Akvárium s rybkami ako súčasť dizajnu? Odpadnete, keď to uvidíte (FOTO)

Naši miláčikovia | 19.06.2019

Rybičky sú milé, nenáročné zvieratká, a predsa nám až polovica z nich skončí hore bruchom. Prečo?

Brutálne akváriá v interiéri nájdete v našej galérii.

Ako neprekŕmiť rybičky?

Predstava, že vaše rybičky budú trpieť obezitou môže byť na prvý pohľad skutočne smiešna. Pravdou však je, že väčšina bežných chovateľov netuší, ako presne svojich plávajúcich miláčikov kŕmiť, a tak vo svojom vodnom svete prekrmovaním spôsobujú celý rad problémov. Všimli ste si ich aj vy?!

Prečítajte si aj: Rafinované triky ako čo najlepšie využiť úzku, koridorovú kuchyňu

V akváriách zvyčajne nedržíme iba rybky, veď do vodného sveta umiestňujeme aj celú plejádu ďalších živočíchov. Nesprávnym kŕmením ich však ohrozujeme a narúšame fungovanie celého ich ekosystému, a to aj napriek tomu, že našou snahou bolo „dopriať" im.

 

Na každom balení potravy pre rybičky nájdete upozornenie, aby ste neprekračovali odporúčanú dennú dávku. Je preto nutné správne poznať všetkých obyvateľov akvária i správny spôsob, frekvenciu a množstvo kŕmenia, ktoré potrebujú dostávať.

Prečítajte si aj: 3 čistiaci pomocníci, ktorí nesmú v kuchyni chýbať

Náš tip: Žiadne domáce zviera nekŕmte „od oka". Platí to pre všetky zvieratá, ale čím menšie, tým platí toto pravidlo viac. Každú dávku je nutné presne odmerať alebo odvážiť. Zdravotné problémy spojené s prekrmovaním vás totiž môžu rýchlo pripraviť o (nie vždy úplne lacné) zvieratko bez toho, aby ste o tom tušili.

Prečítajte si aj: KitchenAid oslavuje sté výročie limitovanou edíciou robota prémiovej rady Artisan

Vo voľnej prírode si ryby hľadajú potravu samé a jedia, keď majú príležitosť a cítia hlad. Ak je však jedlo k dispozícii takmer neustále alebo vo veľkých množstvách, budú jesť pri každej príležitosti - ich inštinkt im totiž radí jesť, keď je možnosť, v prírode totiž zákonite po období hojnosti príde aj hlad.

 

Možno ste si všimli, že osadenstvo vášho akvária reaguje na niektoré podnety, hlavne keď sa priblížite k akváriu alebo vykonávate niektoré činnosti. Reakciou je zvýšená aktivita, vaše rybky očividne čakajú na kŕmenie - nie však preto, že sú vyslovene hladné, ale vedia, že vždy niečo prinesiete.

Prečítajte si aj: Kuchyne: Je lepšia svetlá pracovná doska alebo tmavá?

Pričasté kŕmenie znamená viac odpadu, ktorý rybky vyprodukujú. Rozkladajúca sa nezjedená potrava znečisťuje, zanáša filtre a znižuje hladinu kyslíku v nádrži. Priveľa potravy tiež znižuje hladinu pH vo vode. Ak pri testovaní zistíte zvýšené hladiny dusičnanov, je to zrejme z prekrmovania.

Prečítajte si aj: Históriu dizajnu kuchynských robotov začali písať v USA

Takže, ako často?!

Základným pravidlom je, že väčšina druhov rýb bude prospievať, ak dostane potravu raz denne. Zvyčajne potrebujú 16 až 24 hodín na úplné strávenie potravy, ak sa najedli v potrebnom množstve. Niektorí majitelia však uprednostňujú dve kŕmenia denne - tu je však kľúčom množstvo potravy, čiže malé dávky.

 

A čo nočné živočíchy?

Ak máte v akváriu nočných lovcov, je potrebné ich nakŕmiť v čase ich aktivity, teda zvyčajne v nočných hodinách, najneskôr pred svitaním. Špeciálnymi stravníkmi sú aj vaše vodné bylinožravce, ktoré naopak prijímajú veľmi malé dávky potravy počas celého dňa - im možno dopriať maličké dávky viackrát denne.

Prečítajte si aj: Revolúcia v kuchyni: Preskleným kuchynským skrinkám odzvonilo!

Správna dávka

Potrava, ktorú ponúknete, by mala byť zjedená do 5 minút, a ak máte o dávke pochybnosti, vždy radšej uberte, než by ste dali priveľa. Stravu vždy skladujte na chladnom mieste, tak aby si zachovala maximálnu nutričnú hodnotu a všetky vitamíny. Je vhodnejšie kupovať ju po menších dávkach.

 

Náš tip: Naštudujte si čo najviac informácií o svojich vodných obyvateľoch v akváriu. Takto budete môcť v špecializovanom obchode za pomoci odborného personálu vybrať najvhodnejšie krmivo.

Pozrite si v našej GALÉRII, aké dizajnové môže byť akvárium u vás doma. Je však možné, že to pochopíte, až keď si pustíte naše VIDEO - ten pokoj musíte vidieť na vlastné oči!

Autor: Agáta

Focus Media

Video

Top 5 článkov

Diskusia