Inšpirácie zo zahraničia: Takto premeníte detskú izbu na študovňu pre školáka (FOTO)

Renovujeme | 07.10.2019

Premena detskej izby na študovňu nemusí byť ani náročná, ani nákladná!

Kuchynský stôl je bezpochyby centrom domova, ale určite nie je najlepším miestom na písanie domácich úloh. Možno vám vyhovuje, že máte dieťa počas varenia pod kontrolou a pomôžete mu s prípravou do školy.

Ostatní práve čítajú: Existujú 3 veci, ktoré vám oživia kuchyňu a stačí vám na ne len pár eur

Pre malého študenta to však nie je vhodné. Čulý ruch v domácnosti dieťa vyrušuje, nedokáže sa sústrediť a pracuje menej precízne než vo vlastnej izbe. Poradíme vám, ako upraviť dizajn detskej izby, aby sa z neho stala študovňa.

 

Učenie = mučenie?

Deti zväčša na učenie nemajú vyhradenú špeciálnu miestnosť. Do detskej izbičky plnej farieb, hračiek a obrázkov na stenách jedného dňa pribudne školská taška a učebnice a z roztopašného dieťaťa sa musí stať zodpovedný školák. K úspešnému prerodu však môže prispieť prostredie, ktoré ho obklopuje. Úplne ideálne by bolo ponechať školákovi detskú izbu ako útočisko a vytvoriť mu samostatnú študovňu.

Ostatní práve čítajú: Sú lepšie vstavané spotrebiče alebo voľne stojace? Poznáme odpoveď!

Detská izba vs. študovňa

Ak máte veľký byt alebo dom, vytvoriť školákovi študovňu sa zdá jednoduché. Ale ani v menšom byte to nie je nereálne - miestnosť alebo študijný kút situujte do pokojnej časti domácnosti, ďaleko od obývacej izby s televízorom či práčovne.

Ostatní práve čítajú: Špatia vám kuchyňu elektrické zásuvky? Toto je 24 nápadov, ako ich skryť

Pri pretváraní detskej izby využite priestor maximálne, myslite do budúcnosti. Kým spočiatku stačí stôl a stolička, neskôr bude dieťa potrebovať počítač, tlačiareň, pripojenie na internet. Nezabudnite v izbe vytvoriť zónu oddychu, ktorú môžu tvoriť pohodlné vaky alebo vankúše.

 

Stôl je základ

Základom detskej „pracovne" je stôl a pohodlná stolička. Školák potrebuje dostatočne veľkú pracovnú plochu a zásuvky. Dobrou investíciou sú tzv. rastúce stoly, ktorých výšku meníte podľa toho, ako dieťa rastie.

Ostatní práve čítajú: Čo ak práve vy trpíte syndrómom „chorého bývania"?

Platí to aj o stoličke, ktorá musí mať vysokú opierku chrbta, pri sedení musí dieťa dosiahnuť nohami na zem. Správna výška sedadla je vtedy, ak nohy zvierajú so zemou pravý uhol. Nesmú chýbať skrinky na odkladanie školských pomôcok, nástenka, na ktorú si dieťa môže pripnúť rozvrh hodín a pripomienky dôležitých úloh.

Ostatní práve čítajú: TOTO znamenie má najlepší vkus na zariaďovanie bytu, dajte si od neho poradiť

Steny a podlaha

V detskej izbe môžu byť pestrofarebné steny a odvážne plagáty, dizajn študovne však má byť triezvejší a praktickejší. Na steny vyberte farby, ktoré sú svieže a upokojujúce, napríklad modrú, zelenú a jemne žltú. Jedna stena môže byť natretá magnetickou farbou a stane sa centrom pre poznámky, rozvrhy, kalendáre a naplánované aktivity.

 

Zvoľte podlahovú krytinu s jednoduchou údržbou. Laminátové alebo vinylové podlahy poskytujú hladký povrch pre stoličky na kolieskach a ľahké čistenie. Koberce s nízkym vlasom doplnia farebnú schému miestnosti a vytvoria deťom, ktoré radi sedia na podlahe, pohodlné učenie.

Ostatní práve čítajú: Jój, dámy, dávajte si pozor na toto znamenie: Flirty má totiž v krvi!

Poriadok, poriadok, poriadok

Asi to poznáte inak (učiť sa, učiť sa, učiť sa), ale... Izba, ktorá je preplnená a dezorganizovaná, nepomáha k dobrému štúdiu. Viditeľný neporiadok ruší sústredenie, preto vytvorte dostatok úložných priestorov pre školské potreby, učebnice, zošity.

Ostatní práve čítajú: Nerozhodné Váhy musia mať v byte veci, ktoré im dodajú istotu: Sú to tieto 2

Keď všetko bude mať svoje vopred určené miesto, deti s väčšou pravdepodobnosťou udržia poriadok. Na skladovanie papiera, pier, ceruziek, fixiek, pások, lepidiel a iných drobností používajte rôzne zásobníky a boxy.

Šup do našej GALÉRIE, takéto inšpirácie ste určite ešte nevideli!

Autor: Agáta

Focus Media

Video

Top 5 článkov

Diskusia