Ak vám na záhradu zablúdi toto zvieratko, postarajte sa o neho: Odplatí sa vám!

Naši miláčikovia | 06.11.2019

Počas chladných mesiacov zvykne na naše záhradky zablúdiť viac zvierat, ako sme zvyknutí v lete. Nie každé však vnímajte ako škodcu, niektorí môžu byť veľmi užitoční spoločníci.

Robí veverička v záhrade šarapatu?

Roztomilé stvorenie alebo zákerný škodca? Do ktorej skupiny by ste zaradili veveričky? Odpoveď v skutočnosti závisí na tom, či túžite veveričku na záhrade privítať, a potom pozorovať pri lúskaní orieškov, alebo ju prichytíte, ako vám ničí povalu, ohlodáva stromy, alebo vyhrabáva cibuľoviny. Ako teda vychádzať s veveričkou na záhrade?

Pozrite si aj: Na TEJTO veci, ktorá je vo vašej kúpeľni, je milión baktérií! Ako často ju vymieňate?

Zábavný objekt na pozorovanie či potvora, ktorú budete musieť za každú cenu odchytiť, alebo odstrašiť? Zatiaľ čo pre jedného je milým stvorením, pre iného bude veľkým škodcom.

 

Ako vyjsť s veveričkou

Veverica obyčajná je na našom území bežne rozšírená. Ide o malé, aktívne zvieratko, ktoré počas zimy vo svojej činnosti ustáva len mierne. Aj v chladnýchdňoch vychádza na niekoľko hodín von a hľadá si potravu alebo vyjedá zásoby. Zvyšok času drieme v bezpečí svojej nory.

Ostatní práve čítajú: Viete, čo dokáže veľké zrkadlo v kúpeľni?

Ste milovníkom zvierat a máte chuť veveričku pozorovať? Áno, je vynikajúcim objektom na dlhé hodiny pozorovania. Veveričky sú učenlivé a inteligentné, preto ich sledovanie skutočne stojí za to. Pripravte veveričke kŕmidlo, o ktoré sa v ideálnom prípade nebude musieť deliť s vtákmi.

Kliknite si aj na: Bidet či len klasické WC? Odpoveďou je sprchovacie WC

Môže ísť o drevenú búdku s krmivom, do ktorej vojde okrúhlym vchodom. Jednu stranu spravte z plexiskla alebo vložte potravu do veľkej sklenej fľaše. Takto môžete kŕmiacu sa veveričku pozorovať. V domčeku dokonca môže mať priečky či prekážky, kde sa bude hrať. Veveričky rady pozorujú nielen dospelí, ale aj deti, a ak radi fotíte, prídete si na svoje.

 

Náš tip: Domček resp. kŕmidlo pre veveričku umiestnite v dostatočnej vzdialenosti od domu, aby nemala potrebu hľadať úkryt či ďalší zdroj potravy vo vašom podkroví, či na streche. Ak umiestnite viacero kŕmidiel na rôznych miestach záhrady, prilákate viacero veveričiek, ktoré sa nebudú navzájom rušiť.

Mohlo by vás zaujímať aj: Máte klasické rebríkové radiátory v kúpeľni? Chyba, existujú omnoho lepšie!

A čo do kŕmidla?

Jednoznačne oriešky, teda vlašské a lieskové, k nim bukvice, slnečnicové a hrabové semená, sušenú kukuricu, gaštany, ale aj ovocie akými sú jablká, hrozienka, hrušky a zo zeleniny mrkvu, uhorky i brokolicu.

Pozrite si aj: Tieto rastliny vám v kúpeľni určite prežijú!

Keď je veverička škodcom

Môže však nastať aj opačný problém. Veverička sa k vám nasťahuje tak povediac bez pozvania. V streche či v podkroví vám vyhlodá otvory, dokonca môže poškodiť aj elektrické vedenie. Rovnako sa môže pustiť do obhrýzania stromov na záhrade či vyhrabávania cibuľovín alebo iných rastlín. Ak nastane táto situácia, je možné urobiť tri veci.

 

Stromy a rastliny ochraňovať (zvyčajne mechanicky), zvieratá odpudzovať a fyzicky ich odchytávať. Stromy môžete chrániť plechom, po ktorom sa veverica nemôže vyšplhať, kmeň chráňte až o výšky 2 metrov. Tiež pravidelne stromy opiľujte, aby nemali prebytočné konáre, ktoré lákajú. Rastliny a cibule chráňte zakrytím, napríklad vedrom a prikrytím lístím či iným vzdušným materiálom.

Prečítajte si aj: Špatia vám kuchyňu elektrické zásuvky? Toto je 24 nápadov, ako ich skryť

Odpudzovať veveričky môžete špeciálnym ultrazvukovým odpudzovačom, pridať možno aj svetelné odpudzovanie. Na niektoré veveričky pôsobia aj chemické odpudzovače, napríklad pach predátora. Hľadajte ich v špecializovaných obchodoch. Najvhodnejším spôsobom je však odchyt veveričky do klietky a preniesť ich do inej oblasti.

Pozrite si v našej GALÉRII ako vyzerajú búdky či krmivá pre veveričky. Určite sa vám zmestia na záhradku. Pomôžte im. :-)

Autor: Agáta

Focus Media

Video

Top 5 článkov

Diskusia