Pes, ktorý sa dostane do kráľovského paláca, si žije lepšie ako vy! Presvedčte sa

Naši miláčikovia | 01.02.2019

Nie je žiadnym tajomstvom, že kráľovná Alžbeta miluje kone a predovšetkým psov. Chová ich od svojej mladosti a povesti o kráľovskom živote jej milovaných psov nie sú ani zďaleka výmyslami. Ako teda vyzerá život „kráľovského psa"?

Kráľovná Alžbeta: Žiadne žarty so psím gangom! 

Na rovinu treba povedať, že láska ku psom je príznačná pre celú kráľovskú rodinu. Avšak, keď sa spomenie kráľovná Alžbeta, väčšine ľudí napadne jeden konkrétny druh psa - corgi. Áno, práve toto plemeno učarovalo mladej Alžbete. V roku 1933 jej otec Juraj IV. dostal prvého corgiho s menom Dookie.

Prečítajte si aj: Testovali sme a poznáme odpoveď: Je lepšia jednofarebná alebo vzorovaná sedačka?

Avšak Alžbeta dostala svojho prvého corgiho až na 18. narodeniny. Išlo o jej najobľúbenejšiu fenku Suzan, ktorá je predkom každého jedného corgiho, ktorého odvtedy chovala, dokopy išlo od roku 1945 o viac ako 30 psíkov.

 

Psí život

Psom sa v Buckinghamskom paláci žije skutočne kráľovsky. V paláci majú vlastnú miestnosť zariadenú podľa ich potrieb, každý zo psíkov má svoj prútený košík, ktorý je na vyvýšenom mieste, kráľovský pes predsa nebude ležať na dlážke.

Prečítajte si aj: Tieto miesta vo vašom byte sú zdrojom chrípky: Lepia sa na ne baktérie a vírusy

Kráľovná neváhala v minulosti prepustiť personál, ktorý sa nesprával vhodne k jej psom.

O stravu sa psíkom staral vždy šéfkuchár a od počiatku sa kráľovská rodina radila ohľadom stravy s veterinármi, aby kráčali s najnovšími vedeckými poznatkami. Psíkom servírujú čerstvé zajačie a hovädzie mäso, psie sušienky i maškrty. Na Vianoce mali psíkovia vraj vždy pripravené ponožky plné psích hračiek a dobrôt.

Prečítajte si aj: Matrac v posteli nesmiete mať celý život: Musíte ho meniť takto často!

Psíkov možno často vidieť okolo kráľovnej na prechádzkach, ale aj počas oficiálnych štátnych návštev, neraz stoja na fotografiách pri najvýznamnejších štátnikoch.

 

Okrem corgiov chová kráľovná aj iné druhy psíkov, posledný corgi z dlhej línie jej obľúbencov totiž zomrel minulý rok a kráľovná vzhľadom na svoj vek nechcela začať chovať nové šteňa, ktoré by ju prežilo. Stále však má dvoch miešancov - gorgiov.

Prečítajte si aj: Klimatizácia proti horúčavám sa má inštalovať už v zime: Prečo je to tak?

Pozor, zlý pes!

V minulosti sa psi postarali aj o mnoho rozruchu, keď napríklad pohrýzli poštára či personál paláca. Neraz sa bili aj medzi sebou, preto kráľovský dvor dokonca v 80. rokoch povolal k psom psychológa, ktorý mal psom pomôcť so správaním a v Buckinghamskom paláci skutočne umiestnili aj tabuľku s varovaním pred psami.

Prečítajte si aj: Do malého bytu potrebujete špeciálny nábytok: Viete ho vybrať?

Personál paláca má zakázané psíkov trestať či obmedzovať, preto je zrejme dosť náročné zvládnuť ich, a aj sama kráľovná skončila s troma stehmi v ruke po tom, čo ju napadli, keď sa snažila ich rozdeliť pri bitke.

 

Psíkovia sú tradične pochovávaní v Norfolku, na sandrihghamských pozemkoch. Tu je pohrebisko, kde pochovávala kráľovná Viktória svoju milovanú kóliu v roku 1887 a v roku 1959 tu pochovala aj Alžbeta svojho prvého psa Susan.

Och, byť tak Alžbetiným psom! Pozrite si v galérii, že fráza "mať psí život" nemusí vždy platiť.

Autor: Agáta

Focus Media

Video

Top 5 článkov

Diskusia