Kozub v byte: Nič nie je nemožné - a to ani v paneláku!

Staviame | 19.11.2018

Bývate v klasickom paneláku a tiež by ste si chceli pre seba ukradnúť trochu povestnej romantiky pri ohni? Žiadny problém. Bez sekania komína si síce neužijete praskot bukových polienok v pahrebe, ale mať krb s reálnym plameňom už nie je žiadny problém.

Elektrický krb
Je to taký začiatok. Plameň síce vyzerá už dnes dosť reálne, ale nie je skutočný. Moderné krby aj dizajnovo vyzerajú na nerozoznanie od klasiky. Prekvapí výhrevnosťou. Tá sa začína obvykle niekde pri 1800 W. Ide o neautentické, ale nes už celkom pekné vkreslenie plameňov, niekedy aj s umelým drevom. Obstarávacie náklady sú v najnižšej verzii okolo 150 eur a strop je prakticky v nedohľadne. Nepotrebujete žiadne palivo, stačí pripojenie do elektrickej energie. No pôžitok z plameňa je len naoko.

Ak nie ozajstný kozub, aspoň pekná rímsa! Postaviť ju v paneláku je ľahšie, než si myslíte!

Plynový krb
Je to drahšia investícia, ako ostatné druhy krbov do bytu. Začína na cene od 2000 eur a k tomu je potrebné mať aj odbornú inštaláciu. Nevyžaduje si však žiadnu stavbu komína. Plne bude postačovať použiť koncentrický komín. To znamená jedna nerezová rúra na odvod spalín a druhá na prívod vzduchu.

Nič zložité, rúrky sa dajú pohodlne vyviesť von, napríklad na balkón. Krby sú napájané na zemný plyn alebo na propan-butan. Ich nesmiernou výhodou je, že pokojne vykúria aj trojizbový byt. Pre bytovky so samostatným kotlom to môže byť aj vykurovacia alternatíva.


Biokrb

Bude asi najjednoduchším a najpraktickejším aj najrýchlejším riešením. Pekný závesný, alebo voľne stojaci biokrb sú kúpite od sumy 100 - 150 eur eur. Je prenosný, inštalácia zaberie pár minút, no je potrebné počítať s drahšou prevádzkou. Spaľuje denaturovaný lieh, ktorého cena na litera sa pohybuje priemerne okolo 3 eur a spálite ho za 3 - 6 hodín v závislosti od veľkosti plameňa.

Netreba počítať s extra kúrením, priemerný výkon je 3 kW, čo stačí na zvýšenie teploty o nejaké 3 - 5 stupňov v malej miestnosti. Navyše po dohorení je potrebné vyvetrať, takže nejaká tepelná efektivita tu nie je.

Pozrite sa: Interiér, ktorý zahreje aj bez zakúrenia - stačí vybrať tú správnu farbu!

Na druhej strane ide o živý plameň, žiadne blikanie elektriny. Je skutočný, má energiu, silu akoby vyrastal z ohniska a je možnosť dokúpiť si aj špeciálne halúzky, či kamene. Vyššie modely majú aj elektronicky zabezpečený zvuk praskajúcej pahreby. Na romantické večery raz za čas je ako stvorený. Na každodenné použitie, či výhrev nie je najvhodnejší.


Mini krby

Obvykle sú elektrické, alebo biokrby Rôznych tvarov a farieb. Dajú sa zavesiť na stenu, alebo položiť na komodu či stolík. Pôsobia trochu ako sviečky, ale ide o krb. Je to vhodná možnosť ako si spraviť romantiku, kdesi na výlete, alebo priamo v spálni, ak by ste mali chuť trochu sa rozpáliť pri plameni.

V galérii nájdete také dizajnovky, aké ste ešte nikdy nevideli!

Autor: Marcos

Focus Media

Video

Top 5 článkov

Diskusia