TOTO zvieratko má zlú povesť, ale v záhrade vám môže veľmi pomôcť!

Naši miláčikovia | 18.11.2019

Ľudia zvyknutú pripisovať zvieratám rôzne vlastnosti, ktoré sú niekedy poriadne pritiahnuté za vlasy. Čo teda robiť, ak sa vám na záhrade objaví toto zvieratko?

Je roztomilý kamarát alebo záškodník?

Objavili ste na záhrade plcha? Toto roztomilé zvieratko má však dve tváre. Môžete mu pomôcť prezimovať alebo ho dokonca chovať, ak sa však usadil vo vašom dome či skôr na chate, možno budete mať veľkú chuť najprv ho odchytiť a zabrániť mu v ničení vášho majetku. Poďte a zoznámte sa s plchom!

Pozrite si aj: Máme zoznam vecí, ktoré sa jediné oplatia v kúpeľni prerábať! Ostatné sú strata času

Toto drobné zvieratko je nielen podobné veveričke, ale rovnako ako v rýchlych, obratných a zvedavých veveričkách, i v ňom môžete nájsť veľké zaľúbenie. Podobe ako ďalší záhradní obyvatelia i on môže byť jednu chvíľu milým spestrením a mávnutím čarovného prútiku poriadnym záškodníkom. Ako sa teda postaviť k plchom?

 

Takmer ako myška

Plch je malý hlodavec veľký sotva 15 centimetrov aj s huňatým chvostom, ktorý tvorí polovicu jeho veľkosti. Ani hmotnostne to nie je žiadny veľký borec, dospelý jedinec váži medzi 60 až 140 gramami. Kožúšok má zvyčajne hnedý alebo šedý so svetlejším bruškom. Na pohľad vyzerá veľmi milo a je možné ho chovať i v zajatí. Divokým plchom však môžete na svojom dvore alebo v záhrade pomôcť aj prezimovať.

Ostatní práve čítajú: Túžite po novej kúpeľni? Potom si odpovedzte na týchto pár otázok

Je dobré vedieť, že ide o nočného tvora, preto je počas dňa aktívny len veľmi málo, zo svojho hniezda v stromoch vychádza až v noci. Vtedy si loví väčší hmyz ako napríklad koníky a rôzne chrobáky, ale aj slimáky. Chutia mu vajíčka alebo čerstvo vyliahnuté mláďatá iných živočíchov, pavúky a pochutná si aj na rôznych bobuliach, ovocí, orechoch, bukviciach a žaluďoch.

Prečítajte si aj: Dobre vám radíme, tieto chyby pri prerábke kúpeľne nerobte!

Ak ho chcete chovať, mali by ste vedieť, že sa dožívajú okolo päť rokov. Pária sa po zimnom spánku v apríli až v júni, mláďatá sa im rodia po 23 dňoch slepé a holé. Samica ich dojčí zhruba mesiac, vo veku dvoch mesiacov sú už nezávislé, množiť sa však začnú až v nasledujúcej sezóne. Je dobré vedieť, že podobne ako iné hlodavce aj plchy majú občas kanibalistické chúťky.

 

Avšak pozor!

Plchy - konkrétne na Slovensku žijú štyri druhy, sú zákonom chránené. Pomáhať im môžete, ich chov môže byť o čosi zložitejší. Nikdy však nezabúdajte, že aj keď sa stanú vašimi úhlavnými nepriateľmi, ublížiť im podľa zákona nesmiete.

Toto je super: 4 triky, vďaka ktorým bude vaša stará kúpeľňa vyzerať draho a luxusne

Sú fakt takí zákerní?

Milujú chaty a záhradné domčeky v oblastiach, kde ich majitelia navštevujú len sporadicky. Malou škárou či menším otvorom nájdu cestu na povalu či do útrob stavby a v pokojnom prostredí sa veľmi pohodlne usalašia.

Mohlo by vás zaujímať aj: Na TEJTO veci, ktorá je vo vašej kúpeľni, je milión baktérií! Ako často ju vymieňate?

Ich prítomnosť spoznáte podľa exkrementov na miestach, kde hľadali potravu, napríklad vo vašej kuchyni či špajze, ale aj vďaka prehryzenému vedeniu, či otvorom v drevených častiach domu a nábytku. Vydávajú tiež pišťavé zvuky a šramotia, hlavne v noci. Sú však bystrí, a preto je ich odchyt dosť zložitý.

 

Náš tip: Vašou najlepšou šancou je odchyt počas dňa alebo v období tesne po zimnom prebudení, kedy pôsobia malátne. Chyteného jedinca odvezte aspoň niekoľko kilometrov ďaleko. Rušiť ich môžete aj hlukom, napríklad hudbou, pasciam či iným odpudzovačom sa radi vyhýbajú.

Toto je super: Viete, čo dokáže veľké zrkadlo v kúpeľni?

Okrem fyzických škôd je rizikom pri tomto divokom zvierati možnosť prenosu rôznych chorôb aj na človeka, áno, aj besnoty. Pri manipulácii s ním preto buďte opatrní, vyhnite sa uhryznutiu.

Mohlo by vás zaujímať aj: Bidet či len klasické WC? Odpoveďou je sprchovacie WC

A ako ich chovať?

Ak ste v nich našli zamilovanie alebo ich chcete prezimovať či z iného dôvodu budete plchov chovať, pripravte im záhradnú voliéru s dostatkom miesta, ideálne aspoň 100x200x200 cm. Mali by v nej nájsť mnoho preliezok, vetiev, časti stromov, kamene, prírodné úkryty. Dno voliéry by malo pripomínať lesné podložie, pokojne im privezte z lesa zopár lopát.

Pozrite sa v GALÉRII, ako vlastne plch vyzerá, ale aj to, akú búdku im môžete zakúpiť, aby ste im pomohli a zároveň sa vyhli vašej špajzi.

Autor: Agáta

Focus Media

Video

Top 5 článkov

Diskusia