Ach, tie mačky! Skúste tieto triky a nemusíte sa báť doškriabaného nábytku

Naši miláčikovia | 14.08.2019

Ako uchrániť domácnosť pred mačacími pazúrmi?

Mačka môže byť milý a príjemný spoločník, ktorý má skutočne úroveň a nikdy sa s ním nebudete nudiť. Na druhej strane sa rovnaký chlpatý miláčik dokáže premeniť na spolubývajúceho priamo „z pekla", keď si jedného pekného dňa zmyslí, že vám doškriabe a zničí celú domácnosť. Ako tomu zabrániť?

Pozrite si aj: 6 úžasných a lacných nápadov čím lemovať svoj záhon s kvietkami

Ak máte doma mačku, musíte počítať s tým, že máte doma plnohodnotného lovca. Dokonca aj tie najlenivejšie a najflegmatickejšie mačky v sebe túto šelmu ukrývajú. K jej prirodzenému správaniu patrí aj škrabanie.Mačky škrabú z mnohých príčin. V prvom rade si potrebujú pravidelne precvičovať svalstvo na labkách a nacvičovať loviace i obranné pohyby končatinami. Škriabanie pre nich prosto predstavuje formu cvičenia. Avšak nielen to.

 

Je to aj spôsob, ako sa zbavovať stresu alebo naopak prejaviť radosť. Často si môžete všimnúť, že mačka začne škriabať po vašom príchode domov alebo naopak, keď sa nudí. Zároveň si škriabaním upravujú dĺžku pazúrov a druhým (hoci aj neexistujúcim) mačkám naznačujú škrabancami, kto je v danom teritóriu pánom. Preto je pre majiteľa mačky nevyhnutné zmieriť sa s tým, že mačka bude škrabať - aj keď niektorá menej a iná viac.

Pozrite si aj: Meghan je šialená! Začala rekonštrukciu a minula na ňu 2,4 milióna (FOTO)

Náš tip: Nikdy mačku za škrabanie netrestajte. Nekropte ju vodou ani nevydávajte nepríjemné zvuky, napríklad trasenie drobnými v plechovici a podobné rady, ktoré sa zvyknú majiteľom mačiek dávať. Mačku to dostane do väčšieho stresu a škrabanie naopak zhorší.

Pozrite si aj: Zostavte si efektívny nákupný zoznam: Funguje a šetrí peniaze

Čo vlastne možno urobiť?

Je toho pomerne veľa, hlavne poskytnúť mačke dostatok možností na aktivity spojené so škriabaním v prostredí, v ktorom vám to nebude vadiť a jej to zároveň bude vyhovovať. Ak doteraz vaša mačka nereflektovala na zakúpené škrabadlo, skúste zmeniť jeho umiestnenie. Tento prvok, žiaľ, nemožno ponechať na mieste, ktoré vyhovuje vám alebo ktoré ste mačke vyhradili, ak chodí inam, dáva vám jasne najavo, že sa musíte prispôsobiť.

 

Zmeňte škrabadlo

Na trhu ich je mnoho a z vašej strany to bude chcieť veľa trpezlivosti i empatie, aby ste našli „to pravé". Nehľadajte to najdrahšie, pokojne zakúpte škrabadlo z druhej ruky, aj iní chovatelia sa zbavujú nepoužívaných hračiek či škrabadiel, keď ich miláčik ohrdne.

Pozrite si aj: Vďaka TOMUTO štýlu bývania si prečistíte hlavu a zbavíte sa stresu

Nezabúdajte, že mačka potrebuje na svoje aktivity horizontálne i vertikálne plochy. Venujte jej pozornosť a ponúknite interaktívne hry, ktorých sa budete zúčastňovať, zároveň jej však prenechajte dosť priestoru na jej vlastný lov a zábavu?

Pozrite si aj: Čím všetkým ulahodíte praktickému Kozorožcovi?

Strihajte pazúre

Áno, mačka z toho nemusí byť nadšená a samotný zákrok si bude vyžadovať z vašej strany pokojný postup. Ak si netrúfate, dajte zastrihnúť pazúre u veterinára, v každom prípade však sledujte a upravujte dĺžku pazúrov. Dorastajú však každé dva týždne, takže je to ako boj s veternými mlynmi.

 

Prevencia je na prvom mieste

Pozorujte svoju mačku a vytipujte si časy, situácie a miesta, na ktorých zvyčajne škriabe. Takto budete môcť do budúcnosti eliminovať chvíle, v ktorých má potrebu škriabať zo stresu. Pomôže vám to aj s novým umiestnením škrabadiel.

Pozrite si aj: Správny výber obkladov a kachličiek vám ušetrí veľa peňazí: Na čo si dať pozor?

Náš tip: Ako škrabadlo nemusí slúžiť len špeciálny kúsok z obchodu. Ak vaša mačka miluje starú stoličku, kartóny alebo má v obľube iný materiál, pokojne jej ho ponúknite a vyhraďte len na jej hry.

Pozrite si v našej GALÉRII domácnosť s mačkou. Zaručene vám tento pohľad zlepší náladu!

Autor: Agáta

Focus Media

Video

Top 5 článkov

Diskusia