Zisťovali sme: Ušetríte viac, keď budete mať svoje sliepky alebo vyjdu lacnejšie vajíčka z obchodu?

Naši miláčikovia | 05.09.2019

Chovať sliepky nie je len taká zábavka, potrebujete mať (okrem iného) aj vhodný kurín.

Rozhodli ste sa, že máte dostatok času, priestoru i trpezlivosti na chov sliepok? Výborne! Teraz je vhodné zariadiť im útulné bývanie. Čo je potrebné vedieť o kuríne a aké činnosti vás okolo sliepok čakajú? Aj keď to nie je žiadna veľká veda, rozhodne si chov hydiny nepredstavujte priveľmi romanticky.

Pozrite si aj: Chceli by ste okno v kúpeľni, ale odrádza vás rosenie a zahmlievanie? Máme riešenie!

Ak ste doteraz nemali mnoho možností zoznámiť sa so sliepkami, ale máte pocit, že by sa vám ich chov páčil, mali by ste sa vopred dobre pripraviť. Na začiatok si premyslite, aké plemeno alebo plemená plánujete chovať a v akom počte.

 

Rozhodovať by ste sa nemali náhodne, pretože existuje obrovský počet rôznych plemien sliepok od najmenších až po skutočne obrovské, ktoré sú nielen vhodné do rôznych podmienok, ale majú aj rozličný vek dospievania, nosnosť a hlavne správanie.

Pozrite si aj: Určite to robíte zle: Správne vetrať v kúpeľni je potrebné TAKTO často

Pozor na sliepky!

Než sa dostaneme ku kurínom, mali by ste sa zamyslieť nad správaním sliepok. Sliepka je totiž predátor, v záhrade či v ohradenom priestore sa pustí do všetkého, čo pred ňou neutečie. Tiež rada hrabe a zobe, nedovoľte jej preto, aby vám pripravila nemilé prekvapenie. Vopred sa tiež informujte, či vami vybrané plemeno patrí k lietavým, alebo naopak z tejto športovej aktivity nemusíte mať starosti.

Pozrite si aj: Toto je 5 najkrajších kúpeľňových inšpirácií: Osvojte si ich aj vy

Náš tip: Zvážte okolie, v ktorom sliepky chováte. Na dedine či blízko pri lesoch je predátorov omnoho viac, chov preto musí byť dobre zabezpečený, a to nielen v noci.

 

Veľkosť kurína, ktorý vaše sliepky potrebujú, závisí od počtu sliepok. Okrem dostatočného priestoru pre sliepky v ňom musí byť miesto aj pre vás. Nie na hniezdenie, ale na vybranie znášky a tiež na pravidelné čistenie. Či si už dávate vyrobiť kurín na mieru, alebo kupujete montovaný, mal by vám tieto činnosti čo najviac uľahčovať. Dosiahnete to napríklad odklápacou strechou.

Pozrite si aj: Kávovar v kuchyni musí byť. Na čo si dať pozor pri jeho výbere?

Jedna sliepka bude potrebovať okolo pol metra štvorcového priestoru v kuríne. Určite by ste mali pre ne pripraviť bydlo. V kuríne nesmie mrznúť, preto dobre zvážte aj jeho umiestnenie voči svetovým stranám. Niekoľko hodín denne by mal mať priame slnečné svetlo, ideálne ak je otočený na južnú stranu.

Pozrite si aj: Ako ušetríte vďaka umývačke riadu?

Cenovo sú hotové kuríny veľmi dostupné, omnoho lacnejšie vás totiž nevyjde ani stavba vlastného kurínu, ak použijete kvalitnejšie materiály. Pri kupovanom kuríne môžete využiť záruku, navyše, je stavba zvyčajne prakticky riešená. Pre menšie kŕdle sa hodia kuríny so zabudovaným krytým výbehom, ktorý sliepky chráni pred predátormi - a tiež iným vtákmi, ktoré by im mohli ukradnúť krmivo.

 

Oplatí sa to?

V závislosti od ceny, za ktorú sliepky nakúpite a podľa finančnej náročnosti stravy, ktorú zvolíte, môžete byť pri zdravom kŕdli s priemernou nosnosťou 200 - 220 vajce ročne na sliepku v miernom pluse. Na internete nájdete neraz sliepky, ktoré potrebujú zachrániť a túžia po domove, kde by bezpečne zostarli. Ak môžete, vždy im ho ponúknite.

Pozrite si v našej GALÉRII všetky praktické veci, ktoré sa vám pri chove sliepok zídu. Pravdu o vajíčkach zo supermarketov nájdete vo VIDEU.

Autor: Agáta

Focus Media

Video

Top 5 článkov

Diskusia