Pomóc, rekonštruujem: 3 situácie, pri ktorých to bez profíka nezvládnete

Renovujeme | 05.03.2019

Rekonštrukcia vdýchne vášmu starému bývaniu nový náboj. Ktoré veci zvládnete aj sami, a na ktoré sa viac oplatí, zavolať si profíka?

Túžite po rekonštrukcii?

Áno, v každej domácnosti sa po určitom čase musia vykonať zásahy väčšieho charakteru. Ak vás pri slove rekonštrukcia zamrazí, nie ste sami. Svoje peniaze, čas a povedzme si, že aj psychické sily chcete iste investovať s rozumom a efektívne. Práve preto sa nespoliehajte len na svojpomoc, ale i na služby profíkov.

Ostatní práve čítajú: Tento kus nábytku prevzdušní priestor a nevidno na ňom prach!

A v čom vlastne?

Nie vždy potrebujeme prerobiť celú domácnosť či bývanie od základov, no zabrať dá aj „prerábka" kúpeľne či kuchyne, výmena podláh, alebo podobné práce v domácnosti. Možno máte po pár večeroch strávených na internete pocit, že ste už na všetky práce spojené s vaším projektom „vyzreli". Pravdou však je, že niektoré práce je dobré prebrať aj s profesionálmi.

 

Chce to plán

Prvým krokom vedúcim k tomu, aby všetko dopadlo k vašej spokojnosti s minimom stresu, je plánovanie. Vyzerá to jednoducho, avšak len ak patríte medzi schopných a dobrých manažérov. Zosúladenie všetkých prác v správnom poradí a nadväznosti, objednávka, nákup a dodanie materiálov i zabezpečenie remeselníkov či špecialistov, si bude vyžadovať minimálne niekoľko desiatok hodín usilovnej práce.

Ostatní práve čítajú: Váš obľúbený hrnček prezrádza, akú máte povahu: Zistite, či to na vás sedí

Nezabúdajte, že niektoré materiály spolu nemôžete miešať, že nie každý spotrebič sa hodí do každého prostredia a v neposlednom rade, že niektoré typy rekonštrukcií či úprav si vyžadujú aj stavebné povolenie, ohlásenie alebo ďalšie administratívne úkony, ktoré by ste nemali považovať za banality.

Ostatní práve čítajú: 6 trikov ako si vyrobiť za pár centov obliečky na vankúše krajšie než v obchodoch

Obracať sa v tomto prípade môžete napríklad na projektantov, dizajnérov, technických špecialistov, kontaktovať však možno budete musieť aj statika, elektrikára, vodára či plynára, prirodzene, podľa typu rekonštrukcie.

 

Zastavte sa pri materiáloch

Tak ako prakticky pri všetkom, i tu zohráva cena dôležitú úlohu. Iste už viete, že kupovať najlacnejšie sa nevypláca, lebo v konečnom dôsledku zrejme preplatíte. Ak však idete investovať svoje peniaze, mali by ste si byť istí, že kupujete len materiály či výrobky (a služby), ktoré reálne potrebujete.

Ostatní práve čítajú: Zrkadlám v týchto miestnostiach sa radšej vyhnite: Kradnú zo života smiech a radosť!

Konzultujte s odborníkom, či sa pri rekonštrukcii neoplatí spraviť niekoľko prác navyše, napríklad vymeniť elektroinštaláciu, odpady či zrekonštruovať aj kúrenie. Naformulujte si presne svoje predstavy, spíšte si, čo vám na terajšom stave vadí a čo vám chýba. Má to veľký vplyv na stavebné materiály, a samozrejme i na výslednú sumu.

 

Máte „zlaté ruky"?

Veríme, že vy alebo vaši známi majú šikovné ručičky alebo skúsenosti s rekonštrukciou z minulosti. Napriek tomu sa nesnažte ušetriť na všetkých prácach, ktoré vás čakajú. Ak zvolíte vhodného profesionála, bude za svoju prácu ručiť a v prípade reklamácie, budete mať nárok na nápravu alebo na vrátenie peňazí.

Ostatní práve čítajú: Najlepšie triky, vďaka ktorým nebudú steny v detskej izbe nudné: A BEZ maľovania

Ako dopadli rekonštrukcie, ktoré si ľudia robili sami a nezvládli to, si pozrite v našej GALÉRII. Zabavíte sa! :-D

Autor: Agáta

Focus Media

Video

Top 5 článkov

Diskusia