Netrápte svoje zviera! Toto je skutočná rozloha, ktorú potrebuje k dobrému životu

Naši miláčikovia | 10.12.2018

Tušíte, koľko miesta potrebuje váš domáci miláčik, aby bol šťastný a zdravý? Niektoré zvieratká nemožno chovať osamote, iné potrebujú svoj pokojný kútik alebo ležovisko. Avšak koľko priestoru im vyhradiť, aby netrpeli?

Všetko, samozrejme, záleží od druhu zvieraťa a od ich počtu. Poďme teda pekne po poriadku. Je jasné, že ak máte psíka, budete musieť chodiť na prechádzky a psík bude potrebovať istý minimálny priestor aj v dome či v byte. Zatiaľ čo malý jorky sa dokonalo vyblázni aj v dvojizbovom byte, vlčiak si tam zrejme bude pripadať ako vo väzení.

O čosi inú situáciu máte s mačkou. Tá na rozdiel od psa pracuje so svojou energiou úplne inak, navyše sa pohybuje nielen horizontálne ako pes, ale tiež vertikálne. Áno, mačka znásobí plochu pre svoje hry prechádzkou po parapetoch, skriniach, horných plochách nábytku a objaví dokonca miesta, o ktorých ste dovtedy nemali ani tušenia.

Prečítaje si aj: Ozdobte si váš interiér výšivkami: Hand made tvorba je neskutočne IN

Pozor, sú rôzne plemená mačiek. Niektoré sú aktívnymi lovcami a budú potrebovať veľa priestoru, iné sú skôr lenivé a nebudú mať takmer žiadne špeciálne požiadavky na priestor.

 

A čo taký králik?

Pri hlodavcoch, králikoch a ostatných menších zvieratkách potrebujeme rozlišovať medzi minimálnym životným priestorom a priestorom na pohyb a hru. U králikov je minimálny životný priestor 1,1 m², pre morča 1 m². K tomuto priestoru je potrebné pre králika prirátať aj výbeh s rozlohou približne 3 m², platí to aj pre morča.

Prečítajte si aj: Boom vlastnoručne pripravených darčekov pokračuje: Tieto sú najobľúbenejšie 

Myšky, škrečky a ďalšie drobné hlodavce potrebujú priestoru o čosi menej (40x25 cm na 1 zvieratko), rozhodne však nekupujte klietku podľa toho, či sa vám zmestí do izby, ale podľa reálnych potrieb zvieraťa.

 

Ak ho nikdy nebudete púšťať mimo klietku alebo debničku, zariaďte ju nielen vertikálne, ale aj horizontálne, pridáte tak zvieratkám mnoho dodatočného priestoru a možností na cvičenie i objavovanie.

Aj v malom

Aj na malom priestore možno žiť plnohodnotne. Ak máte možnosť, berte svoje zvieratko von (pokiaľ je to vhodné) alebo mu v pravidelných intervaloch pripravte bezpečný priestor na objavovanie, prechádzky a na beh. Hanblivé zvieratká nalákate na pohyb maškrtami a ich obľúbenou stravou, pochúťky môžete ukryť na rôzne miesta, aby sa museli natiahnuť alebo šplhať.

Pozrite si našu galériu, pohľad na krásne zvieratká vám zlepší deň!

Autor: Agáta

Focus Media

Video

Top 5 článkov

Diskusia