7 + 1 improvizácií, keď nezvýšia peniaze na nábytok

Renovujeme | 20.05.2018

Zmohli ste sa na vlastný byt, no rozpočet na nábytok je malý? Tu je pár nápadov, ako si dočasne pomôcť a nebývať pritom v prázdnom byte s ozvenou.


1. Stavebné tvárnice

Tehly, tvárnice a betónové prvky majú výbornú vlastnosť, že poslúžia ako improvizované police, stolčeky, nohy postele... Stačí pár dosiek a môžete si lacno a rýchlo poskladať celú knižnicu alebo zostavu na televízor.

NEVYNECHAJTE GALÉRIU POD ČLÁNKOM!

2. Drevené palety
Ak sa viete dostať k dreveným paletám lacno, máte nekonečné možnosti využitia. „Klasika" je poskladať z nich spodnú časť postele (skvelé odvetrávanie), sedačku, stolík... Našli sme však aj krásny paletový šatník alebo dokonca schody!


Inšpirujte sa: Pestrofarebný talizman na ochranu domácnosti si ľahko vyrobíte aj sami!

3. Sedačka alebo posteľ
Ak sa rozmýšľate, či si kúpiť radšej posteľ alebo sedačku, odporúčame ne upriamiť sa na variant rozkladacej posteľo-sedačky. Teda, ak máte viac ako 25 rokov. Väčšinou totiž nejde o kvalitné spanie a váš chrbát by sa vám určite nepoďakoval. Pre jednorazové spanie to možno ujde, no pravidelné rozkladanie spravidla končí boľavým chrbtom. Skúste radšej toto: dve postele do tvaru L ako sedačka. Pre dvojicu ich však radšej spojte háčikom, aby niekto neskončil v matracovej jame! ;)

Inšpirujte sa: Všade samé strapce! Tento rok je to hotová mánia v bytových doplnkoch!

4. Improvizované obrazy
Plagáty, obrazy a rámy na fotografie sú často jednou z posledných vecí, na ktoré pri zariaďovaní novej domácnosti myslíme (a do ktorých investujeme). Nové bývanie však aj tak nemusí mať holé steny - pekné obrázky si jednoducho vytlačte na papier a prilepte ozdobnou lepiacou páskou. Alebo ich pripnite na „vešiakovú galériu". Čo poviete napríklad na takýto strom poskladaný k kancelárskych papierov?

Pozrite si: Staré školské pomôcky sú zasa v móde! Stali sa z nich bytové dekorácie

5. Prepravky
Debničky alebo škatule od banánov sú ideálne na sťahovanie, no vydržia omnoho dlhšie, ak ich vhodne dotvoríte. Pestrofarebné plastové prepravky povýšené na priečky medzi policami alebo improvizované stolíky vnesú do bývania aj trochu bujarosti. Otrlé povahy si z nich môžu poskladať aj celú sedačku.

Pozrite sa: Záhradný bar a nábytok z paliet

6. Lepiaca páska
Výmena bielej techniky za novšiu je celkom veľký zásah do rozpočtu. Ak na to zatiaľ nemáte, no chcete zmenu, improvizujte s lepiacou páskou: napríklad ako dámy, ktoré si chladničku štýlovo oblepili pruhmi alebo práčku krúžkami. Úplná dizajnovka!


Pozrite si aj: Vianočné svetielka nielen na stromčeku - tešte sa z nich po celý rok!

7. Vianočné svetielka
Prečo ich vyťahovať len raz do roka? Ak na niečo nemáte - napríklad kvalitnú posteľ s masívnym záhlavím - tak si to dočasne „nakreslite" svetielkami. Novú skriňu alebo sporák síce nestačí vyznačiť žiarovčičkami, ale namiesto lustra, stojacej lampy, čela postele alebo rámu obrazu to celkom ujde.


Nevynechajte: Kartónové škatule nezahoďte - v domácnosti sa dajú prakticky využiť!

Bonus navyše:
Ak vám nevychádza rozpočet na nové zariadenie, treba mať na pamäti hlavne jedno: Základ úspechu je pozrieť sa na vec z nového uhla pohľadu. Ako napríklad táto budúca vynálezkyňa, ktorá už teraz vie, že stolička má viac než jeden spôsob použitia!


V galérii pod článkom nájdete oveľa viac zábavnýchnábytkových improvizácií!

Autor: Nonka


Focus Media

Video

Top 5 článkov

Diskusia