Máte nízky strop? Takto ho oklamete!

Renovujeme | 18.05.2018

Vnútorný obytný priestor tvoria steny, podlaha a strop. Práve výška stropu, ktorú odborníci označujú svetlou výškou, má veľký vplyv na to, či ho vnímame príjemne. Minimálna výška je 2,4 m, ak je strop nižší, v miestnosti sa môžete cítiť stiesnene. Ak je to váš prípad, poradíme vám, ako s ním môžete „vybabrať".

Odpútajte pozornosť
Ak je strop vysoký, miestnosť pôsobí priestrannejšie než v skutočnosti. Nízky strop ju naopak ešte viac zmenšuje, a to môže mať negatívny vplyv na vašu náladu. Ako prvé odporúčanie pre nízke miestnosti platí - nepoužívajte závesné svietidlo. Luster totiž strop opticky ešte viac priblíži k zemi. Vhodnejšie sú bodové svetlá, stolové lampy a podlahové osvetlenie. Ešte krajší efekt navodí svetelný strop.

Inšpirujte sa: Zaujímavý strop vďaka pruhom, vzorom alebo dokonca baldachýnu

Bez stropných dekorácií a tmavej farby
Na nízky strop nepatria dekoračné lišty ani tmavé farby. Ideálna farba je biela, ak chcete predsa len farebný strop, musí mať svetlejší odtieň než ste použili na stenách. Niektorí odborníci odporúčajú farbu s vysokým leskom, lebo sa od nej viac odráža svetlo, ale rozhodne nič nepokazíte ani matnou úpravou. V každom prípade by mal byť strop absolútne hladký. Dizajnéri na optické vzdialenie stropu radia potiahnuť farbu zo steny ešte o dva až tri centimetre až na strop.


Nábytok a steny

Vysoký nábytok skracuje medzeru, ktorá siaha od neho k stropu. V miestnosti s nízkym stropom je lepšie vyplniť celú svetlú výšku. Niektoré kusy nábytku však musia ostať nízke, napríklad sedacia súprava, konferenčný či jedálenský stôl. V tom prípade voľte dlhšie kusy, lebo krátke by v nízkej miestnosti pôsobili neadekvátne malé. K zvýšeniu stropu výrazne prispejú vertikálne línie na stenách, ktoré môžete namaľovať alebo použiť vhodnú tapetu.

Nevynechajte: Farebný strop? Nie taký zlý nápad, ako si možno myslíte!

Závesy až po zem
Závesy slúžia ako dekorácia, tieniaci prvok a prostriedok na dosiahnutie väčšieho súkromia v interiéri. Dokážu však ešte viac. Správny spôsob zavesenia a vhodne zvolená dĺžka vedia v prípade nízkeho stropu urobiť zázraky. Preto záclonovú tyč osaďte tesne pod strop a závesy nechajte dosiahnuť až po zem. Vyzdvihnete tým vertikálnu dimenziu miestnosti. Okno opticky zväčšíte, ak bude tyč širšia než samotné okno.


Použite sklo

Sklenený povrch je do malého a nízkeho priestoru to pravé, pretože vytvára vizuálnu ľahkosť. Miestnosť s nízkym stropom sa vďaka veľkým oknám prepojí s vonkajším prostredím. Interiérové sklenené dvere nevymedzujú pevne priestor ani neprekážajú vo výhľade. Ilúziu vyššieho priestoru navodia dvere, ktoré siahajú až po strop.

Odpútajte pozornosť...
Urobte všetko pre to, aby okamžite po vstupe do miestnosti oči smerovali nadol. Pomôže nápadný koberec i netradičná podlaha, ktorá zaujme farbou, vzorom či nápadnou textúrou. V prípade, že máte radi umenie, zaveste ho trošku vyššie než je štandardné - nad otvory okien a dverí. Tento trik oklame mozog, ktorý uverí, že miestnosť je vyššia.

V galérii pod článkom nájdete viac zaujímavých inšpirácií, ako si poradiť s nízkym stropom.

Autor: Radomír
Zdroj foto: Impressive Interior Design

Focus Media

Video

Top 5 článkov

Diskusia