Už viac nepotrebujete strážneho psa: Vymeňte ho za toto podceňované zvieratko

Naši miláčikovia | 03.09.2019

Často delíme zvieratá na tie, ktoré sú členmi rodiny, tie, ktoré sa jedia a tie, ktoré sú strážne. V dnešnom článku vám zbúrame tieto predsudky!

Tak ako pri chove iných hospodárskych zvierat, aj husi a kačky si od vás budú vyžadovať pravidelnú starostlivosť. Odmenou za ňu vám bude nielen výborná hostina a pravidelný prísun vajec, ale aj mnoho zaujímavých chvíľ strávených pozorovaním týchto aktívnych vtákov.

Prečítajte si aj: Štebotajúce vtáčiky v záhrade? Odhalili sme trik, ktorým ich pritiahnete

Odvážite sa pustiť do ich chovu?

Na začiatok je dôležité vedieť, že pri chove kačiek a husí musíte mať k dispozícii dostatočne veľkú vodnú plochu a tiež plochy určené na spásanie. Pre ilustráciu, plocha určená na spásanie jednou husou, je od 150 m². Chov týchto zvierat preto nie je pre každého, hlavne ak nie je možné zabezpečiť vhodné podmienky.

 

Ujasnite si predstavy

Pri kačkách i husiach môžeme vyberať z veľkého množstva plemien - preto je hneď na začiatku vhodné zadefinovať si presne, prečo ich chceme chovať. Môže ísť o okrasné účely, ale aj pre vajíčka alebo na výkrm. Ak túžite mať „z každého rožku trošku", hľadajte medzi hybridnými druhmi vhodnými do vašich klimatických podmienok.

Prečítajte si aj: Nový trend hlása: Zariaďte si domácnosť podľa toho, v akej fáze je Mesiac

Husi pokojne môžete chovať namiesto strážneho psa, sú neustále v pohotovosti, nenadarmo sa hovorí, že husi svojho času zachránili aj slávny Rím. Upozornia vás vo dne v noci na každého návštevníka či čokoľvek neobvyklé.

Prečítajte si aj: Vyrobte si romantickú krhličku. Fotopostup krok za krokom!

Kačky zase patria medzi vtáky, ktoré vašu záhradu a okolie efektívne zbavia všetkého neželaného hmyzu i slimákov. Sú odolné a efektívne, v posledných rokoch sa hviezdami kačacích chovov stali indickí bežci. Chovajú sa hlavne na vajcia.

 

Náš tip: Vajcia kačiek a husí sa zo zákona nesmú predávať, nie sú tiež určené na použitie v hromadnom stravovaní a z dôvodu zvýšeného výskytu salmonelózy sa nesmú konzumovať surové ani pridávať do majonéz a podobných pokrmov.

Prečítajte si aj: Týchto 7 piesní vám pomôže pri upratovaní - pôjde vám to ako od ruky!

Zvládnete ich chov?

Pre začiatok vždy voľte nenáročné plemená, ktorých chov bude jednoduchší. Kačky aj husi potrebujú suché chránené obydlia, kde nájdu útočisko počas noci, v chladných mesiacoch i počas hniezdenia. K ich nepriateľom patria aj dravé vtáky, preto je nutné ich chrániť nielen zo zeme, ale aj zo vzduchu.

Prečítajte si aj: Máte záhradku? Zabezpečte si tam TOTO zviera, postará sa o vaše zdravie

Podobne ako pri kurínoch je potrebné, aby ste mali do vnútorných priestorov ustajnenia dobrý prístup kvôli kontrole zvierat i kvôli pravidelnému čisteniu. Vyhnete sa tak šíreniu rôznych nákaz, ale aj škodcov.

 

Na mäso?

Husy a kačky sú múdre a osožné zvieratá, bol by hriech ich len tak vykŕmiť a zjesť. Ak však chcete jesť kvalitné mäso, radšej si vychovajte svoju domácu hus a kačku, ktorú nebudete násine vykrmovať, ale na konci jej šťastného života, sa rozhodnete zúžitkovať ich aj týmto spôsobom.

Pozrite si v našej GALÉRII, ako by mal vyzerať ideálny priestor pre kačky.

Autor: Agáta

Focus Media

Video

Top 5 článkov

Diskusia