Toto sú zvieratá, ktoré do bytu nepatria: Vyhnite sa im, inak sa budete trápiť!

Naši miláčikovia | 18.01.2019

Sú zvieratká, ktoré sú ideálne ako domáci miláčikovia, ale sú aj tie, ktoré sú dokonalí zvierací ničitelia! Viete ich rozoznať?

Našich domácich miláčikov jednoznačne milujeme, sú to naši verní priatelia a hlavne sú zdrojom relaxu i zábavy. Majú nás radi a spestrujú každodenný život. Niekedy sa však takéto spolužitie z idylky obratom premení na poriadne utrpenie. Áno, keď sa miláčik premení na ničiteľa, budete mať doma hotové peklo!

Ostatní práve čítajú: Táto vec v kuchyni prezradí veľa o vašej povahe: Aká v skutočnosti ste?

Ľudia radi chovajú v domácnosti rozličné zvieratká od klasického psíka a mačky až po exotické vtáky, kraby či plazy. Každý domáci miláčik má svoje špecifiká a čo jeden chovateľ považuje za milé a zaujímavé, pre druhého môže byť hotové utrpenie.

 

Malí ničitelia

Než si vôbec zadovážite domov zvieratko, mali by ste sa dobre oboznámiť s jeho potrebami. Predovšetkým s tým koľko priestoru dané zviera potrebuje ku kvalitnému životu a aké aktivity potrebuje vykonávať. Máte dostatok miesta pre svoje zvieratko alebo zvieratká? A máte dostatok času, aby ste mu vedeli poskytnúť toľko pozornosti, koľko je nevyhnutné?

Ostatní práve čítajú: Túto vychytávku potrebuje každá domácnosť: Získate ju takmer zadarmo

Neraz sa ľudia v týchto odhadoch precenia - netušia, že ich predstava o živote so zvieratkom je úplne iná než realita. Nenechajte sa ovplyvniť reklamami alebo idylkou z filmov. Zvieratko sa v nesprávnych podmienkach čoskoro začne správať „nevhodne".

Ostatní práve čítajú: 4 tipy ako si to užiť na balkóne aj v zime

Napríklad psík, ktorý je dlhú dobu sám doma, sa môže premeniť na hlučného spoločníka, ktorý susedom zavíja po celý deň. Nuda a osamelosť zvieratka sa tiež neraz prejavuje v podobe ničenia zariadenia bytu či vašich osobných predmetov.

 

Pre zvieratko je to vítané spestrenie dňa a aktivitou, pri ktorej sa vyšantí, ide však o finančne náročnú zábavu, nehovoriac o tom, že takéto správanie dlhodobo nemôžete tolerovať. Aj iné druhy zvierat v domácnosti potrebujú mať vytvorené vhodné podmienky.

Ostatní práve čítajú: Táto vec vám zaberá v byte priestor: Preč s ňou a získate kopec voľného miesta!

Typickou vlastnosťou hlodavcov je hrýzť do predmetov vo svojom okolí. Ak teda vypúšťate do domácnosti svojho zajačika, morča či iné zvieratko, je potrebné, aby ste vopred všetko zabezpečili pred poškodením alebo zničením.

Ostatní práve čítajú: Táto vec má schopnosť vylepšiť vám v spálni náladu: Máte ju?

Osobitnou kategóriou miláčikov, s ktorými sa môže ťažko žiť, sú mačky. Záleží na povahe vašej mačky, či vás bude aspoň trochu rešpektovať, alebo bude vašu domácnosť považovať výlučne za svoje teritórium, kde si robí, čo sa jej zachce.

 

V tomto prípade, aj keď mačičke zabezpečíte preliezačku, driapadlo či zaujímavé hračky, môžete pravidelne skončiť s roztrhanými záclonami, zvädnutými rastlinami či s podriapanou pohovkou.

Ostatní práve čítajú: Žiadne zdražovanie nebude! 6 spôsobov ako ušetriť na energiách

Hľadajte kompromis

Áno, aj vám sa môže stať, že si so svojím (vysnívaným) zvieratkom „nesadnete". Ak si však vopred dobre premyslíte svoje možnosti a potreby zvieracieho spoločníka, je možné, že nájdete potrebný kompromis, v rámci ktorého nebudete trpieť ani vy, ani ostatní členovia domácnosti.

Zvieratká, ktoré sa vedia veľmi ľahko premeniť na domácich ničiteľov, si môžete pozrieť v našej galérii.

Autor: Agáta

Focus Media

Video

Top 5 článkov

Diskusia