Premena: Ako urobiť zo starého bytu nový

Renovujeme | 12.06.2009

Byt, ktorý sme navštívili, nepatrí k najmladším. Napriek tomu pôsobí mladistvým dojmom. V tomto prípade zásluhou ľudí, pre ktorých sa stal domovom, ľudí ktorí doň neinvestovali len financie, ale predovšetkým cit a šikovné nápady.

Byt sa nachádza v tichej zelenej časti jedného menšieho okresného mesta, v jednom zo starších bytových domov.

Rekonštrukcia nebola náročná
Majiteľ bytu potvrdzuje, že rekonštrukcia bytu, ktorý kúpil asi pred dvoma rokmi, nebola stavebne zložitá ani finančne nákladná. Trvala pol roka a vyšla na približne 15 tisíc eur Menšie dispozičné úpravy boli urobené podľa návrhu, ktorý investorovi vypracoval jeho brat architekt. A úlohy bytového architekta sa majiteľ zhostil sám. A ako môžete vidieť na fotografiách celkom sa mu to podarilo

Nechajte sa pozvať
Za vstupnými dverami sa nám prekvapivo otvoril pohľad nielen do samotnej predsiene, ale aj do časti kuchyne a väčšej časti obývacej izby. Dnes už však obytnú časť bytu od vstupnej oddeľuje priečka. Stena napravo vchodu je obložená OSB doskou (drevoštiepková doska). Podľa slov majiteľa slúži ako cyklistický oltár. Odpočíva tam totiž jeho dvojkolesový tátoš. Odpočíval tam aj v čase našej návštevy, bez toho, aby nejako prekážal, alebo kazil estetický dojem.

Priamo naproti dverám sa nachádza malý balkón. Ten dodnes slúžia hlavne ako odkladací priestor. Časom by tam majitelia chceli pestovať bylinky.

Naproti dverám sa nachádza miestnosť, do ktorej sa okrem WC a umyvadielka vošla aj práčka a priestor na odkladanie vecí, bez ktorých sa žiadna domácnosť nezaobíde. Finálne úpravy ešte čakajú niku slúžiacu na odkladanie obuvi a zvrchníkov.

Naľavo od vstupných dverí sa už nachádza kuchyňa a obývacia izba slúžiace zároveň ako jedáleň. Z miestnosti je prístup na priestornejšie balkón. Zatiaľ nebol čas, ale výhľad do zelene parku ho priamo predurčuje k tomu, aby sa za pekných dní využíval k príjemnému posedenie.

Celodrevené posuvné dvere oddeľujú obývaciu izbu od časti bytu, kde sa nachádza pracovňa, s ktorou sa neskôr počíta ako s detskou izbou, kúpeľňa s toaletou a spálňa.

Čo sa búralo a stavalo
Pri rekonštrukcii, ako už bolo naznačené v úvode, nedošlo k razantným stavebným úpravám. Priečku oddeľujúcu kuchyňu od obývacej izby odstránili ešte predchádzajúce užívatelia bytu, čím obytný priestor prepojili. Noví majitelia už len nechali odstrániť priečku oddeľujúcu toaletu od špajze a nechali zamurovať dvere, ktorými sa do nej vstupovalo z kuchyne. Vznikla tak spomínaná polyfunkčná miestnosť. Zamurovaním dverí z kuchyne získala kuchyne dostatok priestoru pre dve rovnobežne situované pracovné plochy ako aj pre všetky spotrebiče, ktoré tvoria súčasť modernej domácnosti.

Zaujímavé je, že majitelia volili odťahový digestor, hoci sa vo väčšine bytov používa uhlíkový. Ponúkala sa tu totiž možnosť odvádzať paru s kuchynskými pachmi odťahovou šachtou ústiacou na balkón. V nike, ktorá zostala po dverách do niekdajšej špajzy, sa počíta s poličkami.

Ďalej sa posunula priečka v predsieni oddychovej časti bytu, čím sa zväčšila kúpeľňa, do ktorej sa vďaka tomu vošlo i WC. Cez sklobetón prúdi do hygienickej miestnosti denné svetlo z predsiene. Nový je aj barový pult oddeľujúci kuchyňu od obývacej izby. Je postavený zo sklobetónu, a doska je z brúsenej žuly. V celom byte boli vymenené podlahy. Staré parkety, ktoré sa už nedali v žiaducej miere omladiť, nahradila podlaha z masívneho dubu. V kúpeľni aj komore s toaletou je keramická dlažba a podlahu vo vstupnom priestore pokrýva prírodná krytina - takzvané marmoleum.

Originálne vybavenie
Čo sa týka vybavenia bytu, vyznačuje sa originalitou a neformálnosť. Veľký podiel na tom majú použité farby, s ktorými sa majiteľ rád hrá. V byte využil modro-zelenú, oranžovú, šedú, vínovú aj bielu farbu. I keď ide o kombináciu takzvaných studených a teplých farieb, spolu si dobre rozumejú.

Originálnosť a teplý dojem však nevzniká len zásluhou použitých farieb, ale aj vybavenia a doplnkov. Väčšinu nábytku si nechal majiteľ vyrobiť na zákazku. Zvyšok pochádza z Ikea, s tým, že majiteľ ho trošku poopravil podľa svojho gusta.

V byte sa však nachádza aj niekoľko vyložene originálnych "kúskov". Ako napríklad starý stolík viktorinox, ktorý pred presťahovaním zo starého do nového bytu získal kolieska, a tým aj potrebnú mobilitu. Pohodlne sa sedí na kresle od optika, pochádzajúceho zo šesťdesiatych, sedemdesiatych rokov minulého storočia. Čo sa týka dekorácií, väčšinu z nich tvoria plagáty. Autorom jedného z nich je dokonca sám majiteľ. Byt však zdobí napríklad aj busta a na širokých parapetoch aj izbové kvety.

V tretej fáze
Byt už v čase návštevy pôsobil zabývane. Každá miestnosť mala svoju vlastnú primeranú atmosféru. Všetky ešte plánované úpravy spadali skôr do kategórie "kozmetické". V galérii sa môžete pozrieť ako taký staronový byt vyzerá.

Autor: Red

Focus Media

Video

Top 5 článkov

Diskusia