Máte záhradku? Zabezpečte si tam TOTO zviera, postará sa o vaše zdravie

Naši miláčikovia | 02.09.2019

Všeky zvieratká sú úžitočné a potrebné, keď už nie pre človeka, tak pre udržanie ekosystému v rovnováhe. Je však jedno, ktoré sa vám v záhradke oplatí omnoho viac!

Máte priestor a chuť mať doma vlastný zdroj mlieka? V tom prípade môže byť koza ideálnym spoločníkom, ktorý sa vám postará nielen o zábavu, ale aj o pravidelný prísun zdravého mlieka. Čo je však potrebné vedieť o chove kôz?

Pozrite si aj: Čo mať v umývacej zóne v kuchyni, aby ste získali úložný priestor?

Možno si nostalgicky spomínate na svoje prázdninové pobyty na dedine, kde starí rodičia chovali kozy - a isto aj mnoho ďalších domácich zvierat. Nebola to pre nich žiadna veľká veda. Ak ste teda dostali chuť chovať kozu, pokojne sa do toho pustite, určite to zvládnete aj vy. Na čo všetko sa však pripraviť? Kozy sa chovajú predovšetkým na mlieko.

 

Treba počítať, že denne od dospelej kozy nadojíte tri až štyri litre mlieka. Toto mlieko má odlišné zloženie od kravského, menej zahlieňuje a je viac zásadité. Predstavuje dobrý zdroj vápnika, fosforu, magnézia i bielkovín. Kozie mlieko môžete využiť na výrobu čerstvých, plesňových i tvrdých syrov, jogurtov, kefíru a dokonca aj bryndze. Počítajte s ranným a s večerným dojením každý deň, a hlavne si dobre premyslite odbyt nadojeného mliečka.

Pozrite si aj: Kávovar v kuchyni musí byť. Na čo si dať pozor pri jeho výbere?

Čo bude vaša koza potrebovať?

Kozy sú inteligentné a zvedavé. Budú potrebovať prístrešok, v ktorom budú nocovať a kde prežijú chladné dni chránené pred mrazom. Stavba by mala mať betónovú, vyspádovanú podlahu, prístup denného svetla i dobré možnosti vetrania. Na jednu kozu s mláďaťom počítajte aspoň s 2,5 m² priestoru.

Pozrite si aj: Ako ušetríte vďaka umývačke riadu?

Je vhodné, ak má koza aj tienený výbeh, kde sa môže ukryť pred ostrým slnkom a neustály prísun čerstvej vody. Kozy môžete držať v ohradených priestoroch, rozhodne nesmú tráviť celé dni či mnoho hodín v kuse na reťazi alebo špagáte - ani v prípade, že sú neustále pod dozorom.

 

Kozy zvyčajne žijú v stádach, chovajte teda aspoň dve. Nezačínajte s chovom kozliatka, hlavne ak od kozy čakáte produkciu mlieka. Zadovážte si dospelú mladú kozu vo veku medzi druhým až piatym rokom života - z dobrého chovu.

Pozrite si aj: Poznáte výhody malých kuchýň? My áno

Čo všetko koza zje?

Obľubuje zeleň, preto potrebuje zelenú pastvu, ďatelinu, kríky. Na zimu jej pripravte sušenú ďatelinu, seno i slamu (i ako podstieľku) a obilný šrot, hlavne zo pšenice, jačmeňa alebo aj z kukurice. Stravu možno dopĺňať kŕmnymi zmesami a tiež čerstvou zeleninou a ovocím, napríklad mrkvou, kŕmnou repou, jablkami... Koza tiež potrebuje soľ na lízanie.

Pozrite si aj: Nechce sa vám sledovať módne trendy? Stavte na nadčasové kuchyne s týmito 4 tipmi

Na čo nezabudnúť?

Raz ročne by ste mali svojej koze dohodnúť „rande" s capom. Výsledkom by mali byť dve až tri malé kozliatka. Aspoň dvakrát ročne kozu odčervite a podľa potreby ju ošetrujte alebo navštívte veterinára.

 

Náš tip: Nezabudnite, že so svojou kozou máte povinnosť registrácie v Centrálnej evidencii hospodárskych zvierat. Chov už od jedného kusa musí byť nahlásený, každé zviera musí byť označené podľa predpisov.

Čo všetko obnáša chov kôz? Dozviete sa vo VIDEU. 

Autor: Agáta

Focus Media

Video

Top 5 článkov

Diskusia