6 vecí, vďaka ktorým rozoznáte kvalitného robotníka od fušera, čo všetko pobabre

Renovujeme | 14.02.2019

Na niektoré veci v byte či okolo domu prosto potrebujete zavolať robotníka. Nemôžete predsa vedieť všetko, ale nájsť toho, ktorý je skutočne kvalitný, sa občas podobá hľadaniu ihly v kope sena.

Každý z nás iste pozná príbehy svojich známych o tom, koľko nervov a peňazí ich stáli remeselníci, ktorých si najali po známosti do domu, na prestavbu či na nejaké iné opravy. Ak nechcete dopadnúť ako oni, bez peňazí a objednaných služieb či tovaru, určite by ste si mali dať pozor na týchto pár bodov!

Prečítajte si aj: Klasika nás nudí: Tieto 3 netradičné kuchyne sú čoraz obľúbenejšie

Či už ide o náhlu opravu, s ktorou ste nepočítali, ale o to viac „horí", alebo o plánovanú prestavbu, úpravu či zákazkovú výrobu do domácnosti či do domu, mali by ste postupovať s rozvahou a hlavne v súlade s legislatívou - je tu totiž na vašu ochranu.

 

Je super, ak zoženiete stolára, maliara či murára po známosti. Môže ísť o kvalitného remeselníka, s ktorým majú jeho zákazníci len tie najlepšie skúsenosti. No, môže to byť aj inak. Internetové skupiny sú plné sťažností na podvodníkov či na nekvalitné remeselné práce. Ak nechcete ľutovať, riaďte sa prísnymi pravidlami.

Prečítajte si aj: Neuspokojte sa s drevotrieskou: Toto sú dôvody, pre ktoré sa oplatí skutočný drevený stôl

Spravte si prieskum

Áno, to je prvý krok. Zistite si firmy či živnostníkov vo vašom okolí, ktoré danú službu poskytujú a žiadajte orientačnú cenovú ponuku. Pozor, najnižšia cena by nemala byť tá, ktorú si zvolíte - zvažujte aj referencie a profesionalitu danej firmy či remeselníka.

Prečítajte si aj: Koniec pravidlám: Vo svete fičí trend BOHO kuchyňa: Sloboda, farebnosť, voľnosť

Mnohé prezradí už samotná komunikácia s ním. Ak máte záujem o služby, ktoré si pred vypracovaním cenovej ponuky vyžadujú obhliadku, počítajte s tým, že tento výjazd budete musieť uhradiť. Cena by mala byť známa vopred.

 

Zbystrite pozornosť ak...

Remeselník ruší dohodnuté termíny alebo ich presúva, neraz bez upozornenia. O tom, že nepríde, sa dozviete, až keď sa mu ozvete. Tiež ak na neho nenájdete žiadne referencie na internete a hlavne, ak jeho meno neviete nájsť ako v registri živnostníkov, tak ani pod žiadnou firmou. Dobrý majster je na svoju prácu hrdý a nemá problém potvrdiť svoje odborné znalosti, nebojte sa ho opýtať.

Prečítajte si aj: 5 trikov, vďaka ktorým vám biela kuchynská linka nikdy nezožltne

Čomu sa vyhnúť a na čo nezabudnúť?

Nedávajte zálohu bez zmluvy. Tá by mala obsahovať rozsah prác, na ktorých ste sa dohodli, mala by mať definovaný spôsob, akým budú zhotovené, kedy budú zhotovené i to, akým spôsobom (a kedy) sa budú práce či materiál uhrádzať.

Prečítajte si aj: 20 tipov na to, ako využiť hluché miesta v kuchyni: Wau, toľko úložného priestoru!

Ak ste sa dohodli na zálohe, treba uviesť aj tú a, samozrejme, zmluva musí obsahovať aj presné body, ktoré určia postup a postihy, ak nebudú práce dodané v dohodnutej lehote či v dohodnutej kvalite.

 

Písomne sa dohodnite na použitom materiáli, na jeho množstve i na kvalite. Nezabudnite na rozpis jednotlivých služieb a prác - každá by sa mala dať overiť v cenníku. Montáž, demontáž, odvoz odpadu, to všetko sú práce, ktoré by sa mali uvádzať osobitne. Po cenovej ponuke, ktorú si necháte vystaviť, by ste mali spísať záväznú objednávku.

Prečítajte si aj: Spoznajte prísne pravidlá, ako správne pracovať s bielou v kuchyni

Už vopred by ste mali presne vedieť o rozsahu a podmienkach reklamácie a o záručných lehotách. Platba by mala byť vykonaná až po dodaní vecí či služieb, ale pri väčších prácach má zhotoviteľ právo žiadať primerané (a odôvodnené) preddavky. Akékoľvek navyšovanie ceny alebo zmeny v zadaní je potrebné si nechať vopred odsúhlasiť.

 

Nárok máte aj na reklamáciu, napríklad pri stavebných prácach je to 18 mesiacov. Skôr než na ňu dôjde, všetko dobre skontrolujte už pri preberaní prác a nezabudnite na preberací protokol, kam všetko zaznamenáte. Pokojne si urobte aj fotodokumentáciu - je to pre vašu ochranu.

Prečítajte si aj: Februárový Nový Čas Bývanie už nájdete vo vašom obľúbenom stánku!

Náš tip: Pre seriózneho remeselníka alebo firmu sú všetky tieto náležitosti samozrejmosťou, ponúknu vám ich sami, bez toho, aby ste museli navrhovať spísanie zmluvy, objednávky či pýtať cenník služieb. Ak sa však zdráhajú, určite zbystrite pozornosť.

Autor: Agáta

Focus Media

Video

Top 5 článkov

Diskusia