Kam umiestniť mačací záchod, aby nenarušil vzhľad interiéru?

Naši miláčikovia | 19.08.2019

Presvedčíme vás, že zvierací nábytok nemusí len "špatiť" váš byt, ale môže byť aj veľmi dizajnový.

V domácnosti s mačkou alebo dokonca s viacerými mačkami by mal mačací záchod patriť k základnej výbave. Ako však vyberať správnu toaletu, aby ste vyhoveli mačke, dbali na jej zdravie a zároveň nemali doma nepríjemný zápach?

Pozrite si aj: Ak máte radi prírodu, toto neprežijete! Inšpirujte sa kúpeľňami, ktoré dýchajú zeleňou

Najväčšou chybou je výber záchodu pre mačku podľa toho, čo sa  vám páči alebo hodí do domácnosti. Toto kritérium presuňte na zadnejšie priečky, záchod je totiž nutné z obrovskej ponuky vyberať podľa úplne iných faktorov.

 

Ako na to?

Zvoľte správnu veľkosť podľa veľkosti mačky. Malé mačiatko bude potrebovať menší záchod ako dospelá, možno trošku obézna mačka. A iný záchod zrejme budete musieť zvoliť pre starú či hendikepovanú mačku. Pri mladých a postihnutých mačkách dbajte na bezproblémový vstup do záchodu, nesmie byť privysoký.

Pozrite si aj: Umývadlá na vysokej nohe nie sú vôbec zlý nápad!

Mačka by na záchode mala mať dosť miesta na otočenie i hrabanie. Je to jej prirodzená potreba, nie prejav nevhodného správania. Pri otvorených toaletách vyberajte vyšší okraj, pri zatvorených dostatočnú vnútornú výšku, aby mala mačka vnútri dostatok priestoru.

Pozrite si aj: FOTOinšpirácia: Keď je toaletný papier súčasťou dizajnu...

Krytá či nie?

Možno máte pocit, že krytý záchod bude estetickejší a možno ho bude cítiť menej. Môže to byť pravda. Výskumy ukázali, že mačkám v zásade nezáleží na tom, či je záchod krytý, alebo nie. Dôležité je poskytnúť im na krytej toalete dostatok miesta na vykonanie potreby i hrabanie, normálnym správaním je aj snaha močiť na steny toalety.

 

Ak mačka nechce používať krytú toaletu, môže byť problém v tom, že sa v uzavretom priestore kumuluje zápach. Vy ho zvonka necítite, pre mačku je však výrazný. Čistite toaletu aspoň raz denne, kompletnú výmenu podstieľky spravte raz týždenne alebo raz za dva týždne.

Pozrite si aj: Aj vy máte dilemu, kam zavesiť uteráky v kúpeľni? Skúste týchto 5 miest

Náš tip: Pri učení mačky na zatvorenú toaletu najprv odmontujte lietacie dvierka. Až keď vie mačka bezpečne záchod používať (a nebojí sa ho), primontujte ich.

Pozrite si aj: Poznáme to všetci: Škaredé, plastové dvierka od stúpačiek - TAKTO ich zamaskujete

Koľko ich treba?

Odpoveď je jednoduchá - viacero. Pre každú mačku by ste mali mať jednu toaletu, plus jednu navyše. Aj keď máte iba jednu mačku v domácnosti, ponúknite jej viacero záchodov. Tu si môžete odskúšať preferenciu svojej mačky. Aj keď vám môže vyhovovať parfumované stelivo, vašej mačke nie. Je možné, že potrvá určitú dobu, kým nájdete ideálnu kombináciu.

 

Automatická toaleta?

Na prvý pohľad sa zdá, že vám to tento drahší pomocník uľahčí pri starostlivosti o mačku. Skúsení chovatelia ani veterinári by vám však túto toaletu neodporúčali. Dôvod je jednoduchý. Pre majiteľa je dôležité sledovať množstvo a farbu moču a samozrejme aj výkaly svojej mačky. Prezradí to mnohé o jej zdravotnom stave, a to už v počiatkoch, kedy môžete efektívne a rýchlo zasiahnuť.

Pozrite si aj: Fúj! Toto je zoznam chorôb, ktoré môžete dostať z vášho záchoda

Pri automatickej toalete s výkalmi mačky neprichádzate do styku, a tak môžete po dlhú dobu zdravotné problémy nevedomky prehliadať. Dôležité je spomenúť, že niektoré mačky chodia aj na ľudskú toaletu. Na prvý pohľad to môže vyzerať ako pohodlné riešenie.

Pozrite si aj: Chceli by ste okno v kúpeľni, ale odrádza vás rosenie a zahmlievanie? Máme riešenie!

Mačke by ste napriek tomu mali ponúknuť aj možnosť použitia mačacej toalety. Tréning mačky na ľudské WC sa neodporúča - a to z dôvodu, že jej tým úplne zabránite hrabať, čo je prirodzenou súčasťou mačacej potreby. Ako majiteľ mačky to musíte rešpektovať.

V našej GALÉRII sa môžete inšpirovať dizajnovým nábytkom pre zvieratá. Pozrite si vo VIDEU zábavné príhody so života s mačkou.

Autor: Agáta

Focus Media

Video

Top 5 článkov

Diskusia