Máte doma škrečka, morča či zajaca? Zabudnite na neporiadok z pilín a podstieľky

Naši miláčikovia | 21.08.2019

Mnohí máte malé hlodavce ako domácich maznáčikov, ale aj tie vedia urobiť poriadny neporiadok. Výber vhodnej podstieľky dokáže všetko zmeniť!

Škrečok, potkan, myška, zajačik alebo morča? Ktoré z nich máte doma? Aj keď sú malí, dokážu si rýchlo získať srdcia všetkých členov domácnosti. Aby si však žili zdravo ako v perinke, je potrebné im zadovážiť do klietok správnu podstieľku. Poznáte všetky možnosti?

Pozrite si aj: Pracujete z domu? Toto vám pomôže podávať lepší výkon!

Voľba podstieľky, respektíve materiálu, na ktorom budete svoje zvieratko chovať, má zásadný vplyv na spôsob (a frekvenciu) čistenia klietky, náklady, s ktorými musíte počítať, ale i na zdravie a pohodlie vášho miláčika. V ponuke obchodov je viacero možností, lacnejšie či univerzálnejšie druhy podstieľok dostanete bežne kúpiť aj vo vašom supermarkete.

 

Nie vždy je nutné pravidelne kupovať podstieľku, celkové náklady sa totiž mesačne môžu pri tejto položke vyšplhať aj na desiatky eur. Ak máte vo svojom okolí spoľahlivého dodávateľa hoblín alebo ste sa rozhodli pre chov na tkanine z mikrovlákien, alebo flísu, nebudete musieť robiť tieto pravidelné nákupy.

Pozrite si aj: (FOTO) Víkendová chalupa v dezolátnom stave sa zmenila na NÁDHERU!

Čo nerobte

V minulosti sa často stávalo, že sa malé hlodavce chovali na novinovom papieri, napríklad v kombinácii s pilinami alebo senom. Aj keď je novinový papier savý, tlačiarenská farba je toxická a pre zviera v každodennom styku nevhodná. Hlodavce okrem toho papier hryzú alebo konzumujú, môže tak postupne dochádzať k ich otrave.

Pozrite si aj: Premýšľali ste nad kuchyňou v záhrade? Túži po nej 9 ľudí z 10!

Seno

Malé hlodavce ho milujú, radi sa v ňom skrývajú a tvorí aj podstatnú časť ich stravy. Mali by ho mať neustále k dispozícii. Dôležitý je spôsob, akým je seno skladované, nemalo by obsahovať mnoho prachu. Rizikom pri sene, ktoré sa používa ako stelivo, je možnosť jeho znečistenia, môžu sa v ňom množiť nebezpečné plesne, ktoré spôsobujú zvieratám (predovšetkým kožné) problémy.

 

Pelety a granuláty

Nájdete ich v rôznych podobách od drevených až po papierové. Základom môže byť ľan alebo neživicové drevo. Neraz sú obohatené o arómu alebo o zápach eliminujúce zložky. Hľadajte bezprašné verzie.

Pozrite si aj: Kam umiestniť mačací záchod, aby nenarušil vzhľad interiéru?

Aké množstvo?

Záleží od veľkosti zvieraťa, samozrejme, je rozdiel, ak chováte dvoch škrečkov a dvoch zajacov. Pri väčšom zvierati alebo väčšom počte zvierat bude spotreba vyššia. Pri každom čistení domčeka nemusíte vymeniť celú podstieľku, ale len tie časti, ktorú sú znečistené, predovšetkým v oblasti miesta, kam zviera chodí na toaletu. Mnoho hlodavcov môžete naučiť na chodenie na toaletu, napríklad do jedného rohu klietky.

Pozrite si aj: Nedarí sa vám pestovať ruže a vždy vám vykapú? Vieme prečo!

A ako často čistiť?

Podľa potreby.Niektorí chovatelia volia, napríklad pri morčatách chov na flísových podložkách alebo podložkách z mikrovlákna. Dajú sa zakúpiť v špecializovaných predajniach, kvalitné a praktické podložky však kúpite lacno bez problémov aj v obchodoch s kúpeľňovým sortimentom. Výhodou mikrovlákna je jednoduchá starostlivosť, možnosť pravidelného prania, dobrá savosť a rýchle schnutie.

Zlepšite si náladu roztomilými zvieratkami v našej GALÉRII. O podstieľke vám poradí omnoho viac odborník vo VIDEU.

Autor: Agáta

Focus Media

Video

Top 5 článkov

Diskusia