 

Aspoň raz za mesiac

Poraďte sa s profesionálmi, aký „arzenál" pomôcok na česanie potrebujete. Niektoré hrebene a kefy sú účinné na krátke rovné chlpy, iné sú vhodné pre psov s hrubou podsadou. Ak sa zviera bráni česaniu, použite kefu nasadenú na rukavici a bude mať dojem, že ho hladíte. V prípade, že vám to chlpáč dovolí, môžete ho aj povysávať. V takomto prípade však buďte opatrní a nezapínajte vysávač na maximálny výkon.

Ako si účinne poradiť so zvieracimi chlpmi, nájdete v podobe obrázkov uložené v našej galérii.

Autor: Radomír

Focus Media

Video

Top 5 článkov

Diskusia