Akú strechu na chalupu

Staviame | 04.08.2010

Kúpili ste staršiu chalupu, všetko sa zdalo byť v poriadku, no zrazu ste zistili, že strecha na nej nie je až v takej kondícií, ako ste si pôvodne mysleli. Ak teda potrebujete úplne novú strešnú krytinu a nie ste si istí, aký typ by bol najvhodnejší, poradíme vám, aby ste sa mohli lepšie zorientovať.

Podľa čoho vyberať
Je niekoľko dôležitých kritérií, podľa ktorých by ste strechu, nielen na chalupu či chatu, ale aj dom, mali vyberať. Tak napríklad musíte poznať únosnosť krovu, ktorého konštrukcia musí strešnú krytinu bez problémov uniesť. Pokiaľ trebárs máte starší krov, zrejme bude najlepšie použiť ľahšie krytiny, napríklad plechové. Tie sú síce lacnejšie, ale majú aj kratšiu životnosť.

Keď je krov pevný a kvalitný, unesie aj ťažšie krytiny, ktoré svojou váhou dobre „uzemnia“ celú strechu aj stavbu, čo oceníte najmä pri horšom počasí. To je aj ďalším kritériom pri výbere strešnej krytiny na vašu chalupu.

Rozhodovať sa môžete aj podľa kvality strešnej krytiny. Pomer kvalita a cena funguje aj tu klasickým spôsobom, čiže čím kvalitnejšia krytina, tým drahšia. Rozhodujúcim faktorom pre vás teda môže byť aj cena.

Zaujímať by vás mal aj sklon strechy. Podľa toho, koľko stupňový sklon má strecha vašej chalupy, by ste mali vyberať aj krytinu.

Druhy strešnej krytiny

Plechová


Hlavnou výhodou plechovej strešnej krytiny je až desaťnásobne nižšia hmotnosť, čo ju robí cenovo dostupnejšou. Medzi ďalšie výhody patrí jednoduchá a rýchla montáž, dlhodobá životnosť, odolnosť voči teplotným zmenám a napokon elegantný a príťažlivý vzhľad.

Veľmi dobre sa hodí do vysokohorského prostredia. Nemá však ktovieako dlhú životnosť, najmä v súčasnom stave životného prostredia, keď ani kyslý dážď nie je výnimkou, jej dočasná antikorózna ochrana môže za nejakú dobu prestať plniť svoju funkciu.

Asfaltové krytiny
Najlepšie sa hodia na drevené chaty alebo celkovo jednoduchšie stavby. Ich výhodou je vysoká odolnosť spolu s nízkou hmotnosťou. Jej položenie zvládne každý šikovnejší domáci majster. Má však jednu veľkú nevýhodu – veľmi dobre horí. Pri samotnej pokládke je teda nesmierne dôležité sa vyvarovať vysokých teplôt.

Bitumenové krytiny
Sú dosť blízke asfaltovým krytinám: Aj tu je dôležité, vzhľadom k vysokému obsahu asfaltu, zabezpečiť dobré odvetrávanie. Jeho výhodou je najmä ohybnosť, preto sa hodí aj na tvarovo rôznorodé strechy.

Betónová krytina
Betónová škridla má všeobecne vynikajúcu pevnosť, čo je výhodné pri náhlych zmenách počasia, ako sú krupobitie či búrka, ale aj pri mechanickom tlaku na strechu, napríklad pri pohybe na streche.

Vhodná je tiež do náročnejších prírodných podmienok, pretože má nízku nasiakavosť a s tým súvisiacu vysokú mrazuvzdornosť. Využíva sa pri sklone od 12˚ do 90˚.

Pálená krytina
Jej veľkou výhodu je historický vzhľad a naozaj dlhá životnosť, dokonca až osemdesiat rokov. Ani jej odolnosť voči mrazu nie je na zahodenie. Pokiaľ máte na streche svojej chalupy pálenú krytinu, nemali by ste mať ani problémy s vlhkosťou, pretože pálená krytina dobre prepúšťa vodné pary a navyše aktívne dýcha.

Autor: Valto

Focus Media

Video

Top 5 článkov

Diskusia