Chcete kúpiť babke zviera? Dajte si pozor, TIETO nie sú pre seniorov absolútne vhodné

Naši miláčikovia | 20.06.2019

Samota je skľučujúca, ale ak vyberiete pre seniora nesprávny typ zvieraťa, budú sa trápiť obaja. Pomôžeme vám.

Samota predstavuje (nielen) vo vyššom veku psychickú záťaž, ktorú je možné riešiť napríklad adoptovaním zvieratka. Ak máte v rodine seniora alebo seniorov, ktorí potrebujú spoločnosť, alebo aj pridať na fyzickej aktivite, skúste zvážiť tieto zvieratká. Pre každého sa nájde to pravé!

Ostatní práve čítajú: Novinka v zariaďovaní: Počuli ste o „lagom" štýle?

Nekupujte. Adoptujte

Osamelo žijúci ľudia a seniori obzvlášť majú neraz vo svojom živote nedostatok fyzického kontaktu i výziev ohľadom starostlivosti o niekoho iného. V tomto prípade je zvieratko ideálnou voľbou, lebo môže predstavovať nenáročného spoločníka i zdroj pravidelného denného režimu. Starostlivosť o zviera alebo dokonca o viacero zvierat so sebou prináša benefity nielen v prípade fyzického, ale aj mentálneho zdravia.

 

Prirodzene, mnoho ráz treba prihliadať aj na finančné možnosti, existuje však veľa rôznych zvierat, ktoré výrazným spôsobom nenarušia tesný rozpočet seniorov. Takže aké otázky si položiť a ako vyberať?

Ostatní práve čítajú: O dome nechcela ani počuť, ale...

Prvou a dôležitou je, či váš príbuzný, alebo známy zvieratko chce. Je potrebné počítať s tým, že niekedy bude potrebovať pomoc pri starostlivosti alebo počas pobytu v nemocnici a podobne, prípadne sprievod pri návšteve veterinára, či veci s vybavovaním prihlásenia psíka na úrade. Ako dar mu môžete niektoré poplatky uhradiť vopred.

Ostatní práve čítajú: Perte a sušte ekologicky, veď chémie je všade už dosť!

Ktoré zvieratko vybrať?

Pre aktívneho seniora, ktorý je pohyblivý alebo by mal zvýšiť svoju aktivitu, sa hodí malé plemeno psa. Menší pes nevyžaduje mnohokilometrové prechádzky napriek tomu je s ním možné vyjsť aj viackrát denne von. Je finančne menej náročný vzhľadom na stravu a pri výbere krátkosrstého plemena znížite aj nutnosť každodennej starostlivosti o srsť či upratovanie.

 

 

Vhodnými plemenami sú trpasličí Španiel, Ši-cu alebo maltézsky psík - ide o menšie plemená, ktoré budú milými spoločníkmi.

A čo mačka?

Je vhodná pre ľudí, ktorí nemajú možnosť chodiť na pravidelné prechádzky a vedia oceniť jedinečnú osobnosť mačky. V byte síce nebudú mať úplne ticho, napriek tomu ich mačka nebude pričasto obťažovať, keďže ide o veľmi samostatné zviera. Opäť odporúčame plemeno s krátkou srsťou, aby bola starostlivosť menej náročná.

Ostatní práve čítajú: Čistučký domov? Týchto 9 vecí vám dokonale vyčistí len obyčajný, lacný lieh

Do malého akvária

Kvôli manipulácii a starostlivosti voľte malé akvárium s obyvateľmi, ktorí ocenia nenáročné prostredie. Postačí základná výbava a náklady na kŕmenie niekoľkých rybiek nebudú predstavovať takmer žiadnu finančnú záťaž.

 

Trocha exotiky

Pre odvážnejších sú tu však malé jašteričky ako rovnako tichá alternatíva k akváriu. Jednoduchá starostlivosť a pomerná nenáročnosť týchto zvieratiek bude bonusom.

Náš tip: Nenáročným spoločníkom môžu byť aj malé hlodavce, napríklad škrečok alebo morské prasiatko. To sa oproti škrečkovi dožíva pomerne vysokého veku (až 7 rokov) a dokáže byť veľmi aktívne, komunikatívne a dokonca sa vie naučiť aj viaceré triky.

Pozrite si našu GALÉRIU a vyberte si zvieratko, ktoré poteší vašu babku či dedka!

Autor: Agáta

Focus Media

Video

Top 5 článkov

Diskusia