Aj vaša chalupa sa už teší na leto

Staviame | 13.04.2010

Leto a obdobie dovoleniek sa pomaly, ale nezadržateľne blíži. Mnohí z nás dávajú prednosť oddychu pri mori, no stále sa nájdu ľudia, ktorí by za nič na svete nevymenili dovolenku na svojej chalupe „na samote u lesa“. Preto vám prinášame niekoľko tipov, ako si letný pobyt na chalupe ešte o niečo spríjemniť.

Vôňa a farby
Prerušte teraz na chvíľu prácu, zatvorte oči a aspoň v mysli sa preneste na svoju chalupu. Počúvajte šumenie vetra v korunách stromov a vnímajte vôňu rozkvitnutých kvetov vo vašej záhrade. Príjemné, však? Aby sa tento denný sen stal realitou, mohli by ste skúsiť náš tip. Stačí, ak si obyčajné črepníky, no môžu to byť aj iné nádoby, ako napríklad staršie vyradené hrnce, panvice, fúrik či vozík, ktoré už nepoužívate, vysadíte kvetmi, bylinkami, alebo drobnou zeleninou. Môžete ich postaviť k stene a nechať ich šplhať sa po nej, alebo na dvorčeku, terase, verande či na schodoch pri dverách, to už záleží na vás, kde ich necháte.

Zásadou však je, že do jednej nádoby treba umiestniť rastliny, ktoré potrebujú rovnakú pôdu a množstvo vlahy. A aby nám rastliny rástli do krásy, urobte v dne nádob urobiť niekoľko otvorov. Skúsiť môžete ešte jednu vec, a to zasadiť trvalky do plotu alebo múrika zo špeciálnych tvárnic.

Drevo a zeleň
Okrem zelene a kvetov nás na chalupe a záhrade obklopuje ešte drevo. Už teraz máte určite úsmev na tvári, keď si predstavíte, ako sedíte vo svojom prútenom kresle v tieni čerešne vedľa chalupy. Pokiaľ však na chalupe drevený nábytok nemáte, čo najskôr si ho zaobstarajte.

Pri výbere dreveného nábytku prihliadajte na prírodný vzhľad dreva. Musíte sa však o neho aj vedieť postarať. Do úvahy musíme brať stálosť dreva v rôznych poveternostných podmienkach, napríklad vo vlhkom prostredí. Takisto musíme dbať o ošetrenie proti plesni a drevokaznému hmyzu.

Miesto pre sedenie a ležanie
Nie je nič lepšie, ako si počas krásneho letného dňa podriemať na svojej chalupe, či už posediačky alebo v horizontálnej polohe. Na takéto oddychové miesto je vhodný polotieň, ktorý vám pomôže vytvoriť záhon vyšších kvetín alebo kríkov, ktorý navyše oddelí pracovnú časť chalupy od oddychovej.

Sedenie je dobre situovať na spevnenej zemi, čo sa dá docieliť aj prírodnými kameňmi alebo štrkom. Nezabudnite ani na bezpečné záhradné osvetlenie, ktoré sa bude hodiť najmä pri večernej grilovačke s priateľmi či rodinou. Stále populárnejšie sú solárne svetlá, ktoré veľmi príjemne a romanticky môžu osvetľovať terasu, chodník, jazierko alebo tiež sedenie pod stromami.

Autor: Lena

Focus Media

Video

Diskusia