Táto vec vám zaberá v byte priestor: Preč s ňou a získate kopec voľného miesta!

Renovujeme | 14.01.2019

Sú veci, ktoré robíme či používame odnepamäti, a tak si automaticky myslíme, že sú správne. Veľakrát však ide len o mýtus, pretože existujú omnoho lepšie možnosti. Dnes vám o jednej takej povieme...

Vymeňte klasické dvere za tie posuvné, a to nielen do kúpeľne, ale rovno v celom byte. Viete, koľko miesta by ste získali, keby vám každé dvere nezaberali z priestoru obrovské krídlo?

Ostatní práve čítajú: Ktorý kuchynský drez je vhodnejší: Jednoduchý či dvojitý? Poznáme odpoveď

Koľko dverí v domácnosti máte? Možno vás táto otázka prekvapila, ale dvere naozaj môžu spôsobovať problémy. Najmä vtedy, ak sa ich stretne niekoľko v jedinej miestnosti, napríklad v predsieni. Otvorené dvere prekážajú pri bezpečnom pohybe a spôsobujú vrásky pri zariaďovaní.

 

Najfrekventovanejšie dvere

Dvere do kúpeľne patria k najviac vyťaženým. Denne ich otvoríte a zatvoríte niekoľkokrát, navyše, z bezpečnostného hľadiska by sa mali otvárať smerom von. Keďže vo väčšine domácností nadväzuje kúpeľňa priamo na úzku chodbu, problém je na svete. Pri vstupe do kúpeľne musíte podvedome rátať s tým, že do niekoho narazíte. Riešenie je jasné - posuvné dvere.

Ostatní práve čítajú: Kuchynský ostrovček nie je zbytočnosť: Toto sú najväčšie výhody, ktoré vás presvedčia

Dva typy

Posuvné dvere sa môžu posúvať pred stenou alebo do stavebného puzdra v stene. Prvá možnosť je jednoduchšia, lebo nevyžaduje žiadne náročné stavebné úpravy. Dvere, ktoré sa posúvajú pred stenou, môžete inštalovať aj dodatočne, pri rekonštrukcii.

 

Dvere sa plynulo pohybujú vďaka vodiacim kolieskam umiestneným na podlahe a v „garniži" na stene. Predstenový posuvný mechanizmus zároveň plní dekoratívnu úlohu. Dverný otvor nepotrebuje zárubňu, no kvôli ochrane môžete stenu obložiť dreveným obkladom.

Ostatní práve čítajú: Týmto materiálom sa v kuchyni určite nevyhýbajte!

Rôzne štýly

Posuvné dvere sú jednokrídlové alebo dvojkrídlové. V závislosti od dispozície miestnosti si vyberte smer, ktorým sa budú posúvať - naľavo alebo napravo. Netradične otvárané dvere určite budú stredobodom pozornosti. Vzhľadom môžu pripomínať staré dvere do stodoly, ale ak vám rustikálny štýl nevyhovuje, zvoľte modernejšiu jednoduchú úpravu.

Ostatní práve čítajú: Vďaka týmto 5 veciam sa vám bude v kuchyni ľahšie variť

Biele lakované dvere sú istotou, no nebojte sa experimentovať s výraznejšími farbami, ktoré oživia každú kúpeľňu. Posuvné dvere môžu byť i celé zo skla. Keďže nič neskryjú, sú vhodnejšie do kúpeľne, ktorá susedí so spálňou.

 

Pevne do ruky

Klasickú kľučku na posuvných dverách nehľadajte. Manipulujete s nimi prostredníctvom úchytiek, ktoré sú priamo vsadené do dverí. Stretnúť sa môžete s označením mušľa. Na výber sú rôzne tvary - okrúhle i hranaté. Okrem kovu si môžete zvoliť mušľu v drevenom vyhotovení, ktorá úplne splynie s drevenými dverami.

Ostatní práve čítajú: Je lepšia matná kuchynská linka ALEBO lesklá? Zisťovali sme a výsledok vás prekvapí

S týmto typom kovania vyzerajú posuvné dvere najelegantnejšie. Na posuvné dvere môžete namontovať i tradičnejšie úchytky alebo gombíky, ak chcete uspokojiť pocit pevne ich uchopiť do ruky.

Kým ich neuvidíte na vlastné oči, neprídete im na chuť. Preto šup do našej galérie!

Autor: Radomír

Focus Media

Video

Top 5 článkov

Diskusia