Koľko bude stáť vaša rekonštrukcia? My to VIEME!

Renovujeme | 29.05.2019

Chystáte sa pustiť do kuchynskej alebo akejkoľvek inej prerábky? Alfa a omega je realistický odhad vášho rozpočtu.

Už je to na spadnutie? Ak už dozrel čas a vaša kuchyňa už nevyhnutne potrebuje poriadnu opravu, mali by ste si pripraviť rozpočet, inak sa vám môžu práce i materiál výrazne predražiť. Za rozumným rozpočtom sa totiž skrýva viac než len čísla!

Pozrite si aj: Renovácia malej kúpeľne: Táto zmena vám vyrazí dych

Na čo je vlastne potrebný rozpočet? Oplatí sa vám investovať čas a priznajme si, aj isté náklady do rozpočtu ešte skôr než s čímkoľvek začnete? Odpoveď znie samozrejme „áno"! Než totiž budete mať svoj predbežný rozpočet hotový, spravíte mnoho dôležitých krokov k svojej novej kuchyni.

 

Pri zostavovaní rozpočtu si musíte odpovedať na viacero otázok, ktoré vám pomôžu nielen odhadnúť približnú sumu, ktorú budete potrebovať, ale hlavne vám pomôžu utriediť si myšlienky týkajúce sa rozsahu, množstva prác, ale aj časovej náročnosti celej prerábky.

Pozrite si aj: Šialené! Toto všetko musí podstúpiť pestúnka detí Williama a Kate

Krok prvý: Stanovte si, do akej veľkej prerábky idete

Tento krok je dôležitý - ak nežijete v jednočlennej domácnosti, hľadajte s partnerom, spolubývajúcimi, podnájomníkmi alebo hoci aj s rodičmi kompromis. Vaše predstavy sa ani zďaleka nemusia zhodovať, rovnako ako potreby jednotlivých členov domácnosti.

Pozrite si aj: Na tomto pracuje vojvodkyňa Kate celé mesiace: To by Meghan ani nenapadlo!

Ak je do existujúcej kuchyne nutné pridať len nejaké úložné priestory, vymeniť spotrebiče či opraviť menšie poškodenia, alebo opotrebenia, bolo by neekonomické robiť hneď prerábku od základov. Vaša kuchyňa vám bude ešte dlho dobre slúžiť.

 

Naopak, ak plánujete väčšie rodinné zmeny, ako napríklad deti a tým pádom aj intenzívnejšie využívanie kuchyne - a vaša kuchyňa je už staršieho dáta, alebo vám dispozične nevyhovuje, je vhodné sa pustiť do väčších úprav alebo do vytvorenia úplne novej kuchyne.

Pozrite si aj: Papierové kvety sú nádherná dekorácia: Takto sa ich naučíte

V tejto chvíli si stanovte najvyššiu sumu, akú môžete na renováciu dať - či už z úspor, alebo v prípade, že si budete požičiavať, zhodnoťte mesačné (či inak postavené) splátky tak, aby ste ich vedeli vykryť.

Pozrite si aj: Ako vybrať matrac? Toto ste možno nevedeli!

Teraz už viete, akú sumu približne máte k dispozícii a aký veľký projekt vás čaká. Preto si môžete začať ujasňovať predstavy o svojej novej kuchyni. Určite si najprv základné rysy, napríklad farebnosť a až následne použité materiály, práve podľa finančnej náročnosti. Aj s lacnejšími materiálmi môžete dosiahnuť pekné efekty alebo vytvoriť dojem dreva.

 

Nezabudnite si vyhradiť položky na odborné práce, ktoré si nemôžete spraviť spojpomocne, napríklad zapojenie a kontrola plynových spotrebičov či vodárske a obkladačské práce, alebo elektrické rozvody.

Samostatnou položkou je inštalácia kuchynského nábytku (prípadne spotrebičov), poplatky za dopravu alebo dovoz a v prípade väčších stavebných zásahov možno budete potrebovať statický posudok, alebo stavebné povolenie.

Pozrite si aj: 3 veci, ktoré sú pre vašu rodinu obyčajné, no tá kráľovská vám ich závidí!

Celkovo je vhodné počítať, že konečné náklady sa navýšia o 10 až 15 percent oproti pôvodne kalkulovanej sume - s touto rezervou určite počítajte vopred.

Pozrite si v našej GALÉRII vydarené rekonštrukcie a inšpirujte sa nimi.

Autor: Agáta

Focus Media

Video

Top 5 článkov

Diskusia