Patrí pes do búdy alebo bytu? Prekvapíme vás, TOTO je jediné zdravé bývanie pre psa

Naši miláčikovia | 09.07.2019

Určite sa zhodneme, že pre svojich psích miláčikov by sme zniesli aj modré z neba.

Tvrdenie, že pes potrebuje byť iba na vzduchu, nie je správne. Tvrdenie, že psovi stačí byť v byte, ale potrebuje, aby sa mu človek venoval, tiež nie je správne. Pes jednoducho potrebuje aj pobyt na čerstvom vzduchu, aj vašu pozornosť.

Pozrite si aj: Už ich zverejnili! Toto sú horúce kúpeľňové trendy na rok 2020

Zdravá búda - čo o nej treba vedieť?

Patrí pes do búdy? A ako by mala vyzerať búda, ktorá bude pre neho zdravá aj pohodlná? Navyše, by mala byť praktická aj pre majiteľa psíka, preto treba jej výber, prípadne výrobu dobre premyslieť. Okrem búdy totiž budete potrebovať ešte niekoľko položiek, ktoré z nej spravia to správne, zdravé bývanie.

 

Nie každý chová psa v interiéroch, mnoho psov má svoju skutočnú každodennú prácu, ktorou je stráženie majetku svojho majiteľa. Nezabúdajme tiež, že nie každé plemeno znáša dobre dlhodobý pobyt vnútri a pre svoj zdravý život potrebuje veľa pohybu na čerstvom vzduchu. Ak však máte psíka umiestneného vonku, mali by ste mu pripraviť to správne, zdravé bývanie.

Pozrite si aj: Túžite po elegantnej a nadčasovej kúpeľni? Vyberte si túto farbu!

Do búdy

Odpoveďou je prirodzene kúpa alebo postavenie búdy. Tá by mala v prvom rade zodpovedať veľkosti psa - hovoríme o jeho veľkosti v dospelom veku. Veľkosť búdy by mala psíkovi umožniť, aby si v nej mohol ľahnúť, ale sa aj pohodlne postaviť. Pri väčších plemenách psov vyberajte búdy so šikmým sklonom strechy, pre menšie plemená postačí aj rovná strecha.

Pozrite si aj: Takto znížite vlhkosť v kúpeľni rýchlo a účinne

Z akého materiálu?

Tak to je otázka. Psík je spoločník na dlhé roky, do kvality sa preto oplatí investovať. Dobrá búda poslúži aj pre viac psíkov, ktorých budete chovať za sebou. Na trhu sú rôzne materiály, rovnako môžete siahnuť aj vy po rôznej kombinácii materiálov pri svojpomocnej výstavbe. Myslieť treba hlavne na oba teplotné extrémy, teda na zimné mrazy a letné tropické teploty.

 

Počas zimy vyhrieva pes búdu len vlastným telom, preto by mala byť izolovaná. Je praktické, ak môžete izoláciu búdy na horúce mesiace odstrániť, čím zabránite jej prehrievaniu. Na zimu patrí do búdy teplá podložka, na leto môžete naopak siahnuť po chladiacej.

Pozrite si aj: 100 fotografií ako využiť podkrovie a spraviť z neho originálnu kúpeľňu, wau

Medzi najčastejšie používané materiály patria drevo a plast. Plast je lacnejšou verziou a aj napriek tomu, že sa ľahko udržiava čistý a má nižšiu hmotnosť, trvácnejším materiálom je v tomto prípade rozhodne drevo. Nezabudnite na správnu povrchovú úpravu, aby dobre zvládlo aj dlhšie dažde či inú nepriazeň počasia.

Pozrite si aj: Wau: Takto dopadla premena maličkej kúpeľne

Náš tip: Bonusom bude, ak búdu izolujete od zeme, takto nebude vnikať do búdy vlhkosť odspodu.

 

Pravidelná kontrola musí byť

Je dôležité pravidelne búdu kontrolovať. Predídete tak vzniku nadbytočného zápachu, v búde by sa nemali kopiť zvyšky vypadanej srsti či odpadky alebo špina, je to pre psa nebezpečné a nezdravé. Na búdu by nemalo v teplých mesiacoch intenzívne svietiť slnko, je vhodné, ak máte možnosť ponúknuť psíkovi kúsok tieňa pomocou striešky, dokonca aj keď leží pred búdou.

Náš tip: Búdu kontrolujte v pravidelných intervaloch a tiež ju vetrajte. Nezabúdajte, že opotrebovanú či poškodenú búdu je potrebné vymeniť, respektíve poškodené časti plnohodnotne opraviť.

Brutálne nápady na psie búdy si pozrite v našej GALÉRII. Ak uvažujete, že si búdu vyrobíte vlastnoručne, postup nájdete vo VIDEU.

Autor: Agáta

Focus Media

Video

Top 5 článkov

Diskusia