Ľadovo biela kráľovná

Staviame | 03.03.2008

Corian mnohí poznajú ako materiál vhodný na výrobu drezov, pracovných dosiek, návštevníci Designbloku z neho mohli obdivovať štyridsať prekrásnych doplnkov. Avšak tento materiál sa dá použiť aj oveľa odvážnejším spôsobom.

Vo francúzskom Bordeaux. stojí hotel Seeko'o , čo znamená horský ľadovec. Podľa čoho dostala budova svoje meno? Podľa snehobielej fasády vyrobenej z Corianu. Keď architekt Jean-Christophe Masnada chcel vytvoriť "ľadovcový" efekt, prišiel na myšlienku vybudovať fasádu z materiálu DuPont Corian. A to i napriek tomu, že ho na vonkajšie obloženie ešte nikto nikdy nepoužil.

Bol náročný a nevyskúšaný, pretože sa prevádzal s týmto materiálom po prvýkrát na svete. Ale obavy boli čoskoro rozptýlené. Konštrukcia fasády využíva hliníkové profily, ktoré obsahujú skryté upevňovacie prvky držiace panely z Corianu. Tie majú veľkosť šesťkrát tri metre a sú nielen veľmi ťažké, ale i krehké. Tieto vlastnosti predstavovali určitú výzvu pre architektov i stavbárov ako ich na miesto dopraviť a ako ich inštalovať?

Špeciálne pre tento projekt bol vyvinutý dômyselný zdvíhací systém, pretože panely týchto rozmerov by nevydržali bežný spôsob zdvíhania. Vďaka tomuto zariadeniu môžu kĺzať po koľajniciach, potom sa zdvihnú do vodorovnej polohy a nakoniec sa otočia do potrebnej zvislej pozície na fasáde. Na upevnenie autori zvolili konštrukciu hrubú približne desať centimetrov, ktorá môže byť ak je to potrebné - vyplnené tepelnou izoláciou, napríklad sklenou vatou, prípadne ešte opatrená protidažďovým ochranným filmom medzi každou priečkou.

Tento systém činí fasádu veľmi odolnou proti všetkým poveternostným vplyvom. Aby upevnenie dosiek do fasády nebolo viditeľné, použili sa kovové vložky so závitom. Do každej z nich je zaskrutkovaný hák, za ktorý je potom doska uchytená každých tridsať centimetrov k vedľajšej vodorovnej nosnej mreži. Corian ponúka niekoľko výhod, vďaka ktorým sa používa ako v kuchyni, tak i na fasády domov. Ide predovšetkým o ľahkú údržbu a možnosť opravy priamo na mieste. I po inštalácii sa dá poškriabaná časť zabrúsiť a zaleštiť alebo poškodené miesto jednoducho vyrezať a nahradiť novým a preleštiť, že nič nie je poznať.

Focus Media

Video

Top 5 článkov

Diskusia