Maľujete steny raz za 20 rokov? Chyba! Mali by ste to robiť TAKTO často

Renovujeme | 17.01.2019

Ako často podstupovať túto tortúru a musíte vôbec kvôli maľovaniu zbytočne strpieť všetok ten neporiadok a nepohodlie?

Kedy ste naposledy maľovali? Vraj vás nemáme strašiť? Veru, možno ste vôbec netušili, že maľovať treba častejšie, než ste to doteraz robili vosvojej domácnosti. Takže?

Prečítajte si aj: TAKTO zmeníte sterilnú kúpeľňu na bielu elegantnú sofistikovanosť

Maľovanie môže byť pre niektoré domácnosti takmer až pohromou, ktorej je treba sa vyhnúť podľa možností čo najdlhšie. Samozrejme, v prípade, že maľovanie pre vás znamená veľké presuny ťažkého nábytku, rolovanie celoizbových kobercov a celkovo úplné obrátenie domácnosti hore nohami na dlhé dni, iste medzi fanúšikov pravidelného maľovania patriť nebudete.

 

Je to len estetika?

Mnoho ľudí má vžité, že maľovať by sa malo predovšetkým kvôli estetickým dôvodom. Keď už je farba na stenách vyblednutá alebo zašednutá, či si steny dokonca vyžadujú aj nejaké opravy, je ideálny čas premýšľať nad maľovaním. Omyl!

Prečítajte si aj: Čakáte dieťa alebo ho už máte? Urobte v kúpeľni tieto zmeny, vaše dieťa ich potrebuje!

Maľovať v domácnosti by sme mali pravidelne a rozhodne skôr než vaše steny úplne spustnú! Aj v tej najčistejšej domácnosti sa totiž na stenách a plafónoch ukladá prach, mastnota, rôzne nečistoty, dym i všakovaké druhy plesní. Jednoducho, aj keď steny vyzerajú byť čisté, ani zďaleka takými nie sú.

Prečítajte si aj: Táto vec do kúpeľne nepatrí: Dávajte si veľký pozor

Pravidelné maľovanie pomôže tieto veľké plochy očistiť, osviežiť a odstrániť neželané nečistoty i škodliviny. Ak trpíte rôznymi zdravotnými problémami, rozhodne by ste maľovanie mali zvážiť - výrazne tým ovplyvníte kvalitu ovzdušia v byte.

 

Kedy a kde maľovať?

Maľovať by ste mali pred nasťahovaním do priestorov, prídete tak do vynoveného a čistého. Následne je vhodné pristúpiť k maľovaniu zhruba v intervale dva až päť rokov. Miestnosti, ktoré sú zaťažované viac, napríklad kuchyňa, kúpeľňa či vstupná chodba spolu s detskou izbou by sa mali maľovať častejšie, v iných miestnostiach si môžete dopriať dlhšie časové úseky.

Prečítajte si aj: Najlepšie triky, vďaka ktorým bude sprchový kút konečne poriadne čistý

Domácnosti s malými deťmi a s domácimi zvieratami potrebujú maľovanie častejšie. Základom je kvalitná omietka, ktorá zakryje nerovnosti na stene a vytvorí dobrý podklad pod farbu. Nezabúdajte, že po viacnásobnom maľovaní je potrebné vrstvy farby zoškrabať, steny omietnuť a znova vymaľovať. O tom, že je vrstiev už priveľa, svedčia jemné praskliny v omietke, nepodceňujte ich.

 

Steny ošetrite a umyte

Pred maľovaním by ste zašpinené, zamastené či inak znečistené steny mali umyť mydlovým roztokom. Následne ošetrite steny penetračným roztokom, farby vám budú lepšie chytať na povrch.

Prečítajte si aj: Von z kúpeľne! Zoznam vecí, ktoré tam nesmú byť: Vyhoďte aj uteráky

Až po tomto pristúpte k samotnému maľovaniu. Ak stenám venujete tento spôsob starostlivosti, vydržia dlhšie čistejšie a výrazne zlepšíte kvalitu svojho bývania.

Náš tip: Zjednodušte si bývanie. Aby sa vám ľahšie v budúcnosti maľovalo a priestory sa udržiavali čistejšie, vyberajte nábytok a zariadenie miestností tak, aby sa vám prípravné a upratovacie práce robili čo najjednoduchšie.

Autor: Agáta

Focus Media

Video

Top 5 článkov

Diskusia