Toto zviera je najlepší priateľ človeka a mali by ste ho mať na záhradke: P. S. Nie je to pes

Naši miláčikovia | 02.09.2019

Už sme sa naučili, že mať anglický trávnik bez rastlín a zvierat nie je to pravé orechové. Dnes vás budeme nabádať k tomu, aby ste opäť chovali zvieratá. O ktoré ide?

Králiky z vlastného chovu

Máte radi králikov? Niekto na nich vidí mäso, iný skôr túži po spoločníkovi, s ktorým bude chodiť na výstavy. Áno, králiky sú zaujímavé aj ako domáce zvieratká. Účel ich chovu je len na vás, mnohé však budú mať tieto zvieratká spoločné bez ohľadu na to, či sú určené na konzumáciu, produkciu kože, alebo na okrasu.

Pozrite si aj: Strop zo sadrokartónu? Nikdy! Vieme, aký strop v kuchyni bude moderný aj o sto rokov

Dnes aj v minulosti sa králiky zvykli chovať v exteriéroch, v tzv. králikárňach. Takto môžete chovať svoje králiky aj v prípade, že budú viac domáci miláčikovia ako hospodárske zvieratá. Podobne ako aj pri ostatných druhoch domácich zvierat aj pri králikoch existuje nepreberné množstvo plemien.

 

Ak teda máte možnosť, zvážte, za akým účelom chcete králiky chovať i to, aké máte podmienky na ich chov - okrem priestorových možností aj prístup ku kvalitnému krmivu, ktoré je pre zdravie zvierat rozhodujúce.

Pozrite si aj: Ako správne rozmiestniť elektrospotrebiče vo varnej zóne v kuchyni?

Náš tip: Začiatočníci by sa mali zamerať na chov skôr menších až stredných plemien, ich chov je jednoduchší. Skúsenejší chovateľ môže voliť náročnejšie druhy. Je dobré, ak máte vo svojom okolí iného chovateľa, s ktorým sa môžete poradiť, prípadne svoje chovy kombinovať (napríklad si požičať samca).

Pozrite si aj: Vďaka kuchyni v TEJTO farbe budete mať nonstop dobrú náladu

Čo budete potrebovať?

Na začiatok potrebujete vyriešiť zdroj potravy. Králiky potrebujú mať neustály prísun potravy, keďže sú najaktívnejšie v noci, rozhodne im musíte na konci dňa prichystať dostatok krmiva. Neustále tiež potrebujú mať k dispozícii čistú vodu, jej spotreba stúpa vo veľmi teplých i vo veľmi chladných dňoch a pri kŕmení suchou stravou.

 

Okrem králikárne je vhodné mať dostatočne veľké priestory na správne skladovanie lúčneho sena, chránime ho pred plesňami, vlhkosťou i škodcami. Zvieratá kŕmime aj ovsom, jačmeňom, suchým chlebom i ďalšími obilninami ako sú kukurica či slnečnica. Pridať by sme mali aj čerstvú zeleninu, ako je mrkva, kapusta či kaleráb a ďalšie zelené krmivo.

Pozrite si aj: Viete vôbec, čo všetko sa vám zmestí na vnútornú stranu dvierok v kuchyni? Pozrite!

Zariaďujeme králikáreň

Môžeme zakúpiť už hotové, montované alebo si vyrobiť vlastné. Mali by poskytovať zvieratám dostatok priestoru, nemali by sme ich však vystavovať prievanu. Králiky nemajú radi prudké zmeny teplôt a horšie znášajú horúčavu ako chladné počasie. Králikáreň na zimu zatepľujeme, zabudnúť nesmieme na dostatočný prístup kvôli čisteniu.

Pozrite si aj: Existujú 3 veci, ktoré vám oživia kuchyňu a stačí vám na ne len pár eur

Aj keď sú kvalitnejšie materiály o čosi finančne náročnejšie, oplatí sa do nich investovať - interiér králikárne je potrebné z času na čas kompletne vydezinfikovať. Výbehy i králikáreň dobre zabezpečte pred predátormi, zaútočiť môžu nielen zo zeme, ale aj zo vzduchu.

 

Náš tip: Nezabudnite na veterinára a myslite aj na koterec na karanténu. Králiky sú náchylné na choroby, je potrebné ich očkovať a pravidelne kontrolovať, hlavne hmyz či voľne žijúce hlodavce môžu priniesť nepríjemnú nákazu. Choré a nové jedince vždy umiestnite do karantény.

Potešte sa rozkožnými králikmi v našej GALÉRII. Viac o chove králikov sa dozviete vo VIDEU.

Autor: Agáta

Focus Media

Video

Top 5 článkov

Diskusia