TAKTO získate čistejší balkón: Už ho nezašpinia ani holuby, ani popol od susedov

Renovujeme | 15.11.2019

Balkón a lodžia v novom šate!

Keď myslíme na renováciu, nie vždy v myšlienkach zablúdime aj na priestor tak povediac mimo nášho bytu - a to na balkón alebo lodžiu. A pritom už menšie úpravy pôvodného stavu týchto malých priestorov dokážu doslova zázraky s celým vaším bytom. Neveríte?

Pozrite si aj: Máte celý život biely strop? Chyba!

Na prvý pohľad sa to nezdá, avšak balkón alebo lodžia predstavujú dôležitú súčasť vášho bývania. Sú priestorom, ktorý môžete otvoriť a vyjsť v súkromí svojho domova na čerstvý vzduch. Posedieť si pri káve v krajších mesiacoch, pestovať vlastné rastliny či zeleninu, alebo sa hoci aj opaľovať. S menšími (alebo väčšími) úpravami však váš balkón alebo lodžia dokážu pre vás urobiť omnoho viac.

 

Začnime ale pekne po poriadku

Máte doma balkón alebo lodžiu? Nie, nejde o dva identické prvky. O balkóne hovoríme, ak je priestor ohradený z troch strán zábradlím. V tomto prípade váš balkón nemá žiadne dodatočné chránenie. Naopak, lodžia má zvyčajne po stranách prečnievajúce steny, zábradlie sa na nej umiestňuje na prednej strane. Balkóny preto nájdete skôr v starších typoch domov v mestách, lodžie naopak na mnohých panelákových bytovkách.

Ostatní práve čítajú: Túžite mať rodinný dom a zároveň neodísť z hlavného mesta? Máme riešenie!

Chcelo by to premenu?

Jednoznačne. Väčšina balkónov a lodžií prešla v minulosti určitým spôsobom úpravy, aj keby malo ísť napríklad len o výmenu vstupných dverí. V minulosti predstavoval tento priestor značnú plochu, ktorá vytvárala veľké tepelné straty. Ak ste teda menili v byte okná, zrejme ste z energetických i vizuálnych dôvodov vymenili aj dvere na balkón či lodžiu za vhodnejšie plastové. Vonkajší priestor ste však možno nemenili.

Toto musíte vidieť: Keď chýbajú pozemky, domy stoja na streche budov!

Od malých po veľké

Rýchle a citeľné zmeny dosiahnete, ak zakryjete klasické mriežkovanie balkóna zástenou, získate tak viac súkromia i možnosť odkladať na balkón predmety, ktoré nechcete vystavovať zvedavým zrakom susedov. Väčší komfort získate položením novej podlahovej krytiny, je na vás, či siahnete po lacnejšom riešení v podobe linolea, alebo radšej položíte klasickú podlahu.

 

Náš tip: Čistejší balkón získate inštaláciou striešky. Ak máte susedov na horných poschodiach, ktorí fajčia, iste viete, že popolom a ohorkami dokážu poriadne znečistiť aj váš balkón. Strieška poslúži aj ako tienenie či ochrana pred dažďom.

Toto je super: Wau, televízia, ktorú nie je vidno: Tú v obývačke určite potrebujete!

Vytvorte dodatočný priestor

Ak ste majiteľom lodžie, môžete vďaka týmto niekoľkým štvorcovým metrom vytvoriť zaujímavý dodatočný priestor, a to nielen na odkladanie bicyklov. Najradikálnejšou možnosťou je vybúranie steny a prepojenie priestoru priamo s kuchyňou alebo s izbou. Súčasťou tejto premeny bude presunutie okna, avšak dôležitým krokom bude aj samotné zateplenie lodžie.

Kliknite si aj na: Tieto retro veci sú stále cool: Zoberte ich babke z povaly

Zasklievanie lodžie

Oplatí sa aj v prípade, že nechcete tento priestor spájať s miestnosťou. V zimných mesiacoch vytvára teplotnú bariéru a priestor na prezimovanie rastlín, takže svoju lodžiu môžete premeniť na zimnú záhradu. Ak zvolíte posúvací zasklievací systém, budete môcť v teplých mesiacoch celý priestor otvoriť. Jeho súčasťou môže byť aj efektívne tienenie, čo využijete na exponovaných svetových stranách.

 

Výhodou zasklenia lodžie je aj menej hluku v byte, menej prenikajúceho tepla, lepšie tienenie a napríklad aj menej prachu a špiny. To ocenia hlavne bývajúci na nižších poschodiach. Zvírená špina z chodníka, opadávajúce lístie a iné nečistoty, ktoré nájdete bežne na balkóne či lodžii, sa po zasklení výrazne eliminujú.

Mohlo by vás zaujímať aj: Vymeňte zvierací pelech za dizajnovú súčasť nábytku

Náš tip: Nastaviteľné tienenie a ochrana pred neželaným hmyzom možno v rozpočte predstavujú mierne navýšenie. V konečnom dôsledku sú to však práve tieto „detaily", ktoré vám budú zjednodušovať alebo spríjemňovať každý deň.

Kliknite si aj na: Pre všetkých milovníkov mora a slnka máme riešenie, ako si ho dopriať každý deň!

Než sa pustíte do úprav

Hľadajte špecializované firmy, ktoré sa venujú práve úpravám balkónov alebo lodžií. Majú osvedčené postupy a technické riešenia práve pre váš typ. A ešte praktická rada na záver - prejdite sa po vašom sídlisku a hľadajte inšpiráciu u svojich susedov, uvidíte tak naživo, ako môže dané riešenie vyzerať a fungovať.

Inšpirujte sa v našej GALÉRII, aké štýlové balkóny či lodžie môžete mať.

Autor: Agáta

Focus Media

Video

Top 5 článkov

Diskusia